Home / Webmaster / Bir Site Nasıl Başarılı Olur?

Bir Site Nasıl Başarılı Olur?

Bir Site Nasıl Başarılı Olur?

Bu yazıyı okuyorsanız yüksek ihtimalle bir internet sitesi sahibi veya yakın zamanda bu işlere atılmak isteyen birisiniz ki en kötü ihtimalle dahi bu tarz işlere merak salmış, teknoloji tutkunlarındansınız. Birçok kişi internet sitesi açıyor ve bu siteler ortalama 2 3 ay içerisinde kepenkleri indiriyor ve kişinin mazisinde bir site deneyimi olarak kalıyor. Bunun sadece kötü bir deneyim olarak kalmaması ve aslında bunun başarılı bir girişim olmasının bazı kriterleri vardır. Siz bu kriterlere uyarsanız ve başarı için gereken kurallara dikkat ederseniz gerçekten başarılı olursunuz.
Bu yazım biraz uzun olacaktır, çünkü başarı kolay gelmiyor, eğer sizin okuma alışkanlığınız yok ve direk özet geç diyorsanız şimdi bırakmak sizin için daha iyi olacaktır. Eğer hala bir sitenin nasıl başarılı olacağını merak ediyorsanız gelin başlayalım.

         #  Başarılı bir site için 4 altın kural #        

# Sabır

Bu işte başarılı olmak istiyorsanız gerçekten sabırlı olmalısınız. Çünkü bu yol zor ve meşakkatli bir yoldur. Her şeyden önce sabır ister, beklemeyi ve o güzel günlerin geleceğinden emin olarak çalışmaya devam etmek ister. Bu yüzden sabır sizin başarılı bir site için temel kilit taşınız olacaktır.

# Emek

Her şeyde olduğu gibi sitenizin de başarılı olmasını istiyorsanız emek vermeniz gerekecektir. Yeri gelecek saatlerce bir hatayı düzeltmeye uğraşacaksınız, yeri gelecek okurlarınıza iyi içerik üretmek için araştırmalar yapacaksınız yani sürekli bir emek harcamanız gerekecek.

# Özgünlük

Aslında bu emek kuralı ile bağlantılıdır ancak şöyle bir şey var, internet dünyası sitelere doymuş durumdadır. Yani sizin gidip bir teknoloji sitesi açmanız artık yok olma noktasında büyük bir adım atmanıza neden olacaktır. Çünkü üreteceğiniz içeriklerin çoğunu sizden daha önce yapan kişiler olacaktır ancak bu alanda başarılı olmak istiyorsanız, kendi sitilinizi oluşturup, başkalarından çalmadan kendiniz özgün şeyler üretmelisiniz. Bunu yapmalısınız ki okurlar sizin bir farkınız olduğunu görsün ve size tekrar uğrasın.

# İnanç

Burada inançtan kastım herhangi bir dine mensup olmanız değildir, demek istediğim yaptığınız şeye öncelikle sizin inanmanızdır. Başkalarının inanmamaları sizi etkilemesin. Bir siteniz veya bir ürününüz olabilir bu şeye herkesten çok sizin inanmanız gerekmektedir. Mesela benim bu yazıyı yazarken içime sinmemesi veya inanmadan öylesine yapmam başarılı bir site olmasına engel olacaktır.

Bu dört madde her işte işinize yarayacak kısaca başarının altın kuralı sayılacak maddelerdir gelin şimdi sizlere elinizde bulunan bir siteyi daha iyi hale getirmeye yani başarılı bir site haline getirmeye veya açacağınız sitenin başarılı olmasını sağlayalım.


          Sitenizin Başarılı Olması İçin Yapmanız Gerekenler          

# Düzenli Paylaşım

düzenli paylaşım
düzenli paylaşım

İçeriklerinizi düzenli aralıklarla paylaşmaya özen gösterin. Yani bir gün 10 içerik girip 1 hafta girmemek yerine her gün 1 tane içerik girin. Bu içerik sınırını ve aralığını kendiniz ve site konseptinize göre belirleyin. Bu tarz eşit dağılım yaparsanız, siteniz hem daha güncel görünecek hem de sürekli trafik sağlayacaktır. Bu da sitenizin hitini yükseltmenize ve başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

# Site Hızını Yükseltin

site hızı arttırma
site hızı arttırma

En önemli şeylerden birisi de hiç şüphesiz, sitenizin hızlı olmasıdır. Siteniz ne kadar hızlı olursa okurlarınız sitenize o kadar çabuk ulaşır ve istediklerini alırlar. Bu sayede sitenize girerken yavaşlıktan dolayı siteyi terk etme gibi sorunlarla karşılaşmaz ve hit kaybı yaşamazsınız.
Site içerisinde ki görseller de sizin site hızınızı büyük oranda etkileyecektir. Bunun için Görsel Boyutlandırma yazıma bakarak sitenizde ki görselleri daha küçük hale getirip sitenizi hızlandırabilirsiniz.

# Görselliğe Önem Verin

görsellik
görsellik

Sitenizin hızının yüksek olması hem site hiti açısından hem de başarılı bir site olması açısından önemlidir ancak bunun yanında sitenizin görselliği de çok önemlidir. Temiz, sade bir görünüşe sahip olabilir ya da kullanımı kolay ama ilginç tasarımlar deneyebilirsiniz. Bunlar hem sizin tercih edilme sebebinizi arttırır hem de başarılı bir site olmanıza yardımcı olur.

# Responsive Tasarıma Sahip Olun

mobil uyumluluk
mobil uyumluluk

Bir sitenizin olması güzel bir şeydir ancak responsive tasarıma sahip bir sitenizin olması ise muhteşem bir şey olacaktır. Çünkü günümüzde akıllı telefon ve tabletlerin aşırı kullanımı artık bilgisayar kullanım oranını azalttı ve site hitlerinizin büyük bölümü mobil kullanıcıları olacaktır. Bu yüzden sitenizin mobil uyumlu tasarıma sahip olması yani responsive bir yapıda olması size başarılı bir site için büyük bir avantaj sağlayacaktır.

# Sitenize Backlink Sağlayın

backlink
backlink

Sitenize backlink sağlamayı asla ihmal etmeyin. Backlink sizin hem alexa sıranızı yükseltmenize hem de hit artışında önemli etkisi olacaktır. Ancak şimdi backlink sağlayın dedim diyerekten bir günde 50 yerden backlink çıkışı almayın. Bunu da zamana yayarak yapın. Hafta da 4 5 yerden farklı zamanlarda aldığınızda istikrarınız sürekli yükselecektir.Ayrıca karşılıksız dizin siteleri yazıma bakarak orada ki sitelerden ücretsiz backlink elde edebilirsiniz. Sitenizin başarılı olması konusunda backlink önemli olsa da mümkün olduğu kadar kendinize eş ve sizden yüksek sitelerden backlink almaya çalışın. Özellikle aynı alandaki sitelerden backlink almanız sitenizin yükselmesine daha çok yardımcı olacaktır.

# SEO Ayarlarınıza Dikkat Edin

seo
seo

SEO bir sitenin daha iyi sonuçlar vererek daha çok okura ulaşmasını ve daha iyi performans sağlamasına yardımcı olur. Sitenizin SEO ayarlarını yapmayı asla ihmal etmemelisiniz ki siteniz arama motorları tarafından daha fazla sonuçta çıksın ve daha fazla hite sahip olun. Bunun için SEO ve İncelikleri kategorimde ki paylaşımlara da göz atabilirsiniz.
SEO size hem organik hit akışı konusunda faydalı olacak hem de sitenizin alexa gibi değer belirleyici sıralamalarda da üst yerlere gelmesini sağlayacaktır. Bu sayede siteniz daha başarılı olacaktır.

# Çalıntı İçerik Kullanmayın

içerik hırsızlığı
içerik hırsızlığı

Sitenize içerik girmenin faydalı olduğunu biliyorsunuz ancak çalıntı içerik girmenin faydası olmayacağını aksine zararlı olacağını bilmelisiniz. Sizden önce birisinin paylaştığı bir yazısı sizin kopyala yapıştır yapıp kendi sitenizde paylaşmanız arama motorları tarafından hiç hoş karşılanmayacaktır. Başka site sizden önce indeks aldığı için sizi arama motorları tarafından spama dahi düşürebilecektir. Bu yüzden eğer başarılı bir site olmak istiyorsanız özgün içerik üretmelisiniz.

# Sosyal İmlemeye Önem Verin

sosyal imleme
sosyal imleme

Sitenizi ve içeriklerinizi daha başarılı hale getirmenin en önemli yollarından birisi de sosyal imleme dediğimiz olaydır. İçeriklerinizi veya sitenizi sosyal medya sitelerinde paylaşabilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Özellikle de twitter gibi alanlarda popüler hashtagler kullanarak ekstra daha fazla hite ulaşabilir ve ücretsiz reklamınızı da yapmış olursunuz.

Mesela instagram hesabınızın altında bir site kısmı yer alır o bölüme sitenizini yazabilir ve sizi ziyaret eden kişilerden de sitenize ekstra olarak hit çekebilirsiniz. Bunu neredeyse tüm sosyal medya hesaplarınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

# Bildirim Kullanmayı Deneyin

site bildirim
site bildirim

Sitenizi ziyaret eden kullanıcı tekrar ziyaret etmek istemeyebilir, bunun önüne geçmek ve içerik girdiğinizde sitenizin kullanıcıya bildirim göndermesini sağlayarak tekrar sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede zamanla hem kemik bir ziyaretçi kadrosu oluşturur hem de sitenizi daha kaliteli hale getirmekte önemli bir adım atmış olursunuz. Unutmayın ki ziyaretçinin en makbulü sitenize tekrar gelendir 🙂

# Karşılıklı Ücretsiz Reklam Verin

ücretsiz reklam
ücretsiz reklam

Sizin gibi size eşdeğer siteler de sizin gibi daha fazla hite ulaşmak ve sizin gibi daha başarılı birer site olmak isteyeceklerdir. Burada çeşitli webmaster forumlarından arkadaşlar bularak kendinize birbirinizin reklamını yapabilir ve bu sayede birbirinizin hitini paylaşarak daha fazla kullanıcıya hitap edebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir şey var ki o  da hit de paylaşarak çoğalır 😉
Ancak karşılıklı reklam yapacağınız siteleri iyi seçmeye özen gösterin bu siteler erotik veya yasa dışı içerik barındıran siteler olmamasına dikkat etmelisiniz ki sitenize zarar vermesin.


# Yorum Almaya Çalışın

yorum
yorum

Arkadaşlarınızdan veya okurlarınızdan yorumlar almaya çalışın, çünkü yorumlar sitenizi daha güncel tutmanızı ve okurlarla direk olarak geri dönüş alarak düzeltmeler veya geliştirmeler yapmanıza olanak sağlar. Bu sayede hem daha aktif başarılı bir site sahibi olabilir hem de okurlarınızla daha fazla iletişim haline geçebilirsiniz.
Aynı zaman da yorumlar alexa gibi sitelerde sıra yükseltmenizde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden sitenizin alexa sıralamasını da yükseltmek ve güncelliğini arttırmak için Spam yorumlardan faydalanma yazıma da bakmayı unutmayınız.

# Soru Cevap Bölümü Ekleyebilirsiniz

soru cevap
soru cevap

Okurlarınız ile iletişiminizi arttırmak hem de daha fazla indeks alarak daha fazla arama sonucunda çıkmak için soru cevap eklentileri kullanabilirsiniz. Bu sayede okurlarınızın sorduğu sorular ve sizin cevaplarınız benzerini arayan kişiler tarafından ulaşılabilir ve sizlere ekstra olarak hit kazandırır. Bu da başarılı bir site olmanızda önemli bir rol oynar.

Bu paylaşımım da sizlere bildiğim ve işime yaradığını düşündüğüm bazı yöntemleri aktarmaya çalıştım bu ve bunun gibi birçok farklı yazımı da ilk sizin haberiniz olması için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

13 Yorumlar

 1. Merhabalar, yazınız çok başarılı ve faydalı olmuş. Yeni başlayanların oldukça işine yarayacaktır. Başarılarınızın artması dileğiyle.

 2. Her birini blogumda bulunduruyorum. Eline sağlık. inş başarılı olurum

 3. Sabir ve ozgun icerik bence en onemlilerjnden. Bir sitenin basarilk olmasi icin ilmazsa olmaz bikmadan ozgun icerik girmek. İlerleyen zamanlarda meyvalarini aliyosunuz

 4. Yazı oldukça bilgi içeriyor ve bende eklemek isterim sabır çok önemli bu yüzden aceleci olmamak lazım.

 5. Evet bahsettiğiniz çok önemli kriterler ama benim için her iş için en önemlisi emek vermek. Elbette diğerlerinin de ayrı ayrı önemi var.

 6. bence anahtar kelime sabır. çünkü çok emek vermenize rağmen başlangıçta emeğinizin karşılığını alamayabiliyorsunuz.bunun sebebi ise arama motorlarının sitenizi tanıması ve index’lemesinin rahat 1-2 ayı bulmasıdır. o yüzden emek vereceğiz lakin hemen karşılığını beklemeyeceğiz.

  güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık 🙂

 7. Başarılı bir siteye sahip olmak aslında o kadar kolay değil bence yıllar öncesinden yani 20 sene önce bir site açılmış olsaydı o zaman başarı elde edilirdi.

 8. düzenli giriş özen sosyal medya önemli konular ve en önemlisi seo tabik i de güzel yazı olmuş teşekkürer

 9. Merhaba,yazınızı okudum ve benim de üstüne durmak istediğim bazı konuları sizlerle paylaşmak istedim.Öncelikle düzenli içerik girmeyi ihmal etmemek çok önemli ama bundan daha da önemli olan şey girilen düzenli içeriklerin ne kadar kalitede olduğu,sadece laf olsun düzenli konu girilsin diye yazılan içerikler yerine gerçekten insanlara fayda verebilecek bir konu üzerinden içerik yazılması bence çok önemli.Çünkü kaliteli yazdığınız bir yazı size hafta da 10000 hit getirebilirken baştan savma yazılmış 10 konu size bu hiti getirmeyebiliyor.Sözlerime burada son verip konunuz için tekrar teşekkür ediyorum.

 10. Ben de kendi sitemde ögün içeriğe ve SEO ayarına önem vermeye çalışıyorum. Özen gösterip düzenli yazı yazdıkça yavaş yavaş performans yükseliyor. SAbır gerekiyor tabi.

 11. Site yükseltmeyle ilgili beğendiğim bir yazı olmuş, sitesi olan herkese bunları yapmasını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.