Home / Webmaster / Fabrika Ayarlarına Döndürmek İle Format Atmak Arasında ki Fark Nedir?

Fabrika Ayarlarına Döndürmek İle Format Atmak Arasında ki Fark Nedir?

Fabrika Ayarlarına Döndürmek İle Format Atmak Arasında ki Fark Nedir?

Akıllı telefon kullanımının bu kadar yaygınlaşmasından sonra mutlaka sorunlarda yanında gelerek birçok soru işareti oluşuyor. Her telefon kullanıcısı neredeyse bir defa da olsa telefonunu fabrika ayarlarına döndürmüş ya da format atmak zorunda kalmıştır.

Peki, bu iki işlemin birbirinden ayıran farkları nelerdir?

Fabrika ayarlarına geri döndürme işlemini genellikle, cihazımızda oluşan bir profil kaynaklı hata, uygulamaların stabil çalışmaması, batarya kalibrasyonunun bozulması, kendi kendisine açılıp kapanması gibi birçok örnekten dolayı tercih ederiz. Çünkü bu durumlarda hala daha telefonun ayarlar menüsüne ulaşabilme imkanımız vardır.

Fabrika Ayarlarına Nasıl Dönülür? Riski Var mıdır?

telefon formatlamak
telefona format atmak

Fabrika ayarlarına dönmek için cihazınızda ayarlar bölümüne girmelisiniz. Ayarlar bölümünden ise Hesaplar ya da Telefon Ayarları bölümünü seçin karşınıza Yedekle ve Sıfırla diye bir seçenek olan ekran gelecektir. Burada ise sıfırlayarak telefonunuzu fabrikadan aldığınız ilk günkü haline döndürebilirsiniz.

Bu işlem, telefonunuzda ki tüm kullanıcı profillerini sıfırlayacaktır. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce mutlaka telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın.

Format atma işlemi ya da diğer bir ismiyle Hard Reset işlemi de aynı amacı içermektedir. Ancak uygulanacak yol ve yöntem farklıdır. Çünkü Hard Reset dediğimiz işlemi genellikle cihazımızın giriş şifresini unuttuğumuzda, cihaz açıldığında sürekli hata ekranı gelir ve işlem yaptırmaz gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Bu yöntem sırasında da telefonumuzun ya da tabletimizin içerisinde ki tüm veriler silinecek ve tüm profil ayarları sıfırlanacaktır. Bu yüzden bu işlemi de yapmadan önce mutlaka yedek almanızı öneririm. Aynı zamanda bu işlemi yapacaksanız bataryanızın %80 veya daha üzerinde bir doluluk oranında olması daha garanti olacaktır.

Hard reset nasıl atılır?

hard reset
telefona hard reset işlemi

Dersek ise bu her cihazda farklılık gösteren bir durumdur. Ancak çoğu cihazda, cihaz kapalı konumda iken ses açma ve açma kapatma tuşuna bir süre birlikte basılır, ardından bir ekran gelir. Bu ekranda ise ses kısma tuşu ile birlikte aşağı inerek Factory reset seçilir ve açma kapama tuşuna basılarak işlem başlar.

Ancak bazı cihazların kendine has yöntemleri olduğu için Google’de arama yaparak bulmalısınız. Bir sorunla karşılaşırsanız bana ulaşabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

23 Yorumlar

 1. Gayet başarılı bir anlatim olmuş bilmeyenler için baya bi. Faydasi oldu başarıların devamını dilerim

 2. Bilgiler için teşekkürler sayenizde telefona nasıl reset atacağımı öğrendim 🙂 genelde androidlerin çoğu bir süre sonra sistemi bozuluyor. Android ‘i pek sağlıklı bulmuyorum… 🙂

 3. Telefona hard RESETİ bende yanlış BILIYORMUŞUM. Bu yazı sayesinde öğrenmiş oldum güzel bilgi teşekkürler

 4. Ben format atmak yerine fabrika ayarlarına dönderiyorum sanırım bana daha güvenli geliyor anlatım çok iyi olmuş hocam ellerinize sağlık.

 5. ne yaptıysam olmadı com androit hatasını yok edemedim. telefon sim kartsız çalışıyor. FAKAT SİM KARTI TAKTIĞIMDA VEYA TELEFONU VİFİ DEN İNTERNETE BAĞLADIĞIMDA HATA VERİYOR KENDİ KENDİNE KAPANIP AÇILIYOR SÜREKLİ. LÜTFEN Bİ ÇARE BULUN

 6. Hard reset atmak mı daha iyidir yoksa ayarlardan sıfırlamakmı

 7. merhaba. telefonum hiçbir uygulamay girmiyor ayarlara girsem dahi atıyor beni. bu işlemi yapmak verilerimin kaybolmasına neden olmaz değil mi? Çünkü hiç giriş yapamadığım için hard reseti kullanmak zorundayım

 8. Ertuğrul GÖYLILDIZ

  Mrhb öncelikle anlayışınıza ve yardımlarınıza çok tşk ederim benim sorum ve sorunum kısaca telefonumun 12 dk içerisinde açılması kapanması 4 sn birde bazen tel rehberinde kayıtlı numaraları ve isimleri göstermemesi silinen kayıtları tekrar yazdığımda silinen ler tekrar geri geliyor ve 2 ad oluyor bu durumlar düzeltilebilir mi İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkür ederim… Telofonum Lenovo p1

  • Öncelikle telefonunuzun normal açılış süresi 12dk olmaması lazım. Eğer sıfırladıktan sonra bile olsa bu süre maksimum 5 dk olur. 12 dk çok yüksek bir süre ki telefonunuz çok eski bir modelde değil.
   Eski bilgileri görüyor olduğunuz sanırım siz sadece fabrika ayarlarına dönüyorsunuz. Hard reset atmanızı tavsiye ederim ve aynı zamanda sime kayıtlı numara varsa bildiğiniz üzere geri geliyor olabilir.

 9. merhaba ben de hard reset atacaktım telefonuma fakat bir sorun oldu. dediğiniz gibi ses açma ve kapama tuşları ile bir ekrana geldim fakat burada yazılar çince ve hangisine basacağımı bilemiyorum.

 10. Telefonumun ekranına şifre koymak için öncesinde girilmesi gereken pini telefon kabul etmiyor bu pini unutması için fabrika ayarlarına döndürmem yeterli mi yoksa format mi atmalıyım

 11. Merhaba 1 aydır samsung j7 prime kullaniyorum , bugün durduk yere bildirim çubuğu kendi kendine açılmaya başladı, telefonda hiçbir şey yapılamayacak hale geldi mesaj yazıyorum internete girmeye calisiyorum dosyalara bakmaya calisiyorum yukardan bildirim çubuğu iniyor sürekli, hard reset atsam duzelirmi yada baska bir seçenek carmi? garantiye son çare olmadıkça yollamak istemiyorum daha 1 aylik yeni telefon..servistede kullanıcı hatası diyip gönderiyorlar

 12. Via A1 telefonumda nougat güncellemesini hatalı yüklediğim için sıkıntılar oldu ve Casper reset atmamı istedi. Fakat ses aç+power tuşuyla bana aynı ekran gelmedi. Select boot mode yazısı geliyor. Tekrar dönüş yaptım ve servise gönderin onlar halletsin dediler. Benim servise yollamadan yapabileceğim bir şey yok mu?

  • Yazılımı hatalı yüklemekten kastınız eğer brick haline getirdiyseniz işler biraz karışabilir. Cihazınızda ki problemi tam anlayamadım ancak garantisi olan cihazlarda siz de anlamıyorsanız garanti servisine vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

 13. Telefonumu başka birine vereceğim kullanması için, bu yüzden tüm verilerin konuşmaların resimlerin silinmesini istiyorum, ne yapmak gerekiyor tam olarak içindeki uygulamalar değilde özel bilgilerimin tamamen silinmesini istiyorum.
  Birde google hesap sistemi unutmuşum herhangi bir sifirlamada sorun olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.