Home / Çay molası / Akbil Bakiyesi Öğrenme ve Akbile Para Yükleme

Akbil Bakiyesi Öğrenme ve Akbile Para Yükleme

Toplu taşıma araçlarının kullanmak için gerekli olan akbil kullanımı gerekiyor. Akbil kartımıza büfelerden ya da akbil dolum cihazlarında yüklediğimiz bakiyeyi kullanabiliyoruz. Ancak bu akbil dolum cihazları her yerde bulunmayabiliyor ve Pazar günleri başta olmak üzere de akbil dolumu yapan büfelerde kapalı veya çok uzakta bulunabiliyor.

Akbile para yüklemek ya da akbil bakiyesini öğrenmek için bir mobil uygulama kullanmak yeterli oluyor. İstanbul Kart uygulaması olarak Büyükşehir belediyesinin sunduğu uygulama gerçekten birçok kişinin ihtiyacını karşılıyor.

İstanbulkart uygulaması ile akbilinizde ne kadar bakiye kaldığını veya hangi tarihte ne kadar ücret bastığını görebiliyorsunuz. Yani sizlere kartınızın işlem hareketlerini de gösteriyor.

İstanbulkart uygulaması ile akbil bakiyesini öğrenme işlemi için mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Mobil uygulamayı indirdikten sonra kısa bir üyelik işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra kartınızı NFC destekli akıllı telefonunuzun arkasına dokundurarak hesabınıza tanımlı hale getiriyorsunuz. Bundan sonra o akbilde ne kadar para kaldığını ya da nerede ne kadar harcadığını görebiliyorsunuz.

İstanbul karta para yükleme işlemini de yapmak için kayıtlı olan akbilinizi seçerek Talimat oluşturma işlemi yapıyorsunuz. Kaç para yüklemek istediğinizi seçiyorsunuz ve anlaşmalı bankaların bulunduğu bir banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme işlemini yapıyorsunuz. İşleminiz bittikten sonra akbilinizi telefonunuzun arkasına 5 saniye kadar tuttuğunuzda akbilinize paranız yüklenmiş oluyor.
Bu yükleme işlemini yapmak için NFC destekli bir akıllı telefona sahip olmanız gerekmektedir. Eğer telefonunuzun NFC desteği yoksa yapmanız gereken ödeme işlemini oluşturduktan sonra akıllı duraklarda bulunan NFC okutma aparatına kartınızı okutmaktır.

Akıllı duraklarda bulunan NFC aparatı tam olarak nerede bulunuyor?

Otobüslerin durağa varış süresini gösteren akıllı duraklar her yerde olmasa da sıklaşmaya başladı. Bu duraklarda otobüs varış saatini gösteren ekranın sağ alt köşesine daha dikkatli bakarsanız açıklaması da bulunan bir manyetik okuyucu bulunduğunu görürsünüz. Telefonunuzdan ödemeyi yaptıktan sonra bu NFC ile aynı işlevi gören aparata kartınızı tuttuğunuzda bakiye yüklenme işlemi yapılmaktadır.

Hala daha eksikleri olan ki en başta tüm bankalar ile çalışmaması büyük sıkıntı olan İstanbulkart uygulaması yakında diğer bankalarla da anlaşma sağlarsa çok daha iyi olur ve gün geçtikçe daha da gelişmesini umuyoruz.

İstanbul Kart mobil uygulamasını buradan indirebilirsiniz:

Google Play | App Store

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.