Home / Çay molası / Çiftlik Bank Sırra Kadem Bastı

Çiftlik Bank Sırra Kadem Bastı

Ülkemizde bir anda patlama yaşayan ve kullanıcılarına sanal olarak çiftlik kurmayı, tavuk, inek vs. alarak onların ürünlerini satarak para kazandırdığını söyleyen sistem artık kullanılmaz duruma geldi.

Bunun bir ponzi yani dolandırıcılık sistemi olabileceğinin hatta yüksek ihtimal olduğunun uyarısını uzun zaman önce yapmıştım ki burada ki yazıma da bakabilirsiniz.

Çiftlik bank dolandırıcılığına çevremde de para yatıranların büyük bir artış yaşadığını görünce daha da çok uyarı da bulundum çünkü sundukları sistem hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyordu. Ancak her ponzi sistemin olduğu gibi çiftlik bank dolandırıcılığının da yaptığı en akıllıca şey, istenilen rakama ulaşıncaya kadar kullanıcılarına belli miktarda para vermek oldu.

Kullanıcılar para aldıkça daha fazla güvenleri arttı ve neden daha az kazanayım ki diye düşünerek daha fazla para yatırmaya başladı tabii bu sırada devletin de çiftlik bank hakkında şikayetler üzerine incelemeler başlatması da gecikmedi.

Kısa süre önce de banka hesaplarına el koyan devlet giriş çıkış işlemlerine izin vermemeye başladı ve firma sessiz sedasız sözde ofislerini boşaltarak, baştaki o genç dolandırıcı şahsında sırra kadem basmasıyla sonlandı.

Çiftlik Bank Dolandırıcılığı İyi Bile DayandıÇiftlik bank gibi birçok ponzi sistem bu zamana kadar dünya da ülkemizde de çokça görüldü. Kimisi adına saadet zinciri dedi kimisi de başka bir şey ama sonuçta hepsinin tek bir gayesi vardı kısa yoldan, emek harcamadan zengin olmak isteyen insanlardan faydalanıp onları dolandırmaktı.

Bu sistemler yüzünden milyonlarca insan mağdur oldu ama bakın görün ki çiftlik bank çıktı ve tekrar insanlar bu sisteme paralarını yatırmaya devam etti. Ancak çiftlik bank diğer dolandırıcılık sistemlerinden farklı olarak daha fazla medyayı kullandı ve daha fazla kişiyi ikna etmenin bir yolunu buldu.

Bu sayede ve bir süre ödeme almalarından kaynaklı olarak da devletin bu sistemi inceliyoruz şu anda güvenmeyin demesine rağmen daha fazla yatırım yapanları ile de güzel bir kazanç elde etti. Devletin yoğun incelemesi ile de artık yolun sonuna geldiğini gören çiftlik bank sahibi Mehmet Aydın şu anda kayıp durumda.

132 Bin Üyesi Bulunuyordu
Çiftlik bank sisteminin dile kolay 132 bin küsür aktif kullanıcısı bulunuyordu ve bu kişilerin bir kısmı sosyal medya hesaplarının kapanması, ödemelerin artık yapılmamasına dayanarak endişelendi ve ofisi falan basmaya başladı.

Sözde şirket diye kurdukları yerine başına geçirdikleri yöneticilerde bizi de kandırdı diyerek Mehmet Aydın’a ulaşamadıklarını söylediler.

Kısacası Çiftlik Bank’ın sonunda daha fazla insanın canını yakmadan kapanmasına sevindim ancak bizim insanımız akıllanmayacaktır. Seneye başka bir ponzi sistem çıkacak ve bizim insanımız kolay yoldan zengin olmak için maalesef yine mağdur olacaktır. Lütfen zor kazandığınız paranızı dolandırıcılara kaptırmamak için akıllı davranın.

Bu ve bunun gibi tüm makalelerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.