Home / Yazılım Dünyası / C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ örnekleri için birçok örnek C++ kodu sizlerle paylaştım ancak bu seferki kodlar biraz farklı olacak. Ancak bu başlıkta belirttiğim Nesne tabanlı programlama kısmını sizlere biraz açmak istiyorum ve Nesne tabanlı programlamanın tanımını yapacağım.

Nesne Tabanlı Programlama Nedir?

nesne tabanlı programlama
nesne tabanlı programlama

Programlama dilleri veya programlama teknolojilerini sınıflandıracak olursak bunlar genelde üç ana başlık altında toplanıyor;

  • Doğrusal Programlama
  • Yapısal Programlama
  • Nesne Tabanlı Programlama

Burada doğrusal programlama veya yapısal programlamaya değinmeyeceğim ve sizlere örneklerini vereceğim Nesne tabanlı programlamaya değineceğim. Nesne tabanlı programlamanın temelde barındırdığı mantık; her programın etkileşim içinde olan birimler veya nesneler kümesinden oluştuğu görüşüdür. Bu nesneler kendi içerisinde veri işleyebileceği gibi aynı zaman da diğer nesneler ile çift yönlü de veri alışverişi imkanına sahip olmasıdır. Nesne tabanlı programlamadan önce kullanılan mantıkta yani yapısal programlamada, programlar sadece bir komut dizisi ya da birer fonksiyon olarak değerlendirilmekteydi.
Sadece modülerlik değil bunun yanında bilgi gizleme, veri soyutlama, kalıtım gibi birçok kullanışlı yönteme olanak sağlaması da oldukça avantajlı bir durum oluyor.
Başka bir yazımda nesne tabanlı programlamayı detaylı şekilde ele alacağım, şimdilik Nesne tabanlı kod örneklerine geçmeden önce bir alt yapınız için yeterli olacak diye düşünüyorum.

Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri:

1- İkinci dereceden denklem bulma örneğini daha önce göstermiştim bu sefer bu örneği biraz farklı şekilde yaparak sınıf ve nesne kullanımı ile oluşturalım;

2- Bu kod örneğimizde ise sınıf içerisinde bir nesne kullanarak başka bir nesne oluşturmayı görüyoruz;

3- C++ arkadaş fonksiyon kullanma örneği;

4- C++ Char özelliği ile ilgili bir örnek;

5-  C++ Nesne Tabanlı Programlama sistemi ile daire yarıçapı hesaplama örneği;

6- C++ kopyalayıcı fonksiyon örneği;

7- C++ yıkıcı fonksiyon örneği;

8- C++ diziler konusu ile ilgili örnek;

9- C++ silindir hacmi hesaplama programı örneği;

10-  C++ yapıcı fonksiyon ile ilgili bir örnek;

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Ücretsiz Udemy Kursları (Binlerce TL Değerinde)

Bildiğiniz gibi Udemy dünya çapında ki en ünlü online ders-kurs platformlarından birisidir. Udemy platformunda eğitmenlerin …

C# Sayı Tahmin Etme Oyunu

C# Sayı Tahmin Etme Oyunu C# ile yapabileceklerinizin neredeyse sonu yok diyebiliriz. Aklıma gelen farklı …

3 Yorumlar

  1. Benim gibi programlama ile uğraşanlar için çok çok iyi bir paylaşım olmuş hocam anlatım harika elerine sağlık.

    • Rica ederim elimden geldiği kadar kodlama ile uğraşan arkadaşlar için özellikle Türkçe C++ kaynağı pek güncel bulunmadığı için bol bol paylaşım yapmayı düşünüyorum.

  2. Hocam eline sağlık. İlgilenen arkadaşlar için ufak bir düzeltme vermek isterim, 1.örnekte x1 ve x2 yi hesaplarken 2*a ifadesini (2*a), -b-sqrt(d) ve -b+sqrt(d) ifadelerini de (-b+sqrt(d)) şeklinde parantez içinde yazmak gerek, bu şekilde işlem önceliği karışıyor program doğru sonuç vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.