Home / SEO ve İncelikleri / E Ticarette Başarılı Olmak

E Ticarette Başarılı Olmak

E Ticarette Başarılı Olmak
E Ticarette Başarılı Olmak

Bu yazımızda konumuz E- ticaret olacak ve E-ticarette başarılı olmak eskisine göre hem daha zor hem de daha kolay. Bunun zor olmasının sebebi artık e ticarette başarılı olmanızı engelleyecek rakibinizin artması ve pazarın gittikçe birkaç markaya ait olmaya başlaması olarak görülebilir. Ama iyi yanlarına bakacak olursak artık e ticarette başarılı olmak için çok daha fazla bilgi var ve çok daha profesyonelce işler yapılmakta ve önemli olan burada neyi nasıl yapmanızı bilmeniz olacaktır.

E ticareti günümüzde artık o kadar fazla kullanıyoruz ki belki de artık pazar veya alışveriş terimlerinin yerine bile geçmeye başlayacak. E ticarette çok para var diye düşünen ve gittigidiyor, hepsiburada gibi e ticaret sitelerini örnek alan kişiler bu firmaların nasıl dev birer e ticaret firması olduğunu ve kazandığını biliyor ancak bunun yanında ülkemizde dahi her sene binlerce e ticaret girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını bilmiyor. Burada önemli olan bu başarısız e ticaret firmalarının yanlışlarından ders alıp, başarılı e ticaret firmalarının başarılı taraflarını kendimize uyarlamamız olacaktır.

E-Ticarette Başarılı Olmak Mümkün mü?
E ticaret dediğimiz sistemde amacımız bir ürünü veya hizmeti internet üzerinden müşterilere ulaştırıp satmaktır ve bunun için insanların sizin bulması gerekir. Yani sizin muhteşem derecede estetik bir siteniz ve en uygun fiyata satış yapan bir siteniz olabilir ancak müşterilerinize ulaşamadıktan sonra hiçbir işe yaramayacaktır. Burada ise E-ticaret SEO kavramı devreye giriyor. E ticaret ile SEO ile de aynı diğer SEO yöntemlerinde olduğu gibi amacınız ilk sayfaya girmek hatta o kelimede en üstte olmak olacaktır. Çünkü sadece çok az bir insan arama yaptığında ilk sayfa haricinde ki sayfalara göz atıyor.

Arama motorlarında sıralamanızın yükselmesi demek potansiyel müşterilerinize ulaşma şansınızı yükseltme demek. Zaten sizin de amacınız müşterilerinize ulaşıp ürününüzü veya hizmetinizi satmak değil mi? Bu yüzden e ticaret için SEO kavramına da önem vermeniz gerekmektedir. E ticaret için SEO tavsiyelerine uyduğunuzda en azından hitiniz artacaktır ve bu sayede daha fazla ürün satma ihtimaliniz olacaktır. Bu sayede başarılı bir e ticaret sitesi haline gelebileceksiniz. Haydi şimdi e-ticaret de başarılı olmanın bazı ipuçlarına bakalım…

E ticaret siteniz için etkili anahtar kelimeler bulun

e ticaret anahtar kelime
e ticaret anahtar kelime

Eğer e ticaret sektöründe başarılı olmak istiyorsanız her şeyde olduğu gibi burada da emek vermeniz gerekecektir. Sitenizde stratejik önemi olan uygun anahtar kelimeleri kullanmalısınız, aksi halde işe yaramaz sonuçlar elde edersiniz. İnternet kullanıcıları ürün araması yaparken oldukça spesifik davranırlar, o yüzden anahtar kelimelerinizin genel olmaması sizin için çok iyi olacaktır. Aksi durumda kullanıcılar aramalarda sizi bulamayacaktır. Fark edilebilir açıklamalar ve anahtar kelimeler bulun ki rekabet edebilesiniz. Long tall kelimeleri kullanmayı da denemek size burada avantaj sağlayacak ve trafiğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Kopya içeriğe izin vermeyin

kopya içerik
kopya içerik

Kopya içerik denildiği zaman SEO konusunda akan sular durur. Çünkü arama motorları kopyala yapıştır olan şeyleri hiç sevmezler. Ancak gel gelelim e ticaret sitelerinde ki satılan ürünlerde içerikler neredeyse hep aynıdır. Bu biraz sıkıntılı olabilmektedir. Burada biraz özgün olabilmeniz ve sürekli ürün ve açıklamalar üzerinde kontrolü sağlamanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ancak ne olursa olsun bir başka siteden özellik veya açıklamayı direk olarak kopyala yapıştır yapmayınız.Örneğin iki dev e ticaret sitesini ele alın aynı ürünü nasıl sunduklarına bir bakın. Sonuçta ikisi de aynı ürünü satıyorlar ancak ikisi de aynı ürünü biraz da olsa farklı sunuyorlar bunu yapmakta ki amaç ise arama motorlarına özgün ve kaliteli bir site olduğu izlenimini vermektir. Zaten kullanıcılar da sizde farklı bir açıklama bulduklarında da çok daha güvenilir bakacaklardır. Buda size hem müşteri hem de hit konusunda artı bir puan yazacaktır.

XML ile aktarılan ürünleri özgünleştirin

e ticaret xml
e ticaret xml

XML ile ürün yüklemek sanırım en fazla zarar veren şeylerden birisidir. Sebebi ise şöyle düşünün XML ürün tedarik ettiğiniz kişi bu listeyi sadece size vermiyor tüm müşterilerine paylaşıyor. Yani siz ve diğer birçok e ticaret sitesi aynı görselleri aynı açıklamaları vs. giriyorsunuz, tabi ki böyle bir durumda sitenizin yükseklere gelmesini beklememelisiniz. Onun yerine XML ile ürün yüklüyorsanız dahi özellikle ürün açıklamalarını sizler manuel olarak yapmalı ve kullanıcının aklına gelebilecek tüm sorulara yanıt vermelisiniz. Bu sayede arama motorları sizin e ticaret sitenizi üstlere çıkartabilir ve sizin iyi yerlere gelmenizi sağlayabilir.

Stratejik anahtar kelimelere link verinE ticaret siteniz de normal bir internet sitesi gibi birçok link içermelidir. Google’da e-ticaret mağazanızın görünürlüğünü arttırmak için, anchor text’in konu ile alakalı kelimeler içerdiğinden emin olun. Anchor text’in büyük çoğunluğunda buraya tıklayın ya da şuna bir bakın gibi cümleler kurmak yerine indirimdeki ayakkabılar gibi yükselmek istediğiniz kelimeyi kullanın. Tabi ki bunu yaparken aynı kelimeye çok fazla link vermeyin ve daha farklı kelimelerde kullanmaya çalışın. Ayrıca ürününüzün açıklamasında benzer ürünlerinize anahtar kelimeli linkler kullanmayı da deneyebilirsiniz.

E ticarette başarılı olmak için ipuçları yazım için TIKLAYINIZ.

E-ticaret için SEO ile ilgili yeni yazılarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterli olacaktır ve aynı zamanda SEO ve İncelikleri bölümünde ki SEO ile ilgili paylaşımlarıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

6 Yorumlar

  1. e-ticaret de başarılı olmak çok uzun bir süreç ve çok fazlasıyla çapa isteyen bir şeydir.

  2. E Ticarette Başarılı Olmak zor bence artık işim ayarı bozuldu herkes sektöre girdi artık

  3. Hayırlısı bakalım diyerek bu sektöre girmemek lazım, gerçekten bu işe girişmeden önce bir strateji belirlemek lazım. Yoksa kazanç elde etmek rüya olur.

  4. E Ticarette Başarılı Olmak günümüzde zor gibi görünsede bu taktikleri uygulamak başarı getirir bence

  5. e ticarette de normal ticarette basarılı olabilmek icin ilk sartların basında dürüstlük geçiyor. özellikle internet alısverisinde dürüst olmak size cok artı kazandırır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.