Home / SEO ve İncelikleri / Backlink Mantığı Nedir?

Backlink Mantığı Nedir?

Backlink Mantığı Nedir?

Site sahiplerinin arama motorlarında yükselmek istemelerinin ardından ilk başvurdukları nokta backlink çalışmalarıdır. Aslında doğrudur da backlink mantığı iyi bilindiğinde ve düzgün backlink alımı sağlandığında gerçekten sitenizin yükselmesi için çok faydalı olacaktır.

Öncelikle backlink kavramının ne olduğunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Backlink kavramı, kısaca sitenizin başka siteler tarafından aldığı bağlantılara verilen isimdir. Diğer siteler oluşturdukları bir içerikte sizin sitenizden örnekler vermesi veya sizin sitenizi kaynak göstermesi sitenizin arama motorları tarafından değerinin artmasını sağlamaktadır.

Sitenizin, diğer siteler tarafından link çıkışlarına sahip olmasını arama motorları çok önemser. Bu bir nevi sitenizin bulunduğu konumda başarılı ve gerçekten değerli olduğu izlenimini oluşturur. Bu sayede arama motorları da sitenizi diğer sitelerden daha çok sever. En rahat backlink alabileceğiniz siteler ise, gazete siteleri, kişisel veya alansal blog siteleri, sözlükler ve dizin siteleridir.

Backlink Çeşitleri (Do Follow mu? No Follow mu?)

backlink çeşitleri
backlink çeşitleri

Şimdi backlink dediğimiz olayın sitemize gerçekten faydalı olduğunu söyledik. Backlink mantığının ne olduğunu da az çok öğrendiğimize göre şimdi backlink çeşitlerine göz atalım. Backlink 2 ana başlıkta ayrılmaktadır. Birisi do follow backlink diğeri ise no follow backlink demektir. Gelin bunların avantajlarına bakalım;

Do Follow Backlink: Do follow backlink çeşiti en kaliteli backlink çeşitidir. Bir sitenin size do follow backlink veriyor olması sizin için referans olması ve sizin güvenilir olduğunuzu göstermektedir.

No Follow Backlink: No follow backlink türü ise site içeriğinde sizin bağlantınızı kullandığında ya da alıntı yaptığında sitenize karşı bir referansın olmadığını ama sadece sitenizi kaynak olarak gösterdiğini belirtmektedir. Genellikle bu tarz backlink yöntemi, büyük forum siteleri ve imleme siteleri tarafından kullanılır.

Backlink ve SEO ilişkisi

backlink ve seo ilişkisi
backlink ve seo

Backlink almak OFF-PAGE SEO kavramı kısmında oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Evet, backlink almak SEO için önemlidir ancak bazı yanlış bilinen şeylerde bulunmaktadır. Bunların başında da ne kadar çok backlink alırsam o kadar üst sıralara çıkarım gibi bir düşünce yer almaktadır. Bu tamamen yanlış bir düşünme sistemidir.

Özellikle backlink paketleri adı altında satılan binlerce site bulunan ancak bu sitelerin neredeyse tamamının sizinle ilgisi olmayan sitelerden olması da backlink olarak size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Binlerce alakasız, çöp siteden backlink almak yerine birkaç adet otoriter, gerek alexa değerleri iyi gerekse de içerik bakımından sağlam sitelerden backlink almanız size çok daha fazla katkı sağlayacaktır.
Eğer ücretli backlink almak isterseniz de kendinizin araştırarak, sektörünüzde bulunan iyi sitelerden backlink almaya çalışmalısınız. Özellikle blog siteleri (full reklam paylaşan bloglardan bahsetmiyorum) bu konuda da oldukça faydalı olacaktır.
Eğer ücretsiz backlink kazanmak istiyorsanız da sizler için sürekli güncel tuttuğum, keşfettikçe eklemeye devam ettiğim karşılıksız kaliteli backlink sitelerine BURADAN ulaşarak faydalanabilirsiniz.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

8 Yorumlar

  1. Yazınızı baştan sona kadar okudum çok faydalı bir yazı hocam ayrıca diğer bağlantıya da bakicam

  2. Bakclink zamanımızda artık önemli mi bilmiyorum ama bence önemini kolay kolay yitirmez diye düşünüyorum. Ama fazlası zarar yada en azından kendi sitenizle alakalı olanlardan alınız.

  3. SON YILLARDA HER YER BACKLİNK SATIŞI YAPAN İNSANLARLA DOLU İYİCE ARAŞTIRIP REFERANSLARI GÖRDÜKTEN SONRA ALIŞVERİŞ YAPILMALI.

  4. baclınk olayı aslında pek önemli değil diye duşunuyorum önemli olan siteye gelen organik hit ve sitede kalma süresinin uzunluğudur.

  5. Do follow ve no follow backlink kavramlarının anlamlarını bilmiyordum yazınızda öğrendim.Backlink almak için bence alexa 1 milyonun altında SİTELER TERCİH EDİLMELİ.pAGERANK OLAYI ZATEN KALKTI.

  6. Gerçekten harika baclink için anlatılmış ve kaliteli backlinkler bulabildiğim harika bir yazı. Özellikle dofollow ve nofollow kavramları bilmeyenler için güzel anlatılmış, Ellerinize sağlık.

  7. Site raporlama yaptırsam da bazı kavramları bilmiyoruz ve siz bu yazıda bize bilmediklerimizi aktarmışsınız. Çok teşekkürler.

  8. Çok backlink almak birşey kazandırmaz. Önemli olan kaliteli ve doğru yerlerden backlink almak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.