Home / İncelemelerim / Dell Inspiron 7567 İnceleme ve Sorunları 

Dell Inspiron 7567 İnceleme ve Sorunları 

Dell Inspiron 7567 İnceleme ve Sorunları

Bilgisayar almak demek bir o kadar güzel şeyin yanında birçok sorunla boğuşmayı da beraberinde getiriyor. Hangi cihazı alırsanız alın, birçok farklı sorun ve problemle karşılaşacaksınız. Fiyatına göre çok iyi bir laptop olan Dell Inspiron 7567 sorunlarına da adeta çözüm olan birisi çıktı.

Arkadaşım olan İsmail’in yeni bilgisayarı Dell İnspiron 7567 incelemesi ve Dell İnspiron 7567 sorunları, Dell İnspiron 7567 problemleri gibi birçok konuda araştırıp çözüm üreterek diğer Dell kullanıcılarına veya Dell İnspiron 7567 alacaklara rehberlik etmeye başladı. İşte Dell İnspiron 7567 incelemesi ve sürücüleri gibi diğer birçok şey…

Dell Inspiron 7567 – İnceleme, Sürücüler ve Diğerleri

Dell Inspiron 7567 İnceleme ve Sorunları 
Dell Inspiron 7567 İnceleme ve Sorunları

Cihazın bendeki versiyonu i7-7700HQ işlemciye, 4 GB GTX1050Ti ekran kartına ve 16 GB 2400MHz 1×16 ram’e sahip. 128 GB SSD bulunmakta ve yanında 5400 RPM de olsa 1 TB bir hard diski var ve merak edilen konu IPS panel.

Hakkında çok şikayet bulunan TN panel’e göre IPS panel tabi ki daha tatmin edici ancak mükemmel bir IPS panel beklemeyin. Benim için gayet yeterli bir ekran. Renklerin canlılığı olsun, oyunlardaki deneyimlerim olsun gayet memnunum. Yalnızca parlaklığı biraz daha olabilirdi diye düşünüyorum. Bu modeli sipariş veren çoğu arkadaşta tabi ben de dahil ekran açıklığı mevcut. Tabi ekran açıklığı deyince aklınıza çok korkunç bir şey gelmesin, panel ile çerçeve arasında milimetrelik bir açıklık mevcut fakat çerçeve tırnaklı ve çıkıyor olduğu için bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Dell malesef cihazların hepsini aynı konfigürasyonla yollamamış. Depolama birimlerinin markalarında farklılıklar olabiliyor. Bendeki konfigürasyon Sandisk SSD ve Western Digital HDD. Bunun yanında Intel SSD’li versiyonu ve SK Hynix SSD’li versiyonu var. Yalnızca SK Hynix versiyonu hakkında şikayet okudum.


Tasarım olarak laptoptan memnunum. İşçilik olarak küçük hatalar harici fena olmadığını düşünüyorum. Kasa’da mat sert plastik var ve biraz parmak izi tutuyor haliyle. Cihaz 2 adet fan ile soğutuluyor ve soğutmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Ancak bazı laptoplarda olan turbo fan tuşu koymamışlar. Yazılımsal olarak da fanların hızına müdahale edemiyorsunuz.

“Bu laptop alınır mı?” sorusunu yanıtlamak istiyorum.

Dell Inspiron 7567
Dell Inspiron 7567

Artıları eksileri yapacak olursak:

#Ürünün Artıları#

+GTX1050Ti ekran kartı
+Ses kalitesi
+7. Nesil i7 işlemcisi
+SSD + HDD bulunması
+ 16 GB RAM
+Fiyat/Performans ürünü olması.

# Ürünün Eksileri#

-Küçük işçilik hataları
-Driverlar ve windows uyumsuzlukları
-IPS panelin bir derece yetersiz kalması
-Bazı kullanıcıların yaşadığı ışık sızması, touchpad tıkırdaması gibi sorunlar.

Özetleyecek olursak bu fiyata bu donanım konfigürasyonunda bir cihaz bulmamız çok zor. Eğer küçük işçilik hataları sizi rahatsız etmeyecekse, takıntılı değilseniz bu cihaz kesinlikle alınır. Ancak bu konulardan rahatsız olacaksanız, bu fiyat aralığında herhangi başka bir markanın muhtemelen 1050’li yahut 960’lı bir versiyonunu alabileceksiniz.

Yukarıdaki kısmı halletmiş olanlar için, “Laptop’u aldım, hangi adımları izlemeliyim? Windows’un hangi sürümünü ve hangi sürücüleri kullanmalıyım?” sorusuyla devam edebiliriz sanırım artık.
Şimdi öncelikle gerek yabancı forumlarda gerekse yerli forumlarda gördüğüm mouse takılması sorununu ben yaşamadım. Ben Windows’u direk olarak buradan temin ettim. Eğer üniversite öğrencisiyseniz okulunuzun webstore’u var mı diye aratıp, Windows 10 Education Version’u temin edebilirsiniz. Ancak benim indirdiğim Windows sürümü 1607 idi, daha sonra ne olacağını görmek adına 1703’e güncelleme yaptım. Tabi günceller güncellemez mouse takılması sorunu başladı haliyle geri döndüm. Bu sebeple kendi adıma 1703 sürümüne güncellemenizi önermiyorum. Şu an Windows 10 ile bazı uyumsuzluklar var. Belki yeni gelecek güncellemelerle çözülür ama şu an için 1607 sürümünü kullanmanızı tavsiye ediyorum.

1607 sürümünü nereden indirebilirim?

Öncelike bu adresten Windows10 Medica Creation Tool’u indiriyoruz. Burada ki adrese gidip Daha sonra 64-bit seçeneğiyle Windows 10’u indirip kurulumu yapıyoruz. Kurulumu yaptıktan sonra çalıştır’a winver yazıp kontrol edebilirsiniz. Eğer sürümünüz 1703 ise, bir önceki sürüme geri dön diye aratarak 1607 sürümüne dönebilirsiniz.
Ben Windows’u Microsoft Imagine kullanarak indirdiğim için direk linkleri bulamadım, bulduğum zaman yazıyı güncelleyeceğim.

Kurulumu tamamladıktan sonra sürücü kurulumu için Dell’in sitesine girip aşağıdaki adımları uygulayarak cihazımıza uygun sürücüleri indiriyoruz. Laptopumuzun alt tarafında yahut kutusunda bulunan service tag’i kullanarak bize hangi konfigürasyonla geldiğini görüntüleyebiliriz.

Dell İnspiron 7567 sürücü
Dell İnspiron 7567 sürücü

Öncelikle IPS olduğunu doğrulamak adına sol taraftaki sekmelerden system configuration kısmına giriyoruz.

Dell İnspiron 7567 ayarları
Dell İnspiron 7567 ayar

Bu kısımda gördüğümüz In Plane Switching panelimizin IPS olduğunu gösteriyor.

Daha sonra yine aynı taraftan, drivers & downloads kısmına giriyoruz. Ve sistemimize uygun sürücüleri indiriyoruz. Kurulum önceliği olarak BIOS güncellemesiyle başlamamız daha yararlı olacaktır. Ancak önemli bir uyarı olarak, bu güncellemeyi yaparken cihazımız tam şarjda ve prize takılı bir şekilde olmalı. Yanlış bir işlem geri dönülemez zararlara sebebiyet verebilir.

Şimdi önemli bir durum olarak ben bu sürücüleri kurduğum zaman bazı sürücülerin çok eski olduğunu fark ettim.
Bu sebeple ekstra olarak wifi, bluetooth, ethernet ve ses sürücülerini tekrar güncelledim. Güncellemeden önce hoparlörümde bir cızırtı problemi vardı fakat güncelledikten sonra bu problem geçti.Intel güncellemerlei için Intel Driver Update Utility aracını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Şu linkte ulaşabilirsiniz Buraya tıklayıp gidin ve İndirdikten sonra sistemi taratıp, bulduğu güncellemeleri yüklüyoruz.

Daha sonra ses ve ethernet güncellemeleri için Realtek’in sitesini kullanıyoruz.
Ethernet: LİNK
Eğer service tag ile ulaştığımız driver & downloads kısmı ve verdiğim bu kurulumları tamamladıysanız muhtemelen sorunsuz bir sisteme sahipsiniz demektir. Windows’u önceden kuranlar
çalıştır kısmına winver yazarak öğrenebilirler.

Daha sonra cihazımızı istediğimiz gibi kullanmaya başlayabiliriz. Bu sürümde mouse donması, büyük fps dropları, sürücülerle beraber ses cızırtı sorunu gibi durumlarla karşılaşmadım.

Dell Inspiron 7567 – GTA V Oyun Testi

Kaynak: Arkadaşlar bu ve bu gibi Dell İnspiron 7567 incelemesi veya sorunları ve diğer güzel makalelerini takip etmek için buradan İsmail Akdağ’ın sitesine ulaşabilirsiniz.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

5 Yorumlar

  1. Tasarımını çok beğendim zaten Dell markasını da seviyorum. İş odaklı çok güçlü laptopları da tabii fiyatı da yüksek oluyor.

  2. Bence dell laptoplar icerisinde iyi birbyere sahip. Laptopumun markasi dell ve hic problem yasamadan yillardir kullaniyorum

  3. laptop harika ama ekranı 15.6 yerine 17 inç olmalıydı küçük kalıyor.

  4. Bu ürün bende mevcuttu ancak iade etmeye karar verdim. Bazı yerlerde yetersiz kalabiliyor. Tabiiki o sizin oynama seviyenize de bağlı bir şey.

  5. Çok güzel bir dizüstü bilsayara benziyor ama sorunları çok falza insan almakta kararsızlığa düşüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.