Home / Çay molası / Bitcoin Bitiyor mu?

Bitcoin Bitiyor mu?

Son yıllarda sık sık duyduğumuz sanal para birimi olan Bitcoin büyük bir değer kaybının eşiğinde. Dünya üzerinde son 10 yılda yavaş bir büyüme izlerken 2016 ile birlikte büyük bir patlama yaparak tüm dünyanın gündemine oturmuştu.

Kimileri Bitcoin hakkında boş bir hayal ürünü, insanların paralarını almaya yönelik bir aldatmaca gibi tanımlarken bazıları ise çok değerlenecek olan bu para birimi ile zengin olmak için cüzdanımı doldurmam gerekiyor diyorlardı.

2015 yılından beri takip ettiğim Bitcoin ve altcoinler hakkında baya bir araştırma ve al sat deneyimi yaşadım. Ancak daha sonra Bitcoin veya diğer altcoinlerde bir miktar kar kısmımı bırakarak geri çıktım. (Ne olur ne olmaz birazcık kalsın bir şey olmaz. J) Şu günlerde ise Bitcoin bitiyor mu? Gibi sorular insanların diline düşmüş durumda. Bunun en büyük sebebi ise elbette Bitcoin ve diğer alt coin fiyatlarında ki çok büyük düşüş olarak görülüyor. Peki, bitcoin gerçekten bitti mi?

Bitcoin neden düşüyor?

Öncelikle Bitcoin neden düşüyor buna bir bakmamız gerekiyor. Benim Bitcoin ve online coin sistemine sıcak bakmamın en büyük etkenlerinden bazıları ortadan kalktı. İlk zamanlarında kendisine ilke edindiği “bankaların aldığı yüksek transfer ücretlerinin olmayacağı”, “herkes tarafından kabul göreceği” gibi şeyler yavaş yavaş evrilmeye başladı. Evet, Bitcoin evrildi. Farklı altcoinler de ortaya çıktı. Bunlardan kimisi talep gördü, kimisinin ise yüzüne bile bakılmadı.
Şu anda ise dünyada çok daha büyük bir ekonomik savaş ortaya çıktı. Özellikle ABD, Çin ve Rusya’nın çok sert olması, Bitcoin’den vergi alamama gibi endişeler ile karşı çıkmaları da etkiledi. Şu anda insanların büyük bölümü Bitcoin’in değer kaybına sabırlı davranamıyor ve piyasadan parasını çekiyor. Uzun zaman sonra Bitcoin borsası ilk defa 100M dolar altında bir bakiyeyi gördü. Belki daha da inecek belki buradan geri çıkacak bilemiyorum.Sanal Paralar Bir Gün Mutlaka Gelecek

Evet, tüm bu düşüşü veya Bitcoin borsasının değer kaybetmesine rağmen. Bir teknoloji meraklısı ve bir Yazılım Mühendisi adayı olarak gelecekte sanal paraların mutlaka ama mutlaka büyük bir yer bulacağını düşünüyorum. Özellikle Blockchain teknolojisinin daha da gelişmesi ile belki hayal bile edemediğimiz ödeme yöntemleri bizleri bekliyor olacak.

Yani Bitcoin belki şu anda düşüyor, belki de ileri de gerçekten bazılarını milyoner yapacak. Bunu bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki o da gelecekte Bitcoin veya adı ne olursa olsun sanal para birimleri bizimle olacak.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.