Home / SEO ve İncelikleri / GOOGLE ADWORDS’ÜN SEOYA ETKİSİ

GOOGLE ADWORDS’ÜN SEOYA ETKİSİ

Bu makale de sizlere Google Adwords sisteminin SEO dediğimiz olaya etkisini ve neler kattığına dair içeriklerine değineceğiz. Bildiğiniz gibi SEO bizler için oldukça önemlidir hem genel SEO hem de belirli kelime de SEO çalışması bizi başarıya ulaştırır. Bu işler için paralı yatırımı göze almış kişiler için gelin Google Adwors’un SEO’ya olan etkisine bakalım…

SEM (Search Engine Marketing)

Adwords sistemi para karşılığında sitemizi belirli bir kelimede üst sırada gösterme işlemi diyebiliriz. Ya da başka bir şekilde ifade edecek olursak organik olmayan SEO dahi diyebiliriz. Ancak buradan Adwords SEO’ya zararlıdır gibi bir anlam çıkartmamalıyız. Aksine Google Adwords sistemi eğer iyi bir strateji ile kullanılabilirse SEO konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Peki, gelelim bu Google Adwords’u nasıl doğru kullanacağız da Google Adwords’un SEO’ya etkisi olumlu olacak bakalım…

SEO ve Google Adwords Kullanımı

SEM

Google Adwords’un SEO’ya etkisine şöyle bakabiliriz. SEO dediğimiz olay organik SEO çalışması ile yapılmaya kalkıldığında gerçekten 5 6 ay gibi bir süre zaman isteyebiliyor. Bu süre zarfında siz site sahipleri yüksek kitleye ulaşamadığınız ya da çok ürün satamadığınız için morali bozuluyor hatta bu işi bırakma seviyesine dahi gelebiliyor. Çünkü organik SEO ile iyi yerlere gelmek gerçekten biraz zaman alabiliyor. Google Adwords kullanarak ise bu zamanı çok daha pozitif bir şekilde geçirebilir ve organik SEO’nun da etki süresini kısaltabilirsiniz.Şöyle ki diyelim bir Google Adwords kullanımı ile ücretli SEO çalışması yaptınız ve reklamınızı verdiniz, organik SEO ile hemen çıkamayacağınız üst sıralara çıktınız ve kullanıcılar ya da hedef potansiyel müşterileriniz size gelmeye başladı ve markanızı tanımaya başlayacaktır. Bu sırada sizi akıllarında yer edinen bir hale getirdiği için daha sonra organik SEO ile çıkacağınız sonuçlarda da sizi gördüklerinde hiç düşünmeden size gelebilecektirler.

Düşük Bütçeli Adwords Çalışması Nasıl Yapılmalı?

adwords

Google Adwords’un SEO’ya etkisini kısaca anlatmaya çalıştım şimdi ise gelin düşük bütçeli Adwords çalışmasının nasıl olması gerekti hakkında bir ipucu vereyim. Öncelikle Adwords stratejilerinde bütçeyi çok önceden kestirmeniz neredeyse imkansız diyebilirim bunun sebebi ise her kelimenin kendi aranma hacmi ve rekabet oranına göre bir fiyatı olmasıdır. O yüzden sitemize en çok faydayı sağlayacak ama en uygun olacak stratejiyi bulmalıyız.Long tail olarak bilinen, sektöründe diğer kelimelerden daha az aran ve rekabetin daha az olduğu, biraz daha uzun sorgulara yönelmemiz gerekebilir. Çünkü şöyle düşünün SEO uzmanı kelimesinde rekabetin çok yüksek olduğu ve aranma hacminin uçuk değerler olduğu bir alanda reklam vermeye kalkarsak bize pahalıya patlayacaktır. Onun yerine long tail kelimeleri tercih ederek karşımızda ki rakip sayısını azaltacak ve hem de maliyeti oldukça aşağı çekeceğiz bu sayede sitemize maksimum fayda sağlamaya çalışacağız.

Bu ve bunun gibi tüm makalelerimden haberdar olmak için bildirimleri aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

10 Yorumlar

  1. google adwordsun seoya etkisi cok bile olsa da fiyatlar cok pahalı. bu sekilde olduğu sürece pek faydalanabileceğimizi sanmıyorum

  2. paramız yokki : GOOGLE ADWORDS e reklam verelim bide uğraştım yapamadım google ye reklam vermeyi ne biliyim

  3. Google Adwords’e bütçe ayırmak istemiyorum ama sanırım sonunda mecbur kalıcam ben de.

  4. Adwords’a başlayacaklar için güzel bir rehber niteliğinde yazı olmuş hocam teşekkürler. Rekabetin yüksek olduğu kelimelerde Google çok daha fazla para alıyor.

  5. Rekabeti düşük kelimeler arıyorum iyi bir liste oluşturduğum zaman uygun bir fiyatta reklam vereceğim umarım beklediğim dönüşürü alırım.

  6. adwordün seoya etkisi çok yüksekmiş öyle anlıyrum ama mantıklı tabi google para verene bakıyor demekki

  7. GOOGLE ADWORDS ile ilgili güzel ve detaylı bir yazı olmuş, seo işine önem verenlerin kesinlikle GOOGLE ADWORDS’e dikkat etmesi gerek.

  8. Gerçekten Adwords ile SEO hakkında güzel bir paylaşım olmuş devamını bekliyorum. takipteyim.

  9. Google Adwords bana para tuzağı gibi geliyor. Bu şekilde performansını yükselten var mı gerçekten çok merak ediyorum.

  10. çok güzel bir yazı eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.