Home / Çay molası / Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin, son yıllarda kendisinden söz ettirmeyi başarmış ve herkesin ilgisini çeken bir para birimidir. Para birimidir diyorum ancak Bitcoin diye bir para aslında hiç olmadı. Daha açıklayıcı olmak gerekirse Bitcoin sadece sanal para olan bir para birimidir. Yani Bitcoin fiziksel olarak kağıt ya da madeni bir para değildir. Elinize alamaz ya da cebinizde taşıyamazsınız. Bitcoin sadece bilgisayar ya da telefon vs. gibi ekranlarda gördüğünüz rakamlardan ibarettir.

Bitcoin Nedir ve Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

bitcoin nedir
bitcoin nedir

Bitcoin’in ortaya çıkış serüveni nereden bakarsanız 9 10 yıla yakın bir geçmişe dayanmaktadır. Bitcoin’i Satoshi Nakamoto isimli bir genç 2008 yılında deneme amacıyla ortaya çıkartmıştır. Evet, bu para biriminin ortaya çıkmasını sağlayan bir ya da birkaç kişi bulunuyor. Bitcoin, aslında evrensel para birimlerine bir alternatif olarak ortaya sunuldu. Ancak Dolar veya Euro gibi para birimleri gibi bir merkez bankasına ya da herhangi bir hükümetin kontrolü altında olmadan ortaya çıktı.

Yani Bitcoin para biriminin arkasında ne bir merkez bankası ne bir devlet ne de bir resmi kurum bulunmaktadır. Ancak Bitcoin almak için bu devletlerin kendi para birimlerini kullanarak satın almanız gerekmektedir. Bitcoin’in asıl çıkmasının sebebinde ise para transferinin daha hızlı olması ve arada ki banka gibi kurumların yüksek komisyonlarına karşı oluşturulan bir hamle olarak görülüyor.


Bitcoin Nasıl Üretiliyor? (Bitcoin Madenciliği)

bitcoin madenciliği
bitcoin madenciliği

Bitcoin üretimi de kendisi gibi sanal ortamda gerçekleştiriliyor. Bitcoin üretimine Bitcoin madenciliği deniliyor. Burada Bitcoin üretmek için ilk başlarda kişisel bilgisayarların CPU güçleri kullanılıyordu. Ancak burada madencilikten kastımız kazma kürek kullanmak değil. Bitcoin sisteminin güvenliği tamamen açıktır. Yani herkes herkesin ne yaptığını görür. Tüm işlemler herkesin elinde vardır. Zaten bu yüzden Bitcoin güvenlidir. Siz Bitcoin madencisine bu sistemi çalıştırması karşılığında bir ücret veriyorsunuz diyebiliriz. Kripto paraların üretilmesindeki mantık gibi özel bir yazılımla bir şifreli kod üretiliyor diyebiliriz.

Dedik ya ilk başlarda bilgisayarların CPU güçleri kullanılıyordu. Daha sonra ekran kartları kullanılmaya başlandı. Ekran kartı daha güçlü oldukça daha fazla Bitcoin kazandırıyordu. Ancak bu tarz sistemler oldukça fazla elektrik tüketimi gerçekleştiriyor. Bu yüzden artık kişisel bilgisayarlar ile Bitcoin üretmek pek mantıklı olmamaya başladı. Onun yerine Bitcoin üretimi için kullanılan cihazlar satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Ancak benim tavsiyem bunların yerine Cloud Mining sistemini kullanmanızdır. Özellikle Bitcoin üretim işine yeni girecek biriyseniz kesinlikle Cloud Mining ile Bitcoin üretmelisiniz. Bu şu anlama gelmektedir; sizin yerinize Bitcoin üretim sistemi kurmuş kişiler sizlere sanal Bitcoin üretim imkanı sunmaktadır. Bunun karşılığında da bir miktar komisyon alırlar. Ancak bu yöntem hem daha basit hem de daha kolaydır.Bitcoin Değeri Neye Göre Belirleniyor?

bitcoin değeri nedir
bitcoin değeri

Bitcoin’in değerini anlamak için öncelikle dünyada ki parayı değerli kılan şeye bakalım. Tüm dünya altın üzerine endekslidir. Bunun sebebi ise dünyada altın sayısının bir miktarı olması ve daha fazla altın olmayacak olmasıdır. Bitcoin’de sonsuza kadar üretilmeyecektir. 21 Milyon adet bitcoin üretildiği zaman Bitcoin üretimi tamamlanacak şekilde ayarlanmıştır.

Aynı şekilde Bitcoin değerini arz talep oranı belirlemektedir. Yani ne kadar fazla talep görürse ne kadar fazla işe yararsa Bitcoin değeri de ona göre artacaktır. Ancak devletler Bitcoin mevzusuna pek sıcak bakmıyorlar. Çünkü Bitcoin denilen olay devletlerin kontrolünde olan bir şey değil ve devletler Bitcoin üzerinden vergi alamıyor. Bu yüzden artık bankalarda çeşitli şekilde Bitcoin piyasasına girmek zorunda kalıyor.

Bitcoin Nerelerde Kullanılır?

bitcoin alışveriş
bitcoin alışveriş

Bitcoin aslında normal bir para biriminden hiçbir farkı yoktur. Nasıl ki kart ile ödeme yapabiliyorsunuz aynı şekilde Bitcoin ile de öyle ödeme yapılabiliyor. Ancak Bitcoin ilk olarak Deepweb alışverişlerinde kullanılmak amacıyla çalışıyordu. Deepweb hakkında bilginiz yoksa buradan Deepweb ile ilgili yazımdan bilgi alabilirsiniz. Tabii şu anda sadece bu amaçla kullanılmıyor. Özellikle yurt dışında alışverişlerde kullanılabiliyor.

Hem güvenli hem de hızlı transfer olan Bitcoin için kullanım alanı her geçen gün de aratmaktadır. Çok yakın zaman da tüm dünya da kabul gören ve kart ile ödemeden bir farkı kalmaması bekleniyor.Bitcoin ile Yatırım Yapmak!

bitcoin yatırımı yapmak
bitcoin yatırımı

Gelelim insanları asıl cezbeden konuya, para kazanmak. Bitcoin dediğim gibi günden güne değerlenen bir grafik çizen kripto paradır. Ancak şunu unutmamak lazım ki Bitcoin aşırı dalgalanmalara da gebedir. O yüzden Bitcoin yatırımı yapacaksanız, kısa süreli değil de uzun vadeli yatırımları tercih etmenizi öneririm.
Bitcoin daha çok uzun bir zaman geçmeden önce 400 dolar gibi ücretlerdeydi ancak geçen yıl hatırlıyorum ki 1300 dolar seviyelerine gelmişti. Dün gece de baktığımda 1900 dolar zirvesini görmüştü. Diyeceğim o ki bu havuz artık dolmak üzere ve artık sadece yüksek parası olanlar çok kazanmaya başladı. Eğer çok paranız varsa Bitcoin ile güzel paralar kazanabilirsiniz ancak bizim gibi bir öğrenciyseniz altcoinlere yönelmenizi tavsiye ederim. Alt coinleri de bir sonraki yazımda anlatmaya çalışacağım.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.