Home / İncelemelerim / Dark Freezer X120 İşlemci Soğutucusu İnceleme

Dark Freezer X120 İşlemci Soğutucusu İnceleme

Dark Freezer X120 İşlemci Soğutucusu İnceleme

İşlemci soğutucuları konusunda çok fazla detaylı bilgi bulunmuyor. Bende bir masaüstü kullanıcısı olarak işlemci soğutucusu almaya karar vermiştim sebebi ise AMD FX 8320 işlemcim ile gelen stok fanın yetersiz kalmasıydı. Aslında buna yetersiz kalma dersem tam olarak karşılamayacaktır çünkü işlemcinin stok fanı bana yaklaşık olarak 3 yıl sorunsuz bir performans sergiledi ancak artık o kadar gürültülü çalışıyordu ki dayanamadım. Bu yazımda da Dark Freezer X120 işlemci soğutucusu hakkında izlenimlerimi paylaşacağım.

dark freezer x120
dark freezer x120

AMD bilindiği üzere fiyatı daha da indirmek için üstün performanslı stok fanlar vermiyor o yüzden AMD işlemci alacaklar stok fan özelliklerine de dikkat etmelidir. Fanlar soğutma açısından yetersiz kalmıyor ancak çan devir kısmı çok yüksek olduğu için tabiri caiz ise traktör gibi ses çıkartabiliyorlar. Özellikle de şu sıcak yaz aylarında işlemci soğutucusu önemini daha da arttırıyor. Neyse lafı fazla uzatmadan Dark Freezer X120 incelemesine geçelim.

Dark Freezer X120 Özellikleri

İlk önce sizlere Dark Freezer X120 işlemci soğutucusunun teknik özelliklerini paylaşacağım Dark Freezer X120 özellikleri şöyle;

İntel uyumlu soketler: LGA 775 / 1156 / 1155 / 1150 / 1151 / 1366 / 2011 / 2011-v3
AMD uyumlu soketler: AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 / FM2

Soğutucu Tipi: Doğrudan Temaslı ve Kule Tipi
Gerekli Güç: 180W
Gerekli enerji: 12 Volt
Malzeme: Bakır boru ve Alüminyum kanat
Bakır Boru Sayısı: 4 adet bakır boruHava üfleme gücü: 53.5 CFM
Gürültü: 17 – 28 desibel
Fan ışık rengi: Mavi LED
Fan boyutu: 120cm
Fan hızı: 500 – 1600 RPM
Bağlantı: 4 pinli

Türk Malı İşlemci Soğutucu

Dark Freezer X120 işlemci soğutucusunu seçmemin büyük nedenlerinden birisi de yerli üretim olmuş olmasıdır. Her yerde Cooler Master gibi markaları görüyorum ancak Dark firmasının Freezer X120 ürününü yeni görmüş ve hoşuma gitmişti. Üstelik Dark firmasının tescilli ürünü olması da Dark Freezer X120 tercih etmemde yardımcı olmuştu.

İşlemci soğutucusu alacağım zaman kendime bütçe olarak 120 TL gibi bir para belirlemiştim ve onun üstüne çıkmakta istemiyordum. İlk araştırmalarımda hiç Dark Freezer X120 ürününü paylaşana rastlamadım hep Cooler Master Hyper 212 Evo gibi işlemci soğutuculara yer veriliyordu ancak bu ürünlerin ikinci eli dahi 100 tl gibi ücrete bulunabiliyordu. O yüzden farklı bir markaya yönelmek istedim ve iyi ki de yönelmişim.

4 Bakır Borulu Soğutucu

dark freezer x120 bakır boru
dark freezer x120 bakır boru

Ben 112 TL gibi bir ücrete internetten satın aldığım Dark Freezer X120 işlemci soğutucusunda 4 bakır borulu bir sistem olacağını beklemiyordum. Çünkü bu fiyattaki diğer soğutucular 2 bakır borulu veya en babası 3 bakır boruluydu ama Dark Freezer X120 tam 4 bakır borulu direk temas olan bir soğutucuydu. Aynı zamanda çoğu işlemci soğutucusundan farklı olarak bu fiyatta ki bir işlemci soğutucusu 4 Pinli bağlantı içeriyordu.4 pinli bağlantı demek, taktığınız fanı bilgisayarınız o anki durumuna göre kendisi otomatik olarak hız arttırma veya azaltma işlemine imkan tanımasıydı, dediğim gibi bu özellik daha pahalı birçok işlemci soğutucusunda bile yer almıyordu.

Tam Donanımlı Kutu İçeriği

dark freezer x120 kutu içerik
dark freezer x120 kutu içerik

Dark Freezer X120 kutusu geldiğinde içerisinden çıkanlar sizi asla yarı yolda bırakacak ürünler değildir. Bu yüzden ekstra hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacak, kutu içerisinde Dark Freezer X120 montajı için hem İntel ekipmanları hem AMD ekipmanları bir de termal macun çıkacaktır.

Dark Freezer X120 Kutu İçeriği;

Dark Freezer X120 İşlemci Soğutucu
Fan Montaj Klipsi
Montaj Aparatları
Termal macun
Kullanma kılavuzu

Mavi LED Aydınlatmalı Fan

dark freezer x120 fan
dark freezer x120 fan

Dark Freezer X120 işlemci soğutucusunun yanında gelen 4 pinli fan aynı zamanda mavi LED aydınlatma içeriyor ki özellikle benim gibi Zalman Z11 Plus veya bunun gibi pencereli ya da görsellik açısından detaylı olan kasalarda çokta şık bir görüntü sunuyor. Aynı zaman da Dark Freezer X120 işlemci soğutucusuna bu yanında gelen fanın haricinde ekstra bir fan daha alarak diğer tarafına takma imkanı sunuyor ki o fan içinde takma aparatları yer alıyor.


Kesinlikle Sessiz Soğutma


AMD FX 8320 gibi bir işlemciyi stok fanla soğutan bana adeta ilaç gibi gelen bir soğutucu oldu. Bilgisayarım bu yoğun sıcakta dahi boştayken ortalama 22 26 derecede gidip geliyor ve fan devri ortalama 600 RPM olarak görünüyor ki neredeyse ses yapmıyor diyebilirim. Yoğun kullanımda ise 45 dereceyi gördüğüm işlemcide yine fan devri 1200 RPM arasında gezdi ve buda inanın neredeyse sessiz sayılabilir. Benim için ses kısmı en önemli detayıydı ve gerçekten çok korkuyordum sesli çıkarsa pişman olurum diye ancak Dark Freezer X120 kesinlikle parasına göre gayet sessiz çalışan bir işlemci soğutucusu olmuş ve ben gönül rahatlığı ile sizlere tavsiye edebilirim.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

8 Yorumlar

  1. normalde zaten işlemcilerin üstünde soğutucu oluyor benim bilidiğim ama bende pek ses yapmıyor.

  2. Gerçekten çok faydalı olmus. Kafamda yer alan bu konuya dair tüm sorulara yanıt vermissiniz.

  3. Dark Freezer X120 İşlemci Soğutucusu gerçekten bilgisayar için işe yarar özellikle bu sıcak günlerde

  4. almayı düşünüyorum inceleme için teşekkürler. güzel anlatrım olmuş

  5. Sıcak havalarda haliyle daha fazla ısnan işlemci bilgisayar da yavaşlamaya neden olabiliyor.

  6. Bu soğutucudan almayı düşünüyodum yazıya den geldim memnunmusunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.