Home / Çay molası / 2018’in Programlama Enleri

2018’in Programlama Enleri

İyisiyle kötüsüyle koskoca bir yılı daha geride bıraktık. Belki farkında olarak belki de hiç fark etmeden bir sürü şeyde etkili olduk. Teknoloji alanında da 2018 büyük yenilikler ve değişimlerle geçen bir yıl oldu. 2018’in programlama enleri diye hazırladığım bu paylaşımımda 2018 yılı boyunca programlama alanında oluşmuş durumları aktaracağım..

2018 Yılının En Popüler Programlama Dilleri

2018’in programlama enleri yazıma birçok farklı araştırma firması ve bazı programlama devi sitelerin veri paylaşımları sonucunda oluşan bir liste ile başlıyorum.. 2018 yılının en popüler programlama dilleri derken de bu veriler baz alınmıştır. Yani belki hala sizin kullandığınız ve kullanmayı sevdiğiniz programlama dili sizin için en iyisi olmaya devam ediyordur. Ama biz istatistiklere göre dünya üzerinde ki en popüler programlama dillerini şöyle gösterebiliriz.

*Java
*Python
*JavaScript
*C#
*GO
*Swift
*PHP
*TypeScript
*Ruby
*Rust
*Elixir
*Perl

2018 yılının en popüler programlama dilleri olarak bu diller ortaya çıkmıştır. Ancak bu paylaşımda herhangi bir sıralamaya sokulmamıştır. Bu verilerin başlıca kaynakları ise: Google TrendsIndeedPYPL gibi platformlardır.


2018 Yılında Github’da En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Hemen hemen kod ve kodlama denildiğinde herkesin aklına gelen en popüler platformlardan birisi Github olacaktır. Github’da bizlere 2018 yılı boyunca kendi verilerine göre en çok kullanılan programlama dillerini sunmuştur. Bende 2018’in programlama enleri yazımda bu verilere yer vermek istiyorum.

2018 en çok kullanılan programlama dilleri - github
2018 en çok kullanılan programlama dilleri – github

Bu listeye bakacak olursak JavaScript Github üzerindeki en popüler programlama dili olarak ön plana çıkıyor. Bunun arkasından da Python ve Java da ilerlemesini sürdürüyor. Birçok programcının ve yazılımcının ortak platformu olan bu alandaki verilerde elbette oldukça önemli oluyor. Özellikle Github kullanan kesimin bu işlerle ilgili ve alakalı olan kişilerin olduğunu düşünürsek gerçekten bu alandaki popülariteyi görebiliriz.

yıllara göre programlama dilleri
yıllara göre programlama dilleri

2018’in programlama enleri diyorsak birazda geçmişle kıyaslama yapmalıyız diye düşünüyorum. Yukarıdaki görselde TIOBE’nin kendi verilerini öne sunduğu bir çalışma bulunuyor. 2002 yılından 2018 sonuna kadar olan ve bir programlama dilinin popülaritesinin yükselişini ve düşüşünü gösteriyor.

Bu programlama dilleri arasında benim de favorilerime gelecek olursak. Java ile 2019 yılında güzel ve verimli bir yıl geçirmeyi istiyorum. Ancak bunun yanında Python‘ın kolaylığı ve gerçekten gelişen geliştirici kitlesinin yükselmesi de ağırlığımı vermek istediğim diğer bir programlama dili haline getiriyor.  Umarım 2019 programlama dillerini öğrenebileceğimiz ve kendimizi en çok geliştireceğimiz yıllardan birisi olur.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

2 Yorumlar

  1. 2019 yılında daha mutlu daha sağlıklı ve daha başarılı günler dilerim.

  2. Bir dönem c# dili o kadar yaygındı ki, eğitimleri hep onun üzerine aldık. Şimdi ise java, python başı çekiyor. Teknolojiyle birlikte her alanda kendimizi güncellememiz gerekiyor. Kodlamayla ilgilenenler için güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.