Home / Çay molası / Bu Fiyata Telefon Mu Araba Mı?

Bu Fiyata Telefon Mu Araba Mı?

Bu Fiyata Telefon Mu Araba Mı?

Genellikle “Bu fiyata” diye başlayan cümlelerde iki farklı telefon modeli ya da iki farklı laptop modeli karşılaştırma gibi başlıklar ortaya çıkmaktadır. Geçen gün bildiğiniz gibi teknoloji devi olan Samsung, yeni telefon modelleri olan Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus isimli cihazlarını tanıttı. Galaxy S8 özellikleri oldukça güzel, dikkat çekici bir telefon olarak tanıtılıyordu ki bir anda söz konusu fiyat kısmına geldi…
Fiyatlandırmayı görünce artık “Bu fiyata” diye söze başladıktan sonra araba gibi bir şey ile kıyaslamaya bile girilebileceğini gördüm. Bu gerçekten çok ilgincime gitmeye başladı. Sadece bir telefon olmaktan çıkan bu ufak cihazlar artık yavaş yavaş bir araç fiyatına yaklaşıyor.

Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus Fiyatı!

samsung galaxy s8 plus
samsung galaxy s8 plus

Samsung Galaxy S8 fiyatının açıkçası düşük olmasını beklemiyordum çünkü geçen yıl Note 7 krizi atlatmış firma burada güzel bir kazan yapmak isteyecek diye düşünüyordum. Ancak Galaxy S8 fiyatını 4500 TL ve Galaxy S8 Plus fiyatını da 5000 TL olarak görünce oldukça şaşırdım.

Telefona bizim ülkemizde verildiği kadar değer hiçbir yerde verilmiyordur. Bir telefonun yeni modeli çıktığı takdirde borç batağında da olsa gider tefeciden para bulur gider yine telefonun yeni modelini alan kişilerle dolu etrafımız. Ancak durum böyle bile olsa S8 ve S8 plus fiyatı açıklandığında bu tarz kişiler bile “Yok artık!” gibi cümleler kuruyorlar. Bu tepkiler aslında oldukça hoşuma gitti en azından insanlarımız artık gözünü açmaya başladı diyorum, elbette bende biliyorum bu insanlar çıktığı ilk gün gidip alacaklar J ama olsun buda bir şeydir.

Telefona O Kadar Para Verilir Mi?

iphone vs samsung s8
iphone vs samsung s8

Şöyle bir bakacak olursak aslında sadece o telefona değil hiçbir telefona 5.000 TL verilmez. (Benim gibi orta halli insanlar için diyorum, parası olan tabi ki alır.) Çünkü sizin telefonda yaptığınız işlerin aynısını 2.000 TL olan telefonda yapıyorsa, o telefona o kadar para vermek gereksiz geliyor. Çünkü o telefona yüksek miktarda para ödedikten sonra da telefonu olduğu gibi kullanamıyoruz. Ya kırılırsa, ya çizilirse diyerek birçok koruyucu aparat ve telefon kılıfı ile kullanıyoruz. Biz kendimize bu kadar dikkat etmiyoruz.
Ayrıca Samsung gibi bir markanın telefonunu kötülemek için söylemiyorum ancak fiyatında ki düşüş o kadar hızlı yaşanıyor ki Samsung Galaxy S8 alacak insan ileri ki zamanda Galaxy S8 satmaya kalksa ciddi anlamda bir zararı olmuş olacak. İkinci el piyasası bu kadar kötü olan bir telefona o kadar para verirken bunları da düşünmenizi tavsiye ederim.

Samsung Galaxy S8 Plus Yerine Neler Alınabilir?

kadın ve araba
spor araba

Telefona 5 bin TL gibi bir fiyat ödemek istemeyen kişiler, telefon almak yerine araba alabilirler. Gerçekten şaka yapmıyorum, bizimde incelemesini yazdığımız Fiat Bis gibi araçları bu fiyata alabilirsiniz.
Ya da biraz yatırım yapayım diye düşünürseniz de mesela bakacak arazinizde varsa henüz daha ufak bir inek alabilir bunu kurban bayramına kadar besleyip satabilirsiniz. Hem kar elde eder hem de biraz doğayla iç içe olursunuz.
Hadi teknolojiden çokta uzaklaşmayalım diyorsanız, bir tane orta sınıf cep telefonu alabilir onun yanında da güzel bir notebook alabilirsiniz.

Açıkçası beş bin TL az bir para değil, özellikle asgari ücretin 1.400 TL olduğu bir ülke için hiç az değil. O yüzden lütfen bir telefon alırken hem bütçenizi hem de biraz etraflıca düşünerek hareket etmeyi öğrenmeye çalışın.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.