Home / Hakkımda

Hakkımda

Enes Kamış Kimdir?

Ben, hayatı en az herkes kadar sıradan olan ama herkes kadarda farklılıklar yaşayan basit bir bireyim. 1996 yılında 2 Ağustos gecesi İstanbul‘ da hayata gözlerimi açtım. İlkokul eğitimimi yaşadığım semt olan Esenler’de bulunan Türk İsveç Kardeşlik İlköğretim Okulunda aldım ve 92 diploma notu ile ilkokul eğitimimi tamamladım.
Bilgisayar ile tanışmam ise ilkokul hayatımın son senelerine dayanıyor. 7.sınıfta aldığımız 2.el bir bilgisayar ve o büyük CRT monitör ile her ne kadar sanal olmasa da sanal dünyaya adımımı attım. Bu eski bilgisayarın bana katkısı oldukça büyüktür. Şimdi 5 yaşındaki çocuğun elinde dahi bir tablet bilgisayar bulunuyor ve bozulduğu anda çöpe gidiyor ancak benim çocukluğumda bozulan bir eşyayı atmak yerine onu kurtarmak ve eskisi gibi çalıştırabilmek için bir çaba harcanırdı. Bende donanımsal ve yazılımsal problemler ve o problemlerin üstesinden gelmeyi o bilgisayar sayesinde öğrendim.

Bir Hata Aldığımda Ne Yapıyordum?

O zamanlar ne şu anki gibi ingilizce biliyordum ne de şimdiki kadar geniş bilgi kaynağı mevcuttu. Ancak o zamanlarda bilgisayarımızda bir sorun olduğunda klasik bir Türk olarak ilk olarak aç kapa işlemini yapardık ilginçtir ki bazen bu gerçekten işe yaradı ancak işe yaramadığı zamanlarda olurdu yeri gelir kasanın içerisini açar parçaları çıkartır takardık yeri gelir kasa sırtımızda bizden daha iyi bilen bir arkadaşımızın, abimizin yolunu tutardık. Ama emin olun o sorunu çözmeden bırakmazdık, bırakamazdık. Biliyorduk ki onu çöpe atma gibi bir lüksümüz yoktu bir nevi mecburiyetten dolayı sorunu çözmeyi öğrendik. Çocukluğumun bu yıllarına bakınca zormuş gibi gelse de şimdiki çocuklara bakınca çok şanslı olduğumu görüyorum.

O yıllarda metin2, knight online gibi oyunlar gençliği adeta etkisi altına almış bir büyü gibiydi. SBS yıllarımı ders çalışmak yerine oyunlarda en iyisi olmaya harcardım. Bende dahil benim jenerasyonumdaki birçok genç bu yüzden iyi bir lise kazanamamıştır.
Hiç unutmuyorum 8. Sınıfta SBS sınavına gireceğim, birçok arkadaşım heyecan ile sınav yerlerine gidiyor ben ise evden çıkmadan metin2 oyununda pazar kurup gittim. Haliyle sınavda da aklım sürekli oyundaydı, ee böyle bir çalışma ile çok yüksek puan alıp iyi bir lise kazanmam mucize olurdu, bende kazanamadım.

Programlama İle Tanışmam

Lise hayatıma Esenler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde başladım (şu anda adı saçma bir şey olmuş sanırım ) lise yıllarımda Adobe ile tanıştım. Özellikle de Adobe Photoshop, Flash, Dreamweaver gibi daha çok görsel ve kodlama ağırlıklı programları öğrenmekle zamanımı harcadım. Aynı zamanda lisede programlama dersinde Pascal programlama dilini öğrendim. Şimdi her ne kadar gereksiz gibi geliyor olsa da aslında programlama mantığını anlamak için Dos ekranında çalışan güzel bir dil olduğunu düşünüyorum. O yüzden Pascal programlama dili öğrendiğim için aslında pişman değilim, iyi bir temel oluşturduğunu söyleyebilirim. Şu anda programlama dili konusunda ise C++ ve Java dillerini iyice kavramaya özen gösteriyorum.

Lise yıllarında php vs asp mevzusu oldukça hararetli bir şekilde yaşanıyordu bende safımı php tarafına geçerek belli etmiştim. Ancak php kısmında çok fazla zaman geçiremedim, lisenin son senesinde lise stajımı Dünyanın en büyük bilişim firması olan IBM‘de yapma şansı yakaladım. Bu tarz büyük teknoloji firmalarında staj yapmanın size birçok avantajı bulunmakta;

– İleride CV hazırlayacağınızda gerçekten güzel bir detay olacaktır.
– Buralarda staj yaptığınız sürede birçok alanda çalışan mühendis ile tanışma fırsatınız olacak.
– Bu mühendislerin veya şeflerin tecrübelerini ve sizlere verecekleri sektörel bilgilere erişebileceksiniz.
– Unutmayın ki çoğu sektörde sizin tecrübelerinizi göz önüne alarak sizi bir konuma yerleştiriyor.
– Bu tarz büyük ve kurumsal firmaların dışarıdan göründüğü gibi olmadığını, kimine göre saçma kimine göre ise muhteşem çalışma ortamlarına sahip olduğunu tecrübe edeceksiniz.
– İleride iş yapabileceğiniz ortama benzer ortamda çalışma alanını görmek ve o işin size uygun olup olmadığını daha kısa sürede kavrayabilmenizde yardımcı olacaktır.
Bende stajımı çok güzel bir şekilde tamamladım aynı zamanda lise eğitimimi de 84 diploma puanı ile tamamladım. Artık hedefim belliydi ben bir Yazılım Mühendisi olmak istiyordum.
Geçen yıl Beykent Üniversitesinde İngilizce hazırlık eğitimi aldım ve şu anda Beykent Üniversitesi – Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim.
Ancak “Sadece okula gidecek mühendis olunmaz.” anlayışını benimsiyorum. Bu yüzden de kendimi sürekli geliştirmeye ve gelişmeleri takip etmeye adıyorum.
Daha önce ofis ortamında birçok internet sitesinin sosyal medya yönetimini, site yönetimini, yazılım destek yönetimi kısmında görev aldım, şu anda ise Freelancer Webmaster olarak çalışmaktayım.