Home / Uncategorized / Araç Kullananlar İçin Faydalı Bilgiler

Araç Kullananlar İçin Faydalı Bilgiler

Özellikle araçlarımıza daha çok dikkat etmemiz gereken kış mevsiminde aracınız için gerekli, birbirinden faydalı aklınızın bir köşesinde kalması gerek birçok faydalı bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum. Birçoğumuz bunları bilsek de, bilmeyenlerimiz için faydalı olacağını düşünüyorum. Araç kullananlar için faydalı bilgileri okumak ile kalmayıp hayatımıza da entegre edebilirsek hem aracımızı daha iyi kullanabilir hem de oluşabilecek aksiliklerin önüne geçebiliriz.

Araç Kullananlar İçin Faydalı Bilgiler

Her ne kadar kendinizi profesyonel bir şoför ya da arabalardan anlayan muhteşem bilgili kişiler olarak görseniz de yine de burada bahsedeceğimiz araç kullananlar için faydalı bilgilere en azından göz atarsanız aklınızın ucunda bulunabilir. Araçla yapılan kazaların büyük bir bölümü araçların yeterli uygunlukta olmaması ve sürüş öncesi kontrol edilmemesinden kaynaklanmaktadır.  Belki bu önerilerin hepsini her zaman yerine getirmeyeceksiniz ancak bir kısmını bile yerine getirseniz hem sizin hem de diğer insanlar için daha iyi olacağını unutmamalısınız.

Aracınızı Haftada 1 Kez Kontrol Ediniz

Aracınızın haftada bir kez de olsa kaputunu kaldırıp motor yağını, antifrizini ve diğer motor sıvılarını kontrol ederseniz aracınızda oluşabilecek küçük çaplı sorunların önünüze büyük bir sorun olarak çıkmasını önleyebilirsiniz. Aracınızı kontrol ederken geçirdiğiniz zaman eğer etmezseniz size çok daha büyük şekilde dönebileceğini unutmamalısınız.

Aracınızı Kullanmadan Önce Etrafında Mutlaka 1 Tur Atınız

Aracınızı kullanmadan veya içerisine geçmeden önce etrafında bir tur atın ki, aracınızda herhangi bir hasar veya lastiklerde oluşan hava kaçırma ya da patlak problemini görebilesiniz. Araç kullananlar için faydalı olabileceğini düşündüğüm bir diğer durumdu çünkü bu durum aracınıza vurulduysa ya da bir hasar aldıysa orada görme ve müdahale etme şansını da verecektir. Bu sayede hem maddi hem de zamansal olarak faydalı çıkarsınız.

Aracınızı Çalıştırmadan Önce Gösterge Panelini Kontrol Ediniz

Aracınızı çalıştırmak için kontağı tam tur değil de bir tur az çevirin ve gösterge panelinde yanan ışıkları kontrol edin. Eğer bir hata veya uyarı varsa aracınızın kullanım kılavuzu üzerinden veya internet üzerinden arama yaparak problemin nedenini araştırın. Ayrıca anahtarı bu konumda 1 dakika bekletip çalıştırmanız turbonuza zarar vermenizi engeller ayrıca kızdırma bujileriniz devreye girer ve aracınız özellikle soğuk günlerde daha hızlı ve sorunsuz çalışır.


Aracınızı Çalıştırdıktan Sonra En Az 1 Dakika Gaz Vermeden Bekleyiniz

Aracınızın kontağını çevirip, aracı çalıştırdıktan sonra en az 1 dakika beklerseniz yağlama ve turbo sisteminiz için daha az yıpranma sağlayacaktır. Bu yüzden ileride size yine ekstra masraf olarak dönebileceğini düşünerek daha tedbirli davranabilirsiniz.

Aracınızın Far Ve Sileceklerini Kontrol Ediniz

Aracınız çalıştıktan sonra farlarınızı ve sileceklerinizi kontrol ediniz. Eğer silecekleriniz çok ses ve iz yapıyorsa yeni bir silecek, farlarınız yanmıyorsa yeni farlar, eğer silecek suyunuz bittiyse su ve antifriz karışımı eklemenizi tavsiye ederim.

Sürüş Pozisyonunuzun Doğru Ve Rahat Olmasına Dikkat Ediniz

Özellikle eğer uzun yolculuğa gidecekseniz sürüş pozisyonunuz çok doğru ve rahat olmalı. Eğer yanlış pozisyonunuz yanlış ise bu trafikte yanlış ve kazalara neden olabilir veya sağlığınıza zarar verebilir. Ufak ve önemsiz gözükse de bu konu, kendinizin ve diğer sürücülerin sağlığı açısından önemli bir konudur bence.

Aynalarınızı Sürüşe Başlamadan Önce Mutlaka Kontrol Ediniz

Eğer aynalarınız yanlış açılarda ise ve size uygun değilse kesinlikle kendinize göre ayarlayın. Bu park problemlerini ve trafikteki görüş açısını iyileştirmenize çok katkıda bulunacaktır. Hem trafikte kendiniz aracınızı çok daha iyi kullanabileceksiniz hem de diğer sürücülere minimum tehlike arz edeceksiniz.En Önemlisi “Emniyet Kemeri”

Sevgili sürücüler, 1 kilometre veya 1000 kilometre hiç fark etmez. “Hemen gidip geleceğim zaten ne gerek var.” Diye bir düşünceye girerseniz sadece kendinizin değil, diğer sürücülerin ve aracınızdaki yolcuların hayatını tehlikeye atmış olursunuz. Aracın model yılı hiç önemli değil eski veya yeni model yılı olsa da takmanızı kesinlikle öneririm.

Hatalarım elbette vardır ama eğer bu hususlara dikkat ederseniz, trafikte oluşabilecek sorunların sebebi siz olmazsınız. Herkes kendi aracına düzenli ve özenli bir şekilde bakar ve bakımını yaptırırsa trafikte oluşabilecek sıkıntıların önüne geçmiş olursunuz.

Bu değerli bilgileri derleyen Sefa Kozan‘a teşekkür ederim.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.