Home / SEO ve İncelikleri / Görünmeyen SEO: Bilgi Çöplüğü

Görünmeyen SEO: Bilgi Çöplüğü

Görünmeyen SEO: Bilgi Çöplüğü

Eskiden internet sitesi açmak oldukça zor ve zahmetli bir işti, aynı zamanda bir o kadar da lükstü. Ancak günümüzde internet sitesi kurmak oldukça basit bir hal aldı. Kişiler hiçbir kodlama bilgisi bilmeden site kurabiliyor ve istediklerini de paylaşabiliyorlar. Bu aslında teoride oldukça güzel bir şey ve sürekli olarak katkı sağlaması gereken bir konu ancak pratikte maalesef işler öyle gitmiyor.

SEO diye tutturuyoruz, hani arama motoru optimizasyonu olan şeyden bahsediyorum. Bunu neden yapıyoruz? Arama motorları tarafından üst sıralarda gösterilmek istememizden. Çünkü bir emek veriyoruz ve bunu da çağın gerektirdiği en iyi şekilde sunarak geri dönüşlerini görmek istiyoruz, kimisi sadece fikirlerini daha fazla insana ulaştırmak için uğraşır kimisi de ben bu işten ekmek yiyorum benim sitemin hite ihtiyacı var diyerek uğraşır.

Aslında bakarsanız her ikisi de oldukça haklıdırlar. Yani ben insanlara faydalı olmak, onlara yardım edebilmek istiyorum ancak bunun yanında da para kazanırsam elbette daha mutlu olurum. Gerçi ben işini en iyi şekilde yapan herkesin eninde sonunda hak ettiği parayı da kazanacağını düşünüyorum ya neyse konumuzu dağıtmayalım.

Teknik SEO Değil! Anlamsal SEO

SEO diye yanıp tutuşurken aslında bazı şeyleri kaçırıyoruz. Ben bu makalemde SEO tekniklerini ya da gerekli SEO ayarları gibi teknik içeren bilgiler vermeyeceğim.  Sadece tekniği düşündüğümüzde kaybettiğimiz kaliteden bahsedeceğim. Mesela SEO için başlık düzeni gibi kavramlar oldukça önemlidir ancak sırf başlık olsun diye de başlık atılmaz. Ya da uzun yazılar daha kalitelidir düşüncesi için makale yazılmaz. Eğer bu amaca hizmet ediyorsanız faydası olmayan bilgiler ile dolu bir site oluşturuyorsunuz demektir. Bana göre de en tehlikeli şeylerden birisi de faydasız içeriklerdir.

teknik seo

Yazdıklarımızı SEO kurallarına uygun olsun diye ya da aramalarda üst sıraya çıkalım diye yazmayalım. Böyle yaptığımızda gerçekten anlamını yitirmiş bir site oluşturduğunuzu görebilirsiniz. Hani sitenizi ziyaret etmesek dahi bir şey kaybetmeyiz. Anlamsal SEO dediğim kavram ise az önce uydurduğum bir kelimeden ibarettir. Yazdıklarımızın teknikten çok faydalı ve okunabilir olmasından yanayım. Az önce belirttiğim gibi içerik girilen siteler bilgi çöplüğü yapmaktan başka neye yarıyor ki? Kurulmak için kurulmuş siteler ve faydadan çok zararlı siteler.

Milyonlarca Site Var. Peki, Kaçı Kaliteli?

Günümüzde site kurmak çok basit oldu dedik. Ancak bu durumda rekabet de arttı.  Artık kaliteli siteler arar olduk. Haber sitelerine bakıyorsunuz 4 5 tanesi özgün haber girişi yapmış diğerleri ise aynı haberi kopyalamış ve başlığı değiştirip paylaşmış.

Ya da herhangi bir konuda bazı kişiler gerçekten hakkını vererek yazısını yazmış ve paylaşmış. Bazıları da gelip o yazıyı alıp, sözde makale özgünleştirme denilen yöntemlerle özgün makale haline getirerek paylaşmış. Neye yaradı bu özgün makale? Benim gözümde tamamen çöp halinde bulunan bu tarz içerikleri barındıran siteler de çöp site konumunda oluyor.

teknik SEO bilgileri

Makale Özgünleştirme Nasıl Oluyor?

Az önce kullandım şimdi bilmeyen birisi varsa diye kısaca açıklayalım da soru işareti kalmasın. Özgün makale, yazmak yerine yazılmış makaleleri özgünleştirerek hem hızlı içerik girme hem de ucuz şekilde içerik oluşturmaya verilen isim diyebiliriz. Başka bir makalemde bu konuyu detaylıca ele alıp açıklamaya çalışırım ancak şimdilik bu kadarını bilseniz yeterlidir.

Görünmeyen SEO Nasıl Oluyor? 

Görünmeyen SEO dedim ama aslında bu gördüğümüz ama göremediğimiz bir ayrıntı. Hani bir şey gözünüzün önünde olur da fark etmezsiniz ya öyle düşünün. Bir siteye girdiğinizi düşünün kopya bir makale alınmış 3 5 yerinde değişiklik yapılıp tekrar önünüze sunulmuş, böyle içerik barındıran bir siteye bir daha girer misiniz? Ben olsam bir daha böyle içerikleri olan siteleri ziyaret etmem.

seo nasıl oluyor

Anlamlı içerik oluşturduğunuz zaman okurlarınız hem içeriğinizi beğenir hem de uzun süre sitenizde durmaya devam eder. Sitede kalma süresi de SEO açısından oldukça önemlidir. Ben beğendiğim yazıların bulunduğu siteleri genellikle kayıt eder daha sonra tekrar yeni makale var mı diye bir göz atarım. Bakın anlamlı yazılar hazırlayarak dahi hit arttırmayı başarabiliriz.

Uzun lafı kısası sırf hit kazanmak ya da Google aramalarında üst sırada çıkmak için yalan yanlış içerik girmeyin. Ya da başkalarının içeriklerinin birkaç kelimesini değiştirerek servis etmeyin. Onun yerine yazıyı aynen alın ama altına emeğine saygı göstererek nereden alıntı yaptığınızı yazın. Bu sizi belki bir anda üst sıralara çıkartmaz ama inanın okurlarınızın gözünde kaliteli bir konuma getirir.
Bilgi çöpü siteler olmaktan kurtarabildiğimiz kadar siteyi kurtaralım. Sürekli kopyalamak yerine, daha çok özgün içerik üreten sitelerde karşılaşalım.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

Yazı Yazarak Para Kazanma Yöntemi

Yazı Yazarak Para Kazanma Yöntemi

Yazı Yazarak Para Kazanma Yöntemi İnternetin gelişmesi ve birçok farklı internet sitesinin ortaya çıkması çeşitli …

Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi

Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi

Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi Spam yorumlar internet sitesi olan kişilerin korkulu rüyası haline geliyor. Spam …

4 Yorumlar

  1. Gerçekten çok güzel bir makale olmuş hocam anlatım harika ellerine emeğine sağlık başarılar diliyorum. Sizden daha nice güzel makaleler bekliyorum inşallah takibindeyiz 😉

  2. yazınızda bahsettiğiniz düşüncelere sonuna kadar katılıyoruz. seo uğruna kaliteden, anlamdan ödün verilmemesi gerekir. iyi makale eninde sonunda dönüş sağlar zaten.

  3. makaleniz çok güzel olmuş bizde seo konusunda bundan 5 6 sene önce hemen çıkartıyorduk şimdi ise çok zorlanıyoruz git gide seo işi zor iş olmaya başladı

  4. Vermiş olduğunuz bilgiler gerçekten çok önemli. Herkes seo adı altında oldukça zarar veren işlemler yapabiliyor çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.