Home / Webmaster / Alexa Site Sıralaması Nedir ve Ne İşe Yarar?

Alexa Site Sıralaması Nedir ve Ne İşe Yarar?

Alexa Site Sıralaması Nedir ve Ne İşe Yarar?

Alexa kavramı son yıllarda webmasterlar arasında sakız gibi olmaya başladı. Herkes artık Alexa sıralamam bu kadar vs. diyerek birbirine durumlarını dile getiriyorlar. Peki, nedir bu Alexa? Ne işe yarıyor? Nasıl Alexa sıralamasında nasıl yükselinir? İşte bunların cevaplarını vermeye çalışacağım… Daha doğrusu bu yazıyı bir Alexa rehberi haline getirip, konu hakkında bilgisi olmayan webmaster ve webmaster adaylarının hizmetine sunuyorum.

# Alexa nedir?

alexa nedir
alexa nedir

Alexa, genel olarak bir derecelendirme sitesi diyebiliriz. Tüm dünyada ki siteleri tek bir platform, tarafsız bir biçimde belli kriterlere dayanarak, sürekli güncel halde bir sıralamaya sokuyor. Yani Alexa, sitelerin dünya üzerinde ki diğer siteler arasında kaçıncı olduğunu veya kendi ülkenizde ki siteler arasında kaçıncı olduğunu belirleyen bir sistemdir. Ayrıca Alexa sadece sitenin sıralamasını değil, siteniz ile ilgili raporda vermektedir.

# Alexa değerleri önemli midir?

alexada yükselmek
alexada yükselmek

Aslında bu sorunun cevabı tamamen size bağlı olarak değişmektedir. Dediğim gibi alexa sistemi sizlerin sitesini diğer siteler ile kıyaslayarak bir derecelendirme yapmaktadır. Bu derecelendirme kimisinin hiçbir işine yaramaz o yüzden Alexa sıralamasını önemsemez ama bazıları vardır ki onlar Alexa sıralamasına takıntılı hale gelmiştir desem yalan olmaz.

Bu kişisel genellikle sitelerinden gelir elde etmek isteyen webmasterlardan oluşmaktadır. Bildiğiniz üzere sitelerine reklam almak isteyen kişiler, piyasadan müşteri edinmek istediklerinde bu sıralama olayı oldukça önemli hale gelmektedir. Sizin için önemsiz bir şey dahi olsa birçok tanıtım yazısı yayımlatacak, link çıkışı verecek, reklam verecek, sponsor olacak kişiler için bu sıralama önemli olabilir. O yüzden dolaylı da olsa sizin için de önemli olmuş olmaktadır.


# Alexa sıralaması neye göre belirlenmektedir?

alexa toolbar
alexa toolbar

Birçok webmaster Alexa değerini düşürmek için birçok yolu denemektedir. Alexa sıralama düşürmek aslında iyi bir site olmanızdan geçmektedir. Yani açıkçası siz iyi bir site olduğunuz zaman dolayısıyla alexa sıranızda yükselecektir. Ancak genel hatları ile bakarsak, Alexa sıralaması için sitenizin güncellik durumu ve içerik giriş düzeniniz önemlidir.
Yani siz bir gün 5 içerik girip 1 hafta hiç içerik girmezseniz bu Alexa gözünde kötü duracaktır. Onun yerinde günde 1 içerik girerek hem sitenizin sürekli güncel olduğunu hem de okurlara güncel olduğunuzu göstermenize yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında Alexa sıralamasını etkileyen faktörlerin yanında sitenizde ki ziyaretçilerin sitenizde ne kadar vakit geçirdikleri ve içeriklerinize yorum bırakıp, bırakmamaları gibi etkenlerde bulunmaktadır. Ayrıca başka siteler ile bağlantılı backlink çalışmalarınızda Alexa sıralamasında önemli bir yer almaktadır. Yani Alexa sıranızın artması için backlinkte olmazsa olmazlar arasındadır.


# Alexa sıralamasını düşürmek için başka neler yapabilirim?

Alexa sıralamasını düşürmeniz aslında yukarıdaki kriterleri uygulamanıza bağlı olarak değişecektir. Ancak bunun haricinde Alexa sıralamanız için Alexa Toolbar eklentisini de kullanmanızı tavsiye etmekteyim. Bu eklenti hem sitenizin daha iyi bir sıralamaya gelmesinde hem de webde gezinirken karşılaştığınız ve merak ettiğiniz sitelerin sıralamalarını kolayca öğrenmenize yarayan bir eklentidir.

alexa sıralaması
alexa sıralaması

Alexa Chorme Toolbar eklentisi indir kısmına tıklayarak Google Chorme tarayıcıları için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir Alexa eklentisine ulaşabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde hem sitenizin Alexa sıralamasını yükseltebilir hem de dediğim gibi merakınızı daha hızlı giderebilirsiniz.
Aynı zamanda Backlink oldukça önemlidir demiştim. Eğer sitenizin Alexa da iyi sıralara gelmesini istiyorsanız Karşılıksız Kaliteli Dizin Siteleri yazıma bakmanızı tavsiye ediyorum.


Sitemi Alexa’ya kayıt etmem gerekiyor mu?

Hayır, sitenizi sizin Alexa platformuna kayıt etmek ya da bildirmek gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sitenizi açtığınız ilk hafta siteniz Alexa sıralamasında görünmeyecektir fakat daha sonra önce dünya geneli alexa sıralamasında sonra da ülkenizin Alexa sıralamasında görünecektir. Yani siz Alexa’yı değil, o sizi bulacaktır.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

16 Yorumlar

 1. Alexa Site Sıralaması Nedir aslında tam olarak bilmiyordum bu yazı anlamamı sağladı teşekkürler

 2. Alexada dusmek icin resmen takla atiyotuz. Bin bin dusuyor. Sonra aniden eskinyerine geri donuyor😀bana alexanin bir oyunu mu bu:)

 3. Uzun ugraslar sonunda alexada 1mikyona fusrum. Bundan sonra 500 binler hedefim. Bakalim ne zaman ulasicsm hedefimale

 4. Alexa Sıralaması her site için önemlidir. Yani ne kadar iyi bir site o kadar alexa düşük olur

 5. alexa bu kadar siteyi nasıl derecelendirmeyi başarabiliyor anlamış değilim ama gerçekten kalitesini hak ediyor.

 6. Alexa her ne kadar önemli olarak görünmese de bir site için ilk izlenimi edinmede çok önemli.

 7. Alexa da ben bir ara çok iyi düşmştüm ilk 60 bine girmiştim dünya da ama sonra bir yükseldi ne yaptığı belli değil. ALexa değeri ile site ölçülmez bence neden derseniz bir film sitesi ile çok kaliteli bir blog sitesinin alexa değeri aynı olmaz. Film sitesinin alexa değeri daha düşük olur. Çünkü insanlar saatlerce film izliyor ama blog da okuyup çıkıyor.

 8. Alexa ve google birbiriyle hic iliskili degil alexada kral olsanda google ziyaretci gondermeyebkliyor. Bu ikili bir gjn aarayi bulsa fena ilmayacak

 9. Alexada dusmek bir cok webmaster icin onemli bir konu. Ancak bazen cok hizli yukseliyorum bazen bir anda eskj yerime dogru gidiyorum. Ne oluyor anlamiyorum

 10. sanırım alexada önemli olan düzenli içerik girmek ve sitenize verilen kalıcı linkler. bunlar sağlanırsa iyi bir alexa değeri elde etmek zor değil

 11. Yaklaşık 1.5 ay oldu sitem açılalı ama hala kaliteli yazılar backlinklerim olmasına rağmen sıralamada yokum. Bunun nedeni ne olabilir acaba?

 12. alexayı her durum etkiliyor sanırım, düzenli içerik, siteye girip çıkma oranları vs.

 13. Bukadarını Artık Herkez Biliyor. Lütfen Kızmayın, size Bir Sorum olaca ücretli alexa sıralamasını yükseltenler var bunlr gerçekmi gerçekse hangi yollarla yapıyorlar. bu bilgi herkezce daha hayırlı olacak, Alexa Nakadar Dış Seo Ve İç Seo Yaparsan Okadar Sıralaman Yükselir. Yani Backlink Olsun Olmasın Alexa Stenin İsminin Geçtiüi Yazılara Bağlantılara Bakar Bukadar Açık.

  • Estağfurullah neden kızayım. Ben bu paylaşımı yapalı uzun bir zaman oldu ve evet artık daha fazla şey biliyor insanlar. Şimdi ücretli alexa sıralamasını yükseltenlere gelecek olursak birçok kişi bunu dolandırıcılık anlamında suistimal ediyor ancak bunu gerçekten yapan ve birbirinden farklı tekniker deneyen kişilerde mevcuttur. En basitinden anahtar kelimenize yakın paravan siteler kuruyorlar ve bunları yükseltip size çıkış veriyorlar. Sektörünüzde ki ve sizin kelimenizde ki sitelere ulaşıp, onlara tanıtım yazısı çıkması teklif ediyorlar vs. Daha bunun gibi birçok benzer ve farklı yöntemler bulunuyor. Başka bir konuda bunları detaylıca ele alabilirim.

 14. teşekkür ederiz gayet açıklayıcı bir içerik olmuş devamının gelmesini ve bu içerik için geliştirmeler düzenlemeler yapıp tekrar yayınlamanızı istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.