Home / Yazılım Dünyası / Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hacker Çeşitleri Nelerdir?

Hack ve hacker kavramını önceki yazımda açıklamıştım. Şimdi ise hacker dediğimiz kavramın çeşitlerine göz atmak istiyorum. Hacker denildiği zaman aklımıza kötü kişiler ya da sistemlere zarar veren veya istediği her şeyi internet üzerinden yapan kişiler gibi canlanmalar oluşabilir ancak bu doğru değildir. Hackerlar temel olarak değerlendirilecek olursa 3 ana kategoriye ayrılabilir. Yani 3 çeşit hacker vardır diyebiliriz.

hacker şapkaları
hacker türleri

Bunları ayırt etmek içinde “şapka” kelimesini kullanırız. Yani beyaz şapkalı hacker, siyah şapkalı hacker veya gri şapkalı hacker diye isimlendirebiliriz. Gelin bu hacker çeşitlerine biraz yakından bakalım.

# Beyaz Şapkalı Hackerlar

sistem güvenliği uzmanı
beyaz şapkalı hacker

Hacker çeşitleri arasında en faydalı hackerlardır. Hackerlar daha önce de belirttiğim üzere bildikleri bilgi ve becerilerine göre nitelik kazanırlar beyaz şapkalı hackerlar da kötü hackerlar gibi hack ve saldırı bilgisine sahiptirler. Ancak beyaz şapkalı hackerlar bilgi ve becerilerini sistemlere veya kurumlara saldırmak için değil tam aksine savunmak için kullanan kişilerdir. Diğer bir ismiyle sistem güvenliği uzmanı gibi kişiler diyebiliriz.

Beyaz şapkalı hackerlar genellikle bir şirketin veya bir devlet kurumunun güvenliğini sağlamak amacıyla o yere hizmet ederler. Kötü niyetli hackerlar kadar bilgi sahibi olduklarından ve saldırgan hackerların yöntemlerini bildiklerinden, hack saldırılarına karşı koymakta ve o sistemi korumayı amaçlamaktadır.Hacker olmak isteyen kişiler yasa dışı işler yapmadan ve hacker olma kursuna daha doğrusu sistem güvenliği uzmanı kurslarına katılarak yetkin hale gelebilir veya kendilerini geliştirebilirler.

# Siyah Şapkalı Hackerlar

siyah şapkalı hackerlar
siyah şapkalı hacker

İşte tehlike çanları burada çalmaya başlıyor. Hepinizin hayallerinde olan ve o filmlerde gördüğünüz karanlık hackerlar bu kategoride yer alıyor. Siyah şapkalı hackerlar üstün bilgi ve becerilerini teknolojik ortamda kullanan ama bunu sistemlere sızma, sistemlere zarar verme veya veri çalma gibi zarar verici işlemler için kullanan kişilerdir. Genellikle siyah şapkalı hackerlar yaptıkları yasadışı eylemleri kimi zaman ismini duyurmak için kimi zamansa para karşılığında yapmaktadırlar. Siyah şapkalı hackerlar yakalandılarında ise gerçekten ciddi cezai yaptırıma maruz kalabilmektedirler.

Mesela bildiğiniz üzere sitenize kayıt olurken bir üyelik sözleşmesi onaylatır veya onaylarsınız burada ki güvencede çoğu zaman bilgileri saklayacağınızı ve 3. Şahıslarla paylaşmayacağınıza yer verirsiniz. Ancak siyah şapkalı hackerlar bu bilgilere ulaşır ve servis ederse siz kullanıcılarınıza karşı suçlu duruma düşersiniz. En son hatırlarsanız Yahoo gibi bir devi siyah şapkalı hackerlar hacklemiş ve milyonlarca hesabın bilgisine ulaşmıştı.

# Gri Şapkalı Hackerlar

gri şapkalı hackerlar
gri şapkalı hacker
Aklı karışık ve biraz kararsız olan hacker kardeşlerimizin lakabıda gri şapkalıdır. Genellikle hobi amaçlı hackerlık yapmaktadırlar. Gerçekten bilgi ve yetenek bakımından birçok özelliğe sahip olsalar da bu özelliklerini zarar verici biçimde kullanmazlar. Gri şapkalı hackerlar çoğu zaman sistemlerin açıklarını bulurlar ve sistemlere giriş yaparlar ancak sisteme zarar verme ya da sistemden veri çalma gibi işlemler yapmazlar. Hatta çoğu zaman bu buldukları sistem açıklarını o firmaya ya da kuruma bildirerek daha güvenli bir sisteme sahip olmalarına bile yardımcı olurlar.

Gri şapkalı hackerları şey gibi düşünebilirsiniz mesela bir hırsız evinize giriyor, evinizde biraz dolaşıyor ama hiçbir şey çalmadan geldiği gibi çıkıp gidiyor. Hatta ertesi gün belki de gelip size diyor ki: “Ahmet abi, bak sizin o balkon kapısı çok rahat açılıyor sen oraya bence ekstra bir kilit daha taktırmalısın.” haliyle artık o eve giriş için kullandığı bir açığı da kapatmış oluyor.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

4 Yorumlar

  1. eskiden ayyıldız tim forumlarına takılır bende hacker olmak isterdim 😀 yararlı makale olmuş teşekkürler.

  2. müşerref kadıoğlu

    harika bir yazı enes kardeşim uzun zamandır seni takip ediyorum başarılarının devamını diliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.