Home / SEO ve İncelikleri / A-B-C CLASS IP HOSTING NEDİR?

A-B-C CLASS IP HOSTING NEDİR?

A-B-C CLASS IP HOSTING NEDİR?

SEO’da sitenizin barındığı hostingin temiz ve kullanışlı olması çok önemlidir. Burada hostingin temiz olması şu anlama gelmektedir; Sitenizin barındırıldığı sunucuda herhangi bir zararlı yazılım ya da yasa dışı bir paylaşım bulunmamalıdır.

Bir IP üzerinde sunucunun kalitesi ve gücüne bağlı birçok site barındırılabilir. Bu gayet doğal bir yöntemdir. Ancak sitenizin barındırıldığı hosting üzerinde yani sunucuda barındırılan diğer sitelerin durumunu zaman zaman kontrol etmenizi öneririm.
Aynı sunucuda barındırıldığınız kötü içerikli bir site arama motorları tarafından sizin sitenizin de bir tık aşağı çekilmesine neden olacaktır.

Sizinle aynı sunucuda barınan siteleri öğrenmek için;

site IP sorgulama aracı
site IP sorgulama

Bu dediğim sunucu sorgulama işlemi standart webmaster araçları arasında yer almaktadır. Ancak ben herhangi bir üyelik veya bir şey istemeyen wmaraci’nin webmaster araçları kısmında ki sunucu sorgulama kısmını önerebilirim. Tek yapmanız gereken arama kısmına sitenizin adresini girmek ve sorgula butonuna basmaktır.

Class IP’li hosting kullanmanın sizlere avantajı ise SEO anlamında oldukça önemli olmasıdır. Önceleri SEO uzmanları veya SEO çalışması yapmak isteyen kişiler birçok site açarak bu siteler aracılığıyla ana sitelerine backlink veriyor ve kısa sürede sıralamada üst sıralara gelmesini sağlıyorlardı. Ancak Google bu duruma bir dur dedi ve algoritmasını önemli boyutta değiştirdi ve siteleri IP adreslerine göre de değerlendirmeye başladı.
Bunun sonucunda ise aynı IP üzerinde barınan sitelerin birbirine backlink vermesi organik bir çalışma olarak görülmüyor. Ya da şöyle diyeyim arama motorları artık bu tarz backlink olayını pek takmıyor.

A-B-C Class IP Ne Anlama Geliyor?

IP seo ne anlama geliyor
IP seo nedir

Sitelerin IP’leri daha önemli bir pozisyona geldiği için artık IP’ler de kendi içerisinde 3 başlığa ayrılmaya başladı, bunlar A, B ve C Class IP olarak isimlendiriliyor.

A class IP adresleri oldukça zor bulunan bir IP adresidir. Bu tarz IP’lerin genellikle kullanım alanı büyük projelerde veya yüksek yatırımlı girişimlerdedir. A class IP, arama motorları tarafından oldukça değerli kabul edilmektedir.
A class IP yapısı genellikle 1.0.0.1 – 126.255.255.254 formatında olmaktadır.

B class IP hostingler ise A class IP’lere göre daha uygun fiyata satılmaktadır. Ancak B class IP’ler de oldukça iyi bir index alma otoritesine sahiptir ve arama motorları tarafından hatırı sayılır bir torpilleri olmaktadır. Genellikle B class IP hostingleri e-ticaret siteleri kullanmaktadır.

C class IP ve SEO İlişkisi

seo class ıp
class ıp seo

Şimdi gelelim hem ucuz olan hem de neredeyse herkesin kullandığı bu C class IP çeşitine ki benim sitem dahi şu anda C class IP hosting’de barınıyor. C class IP mantığında her bir internet sitesi farklı IP üzerinde barındırılıyor ve bu size backlink sağlayan sitelerin daha kaliteli olarak etki etmesine yarıyor. Mesela şöyle düşünebilirsiniz, sizin oturduğunuz evin civarındaki kişiler yani komşularınızın sizi tanıyor olması sizin kalitenizi işinize yansıtmıyor. Ancak bu komşunuz olmayan kişiler tarafından tanınmanız ve iyi bir izlenim oluşturmanız oldukça değerli görünüyor. Aynı mantık burada da geçerlidir, siteler arasında birbiri ile bağlantı bulunmadığı için backlink almak daha kolaydır.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

6 Yorumlar

  1. Hocam SEo ve teknoloji bilginiz harika gerçekten hosting konusunu bilmiyordum sayenizde biraz kafama oturdu

  2. Merhabalar, gercekten faydalı bir yazı olmuş bu sayede sıtelerın farklı class ıplerde barınmasının onemı ıyıce kavranmış olur ve yapılan çalışmalardaki etkisi gözle görülür şekilde artıyor

  3. Backlink inşaasında ip sınıflandırılmasını dikkate almak lazım. Hep aynı ip üzerinden olunca pek faydası olmaz.

  4. Hocam nereden okudum bu yazıyı dedirttiniz bana 100 civarı sitenin 90’ı illegal site nasıl bir sunucu kullanıyorsam artık.
    5.39.15.1 bu IP adresi hangi class oluyor tam çözemedim verdiğiniz aralığa göre A class mı oluyor?

  5. SEO paketlerinde A-B-C Class İP’li sitelere yer veriyorlar ne olduğunu cidden bilmiyordum. Bu yazıdan sonra farkı anlamış oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.