Home / Çay molası / Bitcoin mi yoksa Altcoin mi alınmalı?

Bitcoin mi yoksa Altcoin mi alınmalı?

Bitcoin mi yoksa Altcoin mi alınmalı

Bildiğiniz gibi alıp başını giden bir Bitcoin çılgınlığı devam ediyor ve adeta çığ gibi büyüyor. Bitcoin neredeyse 10 yıllık bir işlem geçmişine sahip bir sanal – kripto para birimidir. Ancak gün geçtikçe altcoin dediğimiz coin türleri de ortaya çıkmaya başladı. İşler burada biraz karışmaya başladı. Bu yazımda sizlere yatırım için altcoin mi yoksa bitcoin mi tercih edilmesi gerekir kısaca fikrimi söylemek isteyeceğim…

Bitcoin ile altcoin arasında ki farkı öncelikle anlamamız gerekmektedir. Bitcoin ilk çıkan kriptopara birimi olarak görürsek altcoin ise daha sonra Bitcoin türevi üretilen birimlerdir. Altcoinler Bitcoin çıktıktan daha sonra çıkmıştır ve birçok türevi de bulunmaktadır.

Altcoin dediğimiz sistemlerde de her altcoin kendine has bir şifreleme algoritması kullanarak bir sistem geliştiriyor ve piyasada eğer kabul görürse geniş bir kitleye hitap etmeye başlıyor. Talep arttıkça da değeri de yükselmeye başlıyor. Genellikle altcoin ortaya çıkmaya iten sebep Bitcoin madenciliği dediğimiz sistemin artık çok zor olmaya başlamasından kaynaklanmaktadır.

Bu altcoinlerde kazı işlemi için zorluk seviyesi bitcoin’e göre çok daha düşük tutulduğundan daha az zamanda daha fazla kar elde edilebilir olması altcoinleri de kendi aralarında çekici kılmaya başlamaktadır.


Altcoini Değerli Yapan Nedir?

altcoin

Gelelim şimdi bir altcoini değerli yapan şeylere bakmaya. Bir altcoin piyasaya sürülecek ise kripto algoritması kaliteli ve gerçekten iyi bir teknoloji kullanarak yapılması gerekmektedir. Mesela en büyük altcoinlerden birisi olan Litecoin algoritması SCRYPT şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.

Ya da bazı altcoinler Quark algoritmasını kullanmaktadır. Mesela Quark algoritmasında işlemci gücü ön plana çıkmaktadır ve bu sayede işlemci gücü yüksek cihazlarda altcoin madenciliği yapıldığında daha fazla kazandırmaktadır.
Keccak algoritması ise daha çok ekran kartlarını kullanarak işlem yapan bir sisteme sahip algoritma olduğu için ekran kartları ile işlem yapacaklar bu alanda güzel paralar kazanabilmektedir. Yani altcoin dediğimiz sistemin teknolojisi ona yatırım yapacak ya da madencilik yapacak kitleyi belirlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Altcoinler genellikle bir oyun ya da sistemin desteklemesi ile piyasaya sürülürler. Bunun sebebi ise o altcoinin bir kullanım alanının olacağını ve piyasada kabul göreceğini kanıtlamaktadır. Yani diyelim ki siz bir altcoin çıkartıyorsunuz ve Steam ile anlaştınız artık sizin altcoininiz Steam üzerinde kullanılabilecek bir altcoin oldu, işte o zaman bu coine yatırım yapacak kitle de en azından steam üzerinde dahi kullanırım diyerek destek sağlayacaktır.

Şimdi ise gelelim asıl can alıcı noktamız olan para kazanma daha doğrusu Bitcoin veya altcoin ile para kazanma da hangisinin daha fazla kazandıracağı konusuna…Bitcoin mi yoksa Altcoin mi alınmalı?

bitcoin ve altcoin

Bitcoin mi yoksa Altcoin mi alınmalı diye sorulursa burada iki şey devreye girer. Birincisi yatırımın ne kadar vadesi olacağı ikincisi ise ne kadarlık bir yatırım yapılacağıdır. Öncelikle Bitcoin bizim gerçek hayattaki altın gibi bir değere kavuşmuştur. Sürekli kazandırıyor, kısa vadede gerileme vs. yaşasa da ileri yani uzun vadede mutlaka yatırımcısına kazandırmaktadır.

Ancak Bitcoin ile para kazanmak isteyen birisi maalesef günümüzde en azından 50 60 bin TL yatırmadan güzel bir kar elde edememektedir. Çünkü 1 bitcoin artık +10bin dolar sınırını geçmiş bulunuyor. Siz eğer gidip 100 lira gibi bir para ile yatırım yaptığınızda ileride paranız 250 300 lira oluyor. Evet, kazandırıyor ama ufak parada gerçekten az kazandırıyor.

Altcoin ile para kazanmak ise işte tam bu noktada devreye giriyor. Yüzden fazla altcoin bulunuyor ve her geçen gün piyasaya bir tanesi daha ekleniyor. Siz ise iyi takip edebilirseniz ve geleceği parlak gördüğünüz bir altcoin yakalarsanız o 100 TL yatırım parasını ona yatırmanız ileride sizi belki zengin bile edebilir.Çünkü Bitcoin de ilk çıktığı zamanlarda 0.20 dolara veya 1 dolara satın alabilirken şu anda +14bin dolara alabileceğiniz bir coin oldu. Ancak hala yeni çıkan veya yükseliş grafiği gösteren altcoinlerde 1dolar gibi hatta daha da düşük ücrete alabileceğiniz altcoinler var. 100 tane bu tarz altcoinlerden alsanız ve bir iki yıl sonra bu altcoinin tanesi 200 300 dolar seviyesine dahi gelse size muazzam bir para kazandırmaktadır.

Ancak işin zor olan kısmı altcoin seçimini iyi yapmanız olacaktır. Çünkü piyasada çok fazla altcoin bulunuyor ve bu altcoinlerden gerçekten geleceği olanı kestirmek için çok iyi araştırma yapmak ve birazda şanslı olmak gerekiyor.

Ama şu bir gerçek ki eğer Bitcoin veya altcoinlerde para kazanmak istiyorsanız bu genellikle uzun vadede gerçekleşen bir işlemdir. Çünkü kısa vadede bu tarz yatırımlarda çok fazla dalgalanma yaşanıyor ve birçok yatırımcı zararına satış yapıyor.

Bu ve bu tarz tüm yazılarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin Hakkında Detaylı Bilgi Bitcoin, son yıllarda kendisinden söz ettirmeyi başarmış ve herkesin ilgisini çeken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.