Home / Yazılım Dünyası / C# Öğrenci Harf Notu Hesaplama Programı

C# Öğrenci Harf Notu Hesaplama Programı

C# Öğrenci Harf Notu Hesaplama Programı

C# programlara dilleri arasında en fazla kullanılanlardan bir tanesi. Uzun zamandır C# örnekleri veya C# kodları paylaşmayı ihmal ediyordum. Bundan sonra daha fazla kod örnekleri paylaşmaya karar verdim.
Bu yazımda da bir öğrencinin harf notunu hesaplamayı c# programı ile halledeceğiz. Aslında basit bir mantığı bulunuyor ve sizden ilk istediğim şey aşağıda soru kısmını okuyun ve programı önce kendiniz yazmaya çalışın. Eğer programı yazmayı başaramazsanız kodlara bakın ve tekrar yazın.

Bu sayede hem c# kod örneklerini daha etkin kullanmış olur hem de öğrendiğiniz kodları gerçekten hafızanıza kazır duruma gelirsiniz. Şimdi bu yazımda bahsedeceğimiz soruyu açıklayalım…Örnek Soru: C# kodları ile önce bir öğrencinin adını isteyin, ardından bu öğrencinin üç farklı olacak şekilde (Quiz Notu, Vize Notu ve Final Notunu isteyiniz) bunları girdikten sonra bu üç notun toplamını ve bu üç notun ortalamasını alt alta yazdırın ve en alta da bu notun hangi harf notuna tekabül ettiğini yazın.
Ufak bilgi:
35 – 50 = C
50 – 60 = B
60 – 80 = A
80 – 100 = A+
Olacak şekilde notlandırma yapabilirsiniz. Tabi ki bu benim verdiklerim tamamen örnek amaçlıdır istediğiniz nota istediğiniz harf notu karşılığını kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ayrıca sitemde yer alan diğer  C# örnek kodlarına da buradan ulaşarak göz atabilirsiniz.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

C# Sayı Tahmin Etme Oyunu

C# Sayı Tahmin Etme Oyunu C# ile yapabileceklerinizin neredeyse sonu yok diyebiliriz. Aklıma gelen farklı …

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri C++ örnekleri için birçok örnek C++ kodu sizlerle paylaştım ancak …

3 Yorumlar

  1. Bu program çok güzel hemde yapması çok zevkli program yazmayı sevenler bunu yazsınlar bence

  2. ben bi şey sorucaktım sınıfta 5 kredilik bir dersten en yüksek ort.96 ve sizin ort.81 olduğunda ve sınıfta 81 ile ilk beşte olduğunuzda harf notunuz AA olurmu.

    • Her okulun ders çan algoritması aynıdır diyemem dersin veya okulun çan not algoritmasını bilmeden de bir şey diyemem ancak sınıf veya dersi alan mevcut çoksa büyük ihtimalle AA gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.