Home / SEO ve İncelikleri / Google Play Store Optimizasyonu

Google Play Store Optimizasyonu

Google Play Store Optimizasyonu

Google Play Store en fazla mobil uygulama geliştiriciye ev sahipliği yapan bir platform. Her uygulama geliştirici mutlaka uygulamasının çok kişiye ulaşmasını ve uygulamasını çok kişinin indirmesini istemektedir. Bunun için uygulamanızın iyi olması kadar Google Play Store optimizasyonu da önemlidir. Yani uygulamanızı markete eklediğiniz de Google Play Store algoritması ile uyumlu halde olması size avantaj katacaktır.

Uygulama nasıl optimize edilir?

google play optimizasyonu
google play optimizasyonu

Uygulamanızın iyi olması kadar optimize olması da önemlidir dedik. Eğer uygulamanız optimize halde olursa inanın daha fazla kullanıcıya ulaşabilecektir. İşte uygulamanızı optimize etmeniz için bazı yöntemler;

# Anahtar kelimenizi uygulama başlığına yazınız. Bunu yapmanız sizlere aramalarda özellikle gerçekten hatırı sayılır bir artış getirecektir.

# Uygulamanızın açıklama kısmında ise sadece anahtar kelime ile doldurma işlemi yapmayın. Özellikle Google Play Store açıklamaya fazla önem verdiği için anahtar kelimenizi ve türevlerini mutlaka açıklama kısmında kullanmayı ihmal etmeyin.

Güzel bir tasarıma sahip olun. Uygulamanızın içeriği her ne kadar güzel ve faydalı olsa da uygulama tasarımınız ve uygulama screenshotlarınız oldukça çekici olmalıdır. Yani kullanıcı ekran fotoğraflarını gördüğünde indirmek istemelidir.

# Uygulamanıza video ekleyebilirsiniz. Google Play Store sizlere video koyma imkanı sunuyor. Sizlerde oyununuzun ya da uygulamanızın bir demo videosunu çekici ve açıklayıcı bir biçimde koyabilir ve kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

# Olumlu yorum almak çok önemlidir. Olumlu yorum almak hem Google Play Store içerisinde üstlere çıkmanıza hem de insanların gerçekten uygulamanıza değer verdiğini göstermektedir. Uygulamanıza olumlu yorumlar alabilmek için isterseniz uygulama içerisinde hediye verme yapın, isterseniz de arkadaşlarınızın vs. dahi böyle yardımlarda bulunmasını isteyiniz.

# Uygulamanızın sıklıkla kullanılması da optimize edilmesi için çok önemlidir. Zaten kaliteli ve zaman geçirtecek bir uygulama yaptıysanız bu adım sizler için kullanıcılar tarafından istenmeden dahi olsa yapılacaktır.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

5 Yorumlar

  1. BİR UYGULAMADA BANA GÖRE TASARIMI VE HIZLI ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ. DAHA SONRA SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ OPTIMIZE EDILMESI IÇIN ÇOK ÖNEMLI.

  2. Yakın zamanda inşaat şirketim için uygulama hazırlatmayı düşünüyorum. Bu aşamada tavsiyelerinizi dikkate alıcam.

  3. BU OPTIMASYON VE GÜNCELLEME ÇOK GELIYOR YER KALMIYOR SONRA TELEFON da

  4. Uygulama sahipleri için çok güzel bir anlatım ve gerekli olmuş. Bu optimazasyon ile daha iyi şekil almış olur.

  5. Şuan hala yapım aşamasında bir uygulamam var, işlev olarak birşeyi kalmadı sadece tasarımı daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Görünüm çok önemli kaliteyi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.