Home / Webmaster / Google Hızlı İndex Alma Yöntemi

Google Hızlı İndex Alma Yöntemi

Google Hızlı İndex Alma Yöntemi

Site sahibi kişilerin en büyük problemlerinden bir tanesi de index alma hızıdır. İndex kelimesine bakacak olursak girdiğiniz bir içeriğin arama motorları tarafından fark edilip, sıralamaya yani aramalara gözükür hale getirmesidir. İndex hızı için birçok etken vardır, sizlere Google hızlı index alabilmeniz için kullanabileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğim…

Hızlı İndex Neden Önemlidir?

google index
google index

İndex hızını arttırmak birçok şey için önemlidir. Bunlardan bir tanesi üst sıralara çıkma isteğidir. Bir içerik girdiğinizde arama motorları bu içeriği daha önce girileni üste koyacak şekilde sıralarlar. Tabii ki bu sıralama zaman içerisinde kullanıcının memnuniyeti, sitede kalması vs. gibi etkenlerle değişecektir. Diyelim ki bir haber siteniz bulunuyor ve bir içerik gireceksiniz, haber siteleri bildiğiniz üzere birbiri ile rekabet içerisindedirler. İlk haberi giren site daha ön plana çıkacak ve daha fazla hite sahip olacaktır.

Hızlı index alma sonucunda içerik hırsızlığına karşı önlem almış olursunuz. Özellikle bazı sitelerden haber çeken ya da içerik çekme botları sayesinde sitenize bir içerik eklediğiniz anda başka bir site sizinle birlikte aynı anda içeriği girecektir. İçeriği ilk sizin girmeniz bir şey ifade etmeyecek eğer o sitenin index hızı daha iyiyse arama motorları ilk o siteyi indexleyecek ve o içerik sanki onun gibi görünecektir.

Hızlı İndex Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

hızlı index alma
hızlı index alma

Google hızlı index için sizlere yardımcı oluyor. Maalesef diğer arama motorları özellikle de Yandex son zamanlarda indexleme konusunda hala sorunlar yaşıyor ve hızlı indexleme işlemini en iyi yapan şu anda Google olarak görünüyor. Google daha hızlı index almanız için sizlere bir webmaster aracı sunuyor bu araca girdiğiniz içeriğin linkini yazıp göndererek Google botlarını haberdar ediyor ve Google hızlı indexlemeye başlıyor.
Google hızlı indexleme işlemi için ise Google index sayfası kısmına tıklayarak açılan sayfada içerik linkinizi yazıp, gönder demeniz yeterlidir.

Google Plus kullanmayı ihmal etmeyin!

google plus icon
google plus

Sitenize içerik girdiğinizde bu içeriğinizi mutlaka Google plus hesabınızda paylaşmalısınız, Google plus, bildiğiniz üzere Google’ın kendi servisidir bu sayede sizin siteniz normalde hızlı index almasa dahi Google plus üzerinden çıkış yaptığınız için daha fazla dikkat çekecek ve daha hızlı index alacaksınız. Google plus kullanmanız aynı zamanda o içeriğinizi üst sıralara çıkarmanıza da çok yardımcı olacaktır. Sizin siteniz ilk sıralara çıkamasa bile Google plus paylaşımınız daha üst sıralarda görünebilecektir.

Sosyal medyada paylaşıma da devam edin!

Sitenizin hızlı index alması için yapabileceklerinizden bir tanesi de hiç şüphesiz ki sosyal medya hesaplarıdır. İçeriğinizi özellikle linki kısaltarak Facebook, Twitter, İnstagram vb. sosyal medya hesaplarında paylaşmanız daha hızlı index almanıza yardımcı olacaktır. Link kısaltma burada özellikle Twitter gibi paylaşım alanı kısa olan yerlerde daha rahat içerik paylaşmanıza yardımcı olacaktır.
Aynı zamanda Google hızlı index almak için ya da diğer arama motorlarından hızlı index almak için zaman zaman site haritanızı arama motorlarının webmaster kısımlarından gönderebilirsiniz.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

8 Yorumlar

  1. Google gibi getiri her yazımızda kullanırsak herhangi bir sıkıntı yaşarmıyız acaba ? bazı forumlarda bu konu hakkında çeşitli söylentiler dönüyor da. onun dışında google plus vb. paylaşımsızlar zararsız ve gayet faydalı işlemler.

    • Google gibi getirme işleminin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak genellikle google gibi getirmeyi sitenizin indexlenip indexlenmeme durumunu sorgulama amacıyla hizmet ettiğini unutmamalısınız. Bu doğrultuda çok aşırıya kaçmak belki spama düşürebilir ama günde 1 defa yapmanın bir zararı olmaz.

    • Surekli google gibi getir servisi kullanmak sitenizi ziyaret eden google botlarinin zamanla sitenize gelmesine engel olur. Mumkun oldgunca bu servisi kullanmamaniz sitenizin index duzeninin bozulmamasina yardimci olacaktir. Yani acil durumlarda bu servisi kullanmak daha mantikli. ( hizli index almak istedginiz zamanlar )

  2. Çok güzel bir konu olmuş. bilemeyenler için çok güzel bir kaynak olacak orası kesin. Bende google gibi getiri çok kullanıyorum

  3. GOOGLE HESABI AÇIP GOOGLE TOOLS GİRİP GOOGLE GİBİ GETİR DEMENİZ EN KOLAY İNDEXLEME YÖNTEMİ OLUP YANDEXİ DE UNUTMAMAK LAZIM

  4. Açıklayıcı konunuz için teşekkür ederim, yanlış bildiğim doğruları görmemi sağladınız

  5. Sizinle paylaştığınız harika ipuçları. Bunu baştan blogum için arıyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.