Home / Yazılım Dünyası / Basit Java Örnekleri

Basit Java Örnekleri

java
java

İleri seviye programlama dillerinden birisi olan Java programlama dili herkesin bildiği üzere dünyada en fazla kullanılan programlama dillerinden birisidir. Nesne yönelimli programlama dillerinden birisi olmasıyla daha fazla imkan sunmaktadır.

Basit Java örnekleri yazımda da Java programlamaya başlamış ancak ilerlediği kaynaktan yeterli derece de örnek bulamamış ya da farklı örnekler yaparak Java programlama bilgisini arttırmak isteyen herkes yararlanabilecek seviyededir.

Diğer dillerde de olduğu gibi Java programlama dilini öğrenirken bol bol örnek yapmak oldukça faydalı olacaktır. Bu konumu da basit Java örnekleri diye adlandırmamın haricinde adım adım farklı konularda ve farklı sorular ve çözümleri ile Java da hem kendim ilerleyip hem de sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Sözü daha fazla uzatmadan basit java örneklerini görmeye başlayalım. Bu örneklerde ilk önce kaynak koda bakmadan kendiniz yapın ya da yapmaya çalışın daha sonra benim paylaşacağım kaynak Java kodlarına bakmanızı tavsiye ederim.

Not: Bu basit java örneklerinin bazılarında Java kütüphanelerinden birisi olan Scanner kütüphanesini kullanacağız. Bunun için programınızın üstüne import java.util.Scanner; yazarak kullanıcıdan değer alma işlemleri yapabilirsiniz.

Basit Java Örnekleri

ÖRNEK 1 # Merhaba Yazılımcı çıktısı veren programı yazınız.

ÖRNEK 2 # 15 ve 20 sayılarının toplamını veren programı yazınız.ÖRNEK 3 # Kullanıcının girdiği herhangi 2 sayıyı toplayan programı yazınız.

ÖRNEK 4 # Kullanıcıdan sınav notunu isteyen ve girilen sınav notu eğer 50’nin altında ise KALDI, üstünde ise GEÇTİ mesajı veren programı yazınız.

ÖRNEK 5 # Kullanıcının gireceği 3 adet sınav notunu alıp bu 3 sınavın ortalamasını hesaplayıp çıkan ortalamanın da 50’den küçükse KALDI değilse GEÇTİ yazacak programı yazınız.
ÖRNEK 6 # Kullanıcının gireceği herhangi bir sayının çift sayı ya da tek sayı olduğunu kontrol edip kullanıcıya hangi sonuç çıktığını döndüren programı yazınız.

Bu 6 örnek ile basit java örnekleri yazımı sonlandırıyorum bir dahaki yazımda bir tık daha karmaşık olan ve özellikle de döngüleri de barındıran Java örneklerini sizlerle paylaşacağım.

Bu ve bunun gibi yazılarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

2 Yorumlar

  1. Selam Havaya yeni başlıyorum. Genel bilgim ve vb. Net, c++, c# kullanıcısıyım. O kadar site gezdim bu kadar net ve güzel anlatan örnekler görmedim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.