Home / Yazılım Dünyası / C Programlama Döngüler ve Döngü Örnekleri

C Programlama Döngüler ve Döngü Örnekleri

c programlama döngüler

C programlama dilini kullanan birçok kişi bulunmaktadır. Aynı zamanda programlamanın temelini anlamak isteyenlerde C programlama dilini çok sık tercih ederler. C programlama döngüler kısmı ise diğer programlama dillerinde ki gibi döngüleri kapsamaktadır. Bunlar for döngüleri, while döngüleri ve do while döngüleri olmak üzere üç ana hatta ayrılmıştır.

C Programlama da neden döngü kullanırız?

Aslında her programlama da döngüler kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise belirli bir tekrar işlemini çok daha pratik bir şekilde yapmak ve bazı soru ve sorunların çözümüne yönelik bir işlem ortaya çıkartmaktır.

Diyelim ki bir kontrol işlemi yapacaksınız ve bu kontrolde sadece 2 defa yaptığınızda işiniz bitiyor evet burada döngü kullanmadan da kolaylıkla yapabilirsiniz. Ama binlerce kontrol yapmanız gerekirse ya da kontrol edilecek miktarı kullanıcı girecekse yani kontrol sayınız x olacak olursa o zaman döngülere ihtiyacınız olacaktır.

Çünkü C programlama döngüler konusu bu tekrar edecek işlemlerde bizlere hem okuma kolaylığı hem de temiz bir algoritma kurmamıza imkan tanımaktadır. Döngüleri iyi bilmeniz her programlama dilinde sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

C Programlama Döngü Çeşitleri

C programlama dilinde dediğim gibi 3 çeşit döngü biçimi bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan For döngüsünü anlatalım ve tek tek diğer döngü çeşitlerine de göz atalım.

# C Programlama For Döngüsü Kullanımı:

For döngüsü dediğimiz döngünün kullanımı çok basit ve çok kullanışlıdır. Kullanmak için ilk olarak bir adet değişken tanımlıyoruz. Diyelim ki “i” diye bir değişken tanımladınız ve döngünüzü şu şekilde oluşturuyorsunuz;

for (i=0; i<10; i++)

{
Döngü içerisinde olması istenilen durumlar.
}

Burada for ile başlayıp bir parantez açıyoruz ve içerisinde başlangıç değeri dediğimiz kısmı yazıyoruz. Örnekte kırmızı ile gösterdiğim döngünün başlangıç değeri kısmıdır yani orada i değeri 0’dan başlayacak demiş oluyoruz.
Yeşil olan kısım ise bizim döngümüzün şart kısmını oluşturmaktadır. Burada döngümüzün nereye kadar devam etmesi gerektiğini belirtiyoruz. Burada ben i değeri 10 değerinden küçük olana kadar döngünün devam etmesini istemişim.
Mor ile olan kısımda ise döngümüzün her işlemde ne kadar artacağı ya da azalacağı gibi değerleri belirlediğimiz kısım olmaktadır. Ben burada döngü her defasında i değerini 1 arttırması şeklinde gösterdim.

Daha sonra ise {} süslü parantez açıp kapatmamız gerekmektedir ve döngümüzün ne yapmasını istediğini o süslü parantezlerin içerisine yazarız. Bu sayede döngümüz çalışacaktır. Gelin birkaç C programlama for döngüsüne bakalım…


# C programlama For Döngü Örneği:

Bu örneğimizde i adında bir değişken tanımladım ve daha sonra for döngüsünde bunu kullanarak 1 değerinden başlamasını ve 10’dan küçük ve eşit olana kadar birer birer artmasını istedim. Süslü parantez içerisine de döngü her defasında i değerini yazdırmasını istedim. Bunun sonucunda ise bu döngü her defasında 1 artacak ve ekrana yazacak. Yani 1 ile 10 arasında ki sayıları ekrana yazdıracak.

# For ile Yıldızdan Dik Üçgen Yapmak

Bu örnekte for döngüsü ile yapılan şeyi bir adım fazlaya taşıyoruz. For döngüsünün içerisinde de bir for döngüsü kullanıyoruz. İlk önce for döngüsü içinde i değişkeni 0 olarak tanımlanıyor. Daha sonra i değeri 15’den küçük ve eşit olana kadar i değeri her defasında bir kere artıyor.

Bu her arttığında ise j değeri de 0’dan başlıyor ve j değeri i değerinden küçük eşit olana kadar “*” karakterini bastırıyor bu sayede ekranda toplamda bir adet dik üçgen oluşmuş oluyor.

C Programlama While Döngüsü Kullanımı:

C Programlama döngüler konusunda ikinci döngü tipi ise While döngüsüdür. Bu döngümüz for döngümüzle çok benzer bir yapıya sahiptir bir koşul sağlandığı sürece döngü devam etmektedir. Aslında bir çok örnekte for yerine while veya while yerine for kullanılması dahi mümkündür ancak hepsinde bu geçerli değildir.

while (i<=20)
{
İstenilen içerik burada olacak
}

Burada da gördüğünüz gibi while döngüsü için while yazıp bir parantez açıyoruz ve içerisinde tek bir koşul ya da birden fazla koşul giriyoruz. Burada ki koşulumuz mesela i değeri 20’den ufak olana kadar ekrana bir şeyi yazması olabilmektedir. Şart sağlandığı sürece döngü devam edecektir.

# C programlama While Döngü Örneği:

Burada ise ilk önce x diye bir değişken tanımladım ve bu değişkeni kullanıcıdan girmesini istedim. Daha sonra ise döngümde x küçük eşit 10 olana kadar ekrana x değerini yazmasını ve her defasında bu x değerini bir arttırmasını istedim. Bu sayede ekrana kullanıcı 10‘a kadar hangi sayıyı girerse o sayıdan itibaren 10 sayısına kadar sırayla ekrana basacaktır.
Ama kullanıcı 10 değerinin üzerinde bir sayı girerse yani koşul sağlanmazsa programımız çalışmayacaktır.

C Programlama Do – While Döngüsü Kullanımı:

Do While döngüsünde aslında while döngüsünün tam tersi olarak görebiliriz. Nasıl ki While döngüsünde önce şart kontrol ediliyor sağlanıyorsa devam ediliyordu burada ise önce işlem yapılıyor daha sonra şart kontrol ediliyor. İşlem yapılır ve şart sağlanıyorsa döngü devam etmektedir.

Do while döngüsünün çalışma şekli ise şu şekildedir;

do 
{
işlemler burada yer alır.
}
while (şart);

Görüldüğü gibi önce do yazarak bir süslü parantez açılır ve işlem kısmı yapılır. Daha sonra ise bir while açılır ve içerisinde döngü şartı girilir.


# C programlama Do – While Döngü Örneği:

Bu örnekte i değerine 1 sayısını atıyoruz ve do diyerek döngüyü başlatıyoruz. Daha sonra bu döngünün ne yapacağını yazıyoruz ki bizim döngümüzde i değerini yazıp 1 arttırması olarak hazırlanmıştır. Daha sonra ise while ile döngümüze şart giriyoruz eğer şartımız 4’e eşit ve küçük ise döngümüz ekrana yazmaya devam ediyor.

Bu yazımda sizlere C programlama döngüler ve döngü örneklerini anlatmaya çalıştım. Umarım faydası olur ve daha fazla C döngü örneklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Bu ve bunun gibi tüm içeriklerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.