Home / Yazılım Dünyası / C Programlama Dili ile Piramit Örnekleri

C Programlama Dili ile Piramit Örnekleri

C PROGRAMLAMA PİRAMİTLER
C PROGRAMLAMA PİRAMİTLER

C programlama dili bildiğiniz gibi programlama dilleri arasında özellikle de algoritma mantığını kavramak için kullanılmaya en müsait dillerden birisidir. Bu yazımda da sizlere C programlama dili ile piramit örnekleri yapıp onların kodlarını açıklamaya çalışacağım.

Bu örneklerde kullanılan C programlama dili bilgisi aslında giriş seviyesinin bir tık üstünde ki bilgilerle yapılabilmektedir. Burada ki önemli nokta yapacağınız şeyi kafanızda kurgulayabilmeniz ve gerekirse çizim yaparak da bu piramitlerin kodlarını oluşturmayı başarmaktır.

Bu paylaşımımda öncelikle C örneklerinin vermesi gereken çıktıları sizlere sunacağım ve sizden bu sonuca benim paylaştığım kodlara bakmadan bilgilerinizi kullanarak yapmaya çalışmanızı istiyorum. Bu paylaşımımda özellikle yapacağınız C piramit örnekleri ve C yıldız örnekleri diye geçen örneklerde özellikle döngülerin kullanımına çok fayda sağladığını göreceksiniz.

C programlama dilini kullanacağım için özellikle de C dilinde fonksiyonların kullanımı ile ilgili eksiğinizin olduğunu düşünüyorsanız öncelikle C programlama dili fonksiyonlar yazıma bakmanızı öneriyorum.Lafı daha fazla uzatmadan örneklerimize geçelim ve C kodlamaya başlayalım…

C Programlama Dili ile Piramit Örnekleri

Örnek #*” karakterini kullanarak C programlama dili ile yarım piramit şekli oluşturan programı yazınız. (İstenilen çıktı aşağıda verilmiştir.)

C piramit

Örnek # Bir önceki örnekte yıldız ile yaptığımız piramit şeklini bu sefer sayılar ile oluşturalım. (İstenilen çıktı aşağıda verilmiştir.)

C numara piramit
C numara piramit

Örnek #*” karakterini kullanarak C programlama dili ile ters yarım piramit şekli oluşturan programı yazınız. İlk örnekte yaptığımızın tam tersini yapacağız. (İstenilen çıktı aşağıda verilmiştir.)

C ters piramit
C ters piramit

Örnek # Bir önceki örnekte yıldız ile yaptığımız  ters piramit şeklini bu sefer sayılar ile oluşturalım. (İstenilen çıktı aşağıda verilmiştir.)

C ters piramit sayi
C ters piramit sayi
Örnek # Az önce yarım piramit düz ve yarım piramit ters şeklinde örnekler yaptık şimdi ise C ile tam üçgen oluşturalım. (İstenilen çıktı aşağıda verilmiştir.)

Bu üçgenin aynısını sizler sayılar ile oluşturmayı deneyebilir ve kendiniz de yeni şekiller türetebilirsiniz. C programlama dili ile ilgili diğer yazılarım için C programlama içeriklerime bakabilirsiniz.
Bu ve bunun gibi tüm içeriklerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.