Home / Çay molası / İnstagram’da Satışları Arttırma Yolları

İnstagram’da Satışları Arttırma Yolları

Bildiğiniz gibi instagram artık sadece fotoğraf paylaştığımız ve eğlendiğimiz bir platform olmaktan daha fazlasına hizmet etmeye başladı. Bunların en büyük kısmı ile İnstagram’dan ürün satışı yapma işleri oldu.

İnstagram’dan ürün satmak ya da hizmet satmak isteyebilir veya hali hazırda satış yapan ama çok fazla satış yapamayan birisi olabilirsiniz. İnstagram ürün satışınızın düşük olmasının bazı nedenleri olabilir. Bu yazımda doğru bir İnstagram satış profilinde olması gerekenler ve İnstagram’da satışları arttırma yollarını bulabileceksiniz.

İnstagram’da Satış Arttırma Yolları

# Düzgün Bir Hesap İsmi

İnsanlar sizin profilinize girerken umursamaz bir biçimde oluşturulmuş, rastgele harf ve rakamlar içeren bir profil ismine sıcak bakmayacaktır. Bunun için instagram hesap isminiz daha doğrusu sizin sanal markanızın adı oldukça önemlidir. Bu yüzden İnstagram’da satış yapacağınız hesabın adını mutlaka prestijli, akılda kalıcı ve düzgün bir isimle açmaya çalışın.

# Profil Açıklamasını İyi Kullanın

İnstagram’da her hesabın profil açıklama kısmı bulunmaktadır. Burayı mümkün olan en efektif şekilde kullanmalısınız. Çünkü burası sizin yaptığınız işin, profilinizin özet kısmı olacaktır. Çoğu insan buraya baktıktan sonra kafasında bir imaj oluşturmaktadır.

Bu bölüme sunduğunuz hizmetin en belirgin ve avantajlı birkaç kısmını belirtip dikkat çekebilirsiniz. Mesela (Kapıda ödeme imkanı varsa onu yazabilirsiniz ya da şeffaf kargo gibi imkanınız varsa belirtebilir ya da telefon numaranızı ekleyebilirsiniz.)

# Kolay İletişim Sunmalısınız

İnstagram’da ürün satmak zor bir iştir. Çünkü çok fazla dolandırıcı içerir. Kullanıcılar instagram’dan ürün almak için güvenilir satıcı ararlar. Bunun için iletişim bilgileri mutlaka olmalıdır.
İsterseniz profilinize telefon numaranızı ekleyebilir, tek tıkla sizi arayarak ulaşma imkanı sunabilirsiniz. Ancak insanlar telefonla aramak yerine whatsApp ile iletişim kurmayı daha cazip buluyorlar.
Bu yüzden İnstagram’da satış yaptığınız hesabın açıklama kısmına bir whatsApp iletişim linki eklemenizi tavsiye ederim. Bu sayede kullanıcılar hızlı sipariş verebilir veya akıllarına takılan şeyleri direk olarak sorabilirler.

# Ürün Görselleriniz Çok Önemli

İnstagram zaten çıkış mottosu fotoğraf paylaşımı olan bir sosyal medya platformu olduğunu unutmayın. İnstagram’da ürün satışı yapmak istediğiniz ürünün fotoğraflarını en iyi kalitede ve en dikkat çekici şekilde hazırlamaya özen gösterin. Sayfanızın adını da fotoğraflara küçük bir şekilde ekleyerek size özel olduğunu gösterebilirsiniz.


# Fotoğraf Açıklamalarına Dikkat!

İnstagram’da ürün satmayı arttırmak için fotoğraflarınızın açıklamasına daha fazla özen göstermelisiniz. Çok fazla uzatmadan kısa ve öz açıklamalara yer verebilirsiniz. Eğer ürün ile ilgili verilmesi gereken detaylar varsa yine fotoğraf açıklamasında mutlaka yer vermelisiniz. Kullanıcıların kafasında soru işareti bırakmadan bir ürünü paylaşmış olmaya çalışmalısınız.

# Hashtag Kullanmayı Unutmayın Ama Abartmayın!

Bildiğiniz gibi İnstagram bizlere paylaşımlarımızın altına hashtagler eklememize izin veriyor. Biz de bu fırsatı en iyi şekilde kullanmalıyız. İnstagram’da satmak istediğiniz ürünün altına o ürün ile ilgili en mantıklı etiketleri eklemelisiniz. Bunu yaparken 30 adet hashtag eklemenizi tavsiye etmiyorum. En en 6 adet en fazla ise 22 adet hashtag eklemenizi tavsiye ederim. Önemli olan mutlaka ürününüz ile alakalı etiketler kullanmanızdır.

# Farklı Paylaşımlarda Bulunun

İnstagram’da ürün satmak istiyorsanız biraz farklı olmayı denemelisiniz. En basitinden düşünürsek sadece fotoğraf paylaşmak yerine ara sıra videolar eklemeli hatta hesabınızın hikaye kısmını da aktif kullanmayı denemelisiniz. Bu çok daha fazla etkileşim almanıza yardımcı olacak ve ön plana çıkmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

# Web Sitenizin OIması Büyük Katkı Sağlar

İnstagram’dan satış yapmak ve bunu gerçekten güvenilir bir profil ile sağlamak istiyorsanız, bir web sitenizin olmasını sizlere önerebilirim. Çünkü web sitenizde sizi ve ürünlerinizi daha detaylı anlatacak ve iletişim bilgilerini de ekleyerek tam bir güven ortamı oluşturmak önemli olacaktır. Çünkü Dijital medya pazarlama verilerinde web sitesi sunan ve satış kanalında kullanıcılarına bunu paylaşan firmaların daha fazla satış yaptığı görülmektedir. Bunun en büyük sebebi ise daha güvenilir bir imaj oluşturmasından kaynaklanmaktadır.

Web sitesi oluşturma işini de kafanızda çok büyütmeyin, ufak maliyetlerle işinizi görecek güzel bir web sitesi oluşturabileceğinizi unutmamalısınız. Eğer hiç anlamıyorum diyorsanız dahi benimle iletişime geçebilirsiniz.

# Takipçi Sayınız ve Beğenileriniz

İnstagram’ın bir sosyal medya mecrası olduğunu unutmamak gerekiyor. Burada kullanıcılar sizin takipçi sayınızı veya ürünlerinizin aldığı beğeni sayısını çok ciddiye alıyor. Sizin çok fazla takipçinizin olmasının ve ürünlerinizi daha fazla kişinin beğenip, görüntülemesinin adeta güvenilirlik imajı çizdiğini unutmamalısınız. Ayrıca bunlar sadece buna değil, ön plana çıkmanıza da yardımcı oluyor, nasıl mı?

İnstagram’da Ürünleri Keşfet Ekranına Düşürmek

instagram keşfet
instagram keşfet

Bildiğiniz gibi İnstagram Keşfet alanı oluşturdu ve kullanıcılar hiç bilmedikleri sayfaları, ürünleri bu ekranda bulabiliyorlar. Burada da sizin ürünlerinizin görünmesi için bazı şeyler gerekiyor, en basitinden bir ürününüzün birçok beğeni almış olması gerekmektedir. Etkileşimli beğeniler sayesinde ürünleriniz bu alana çıkıyor ve sizi hiç görmeyecek kullanıcılar bile buradan sizi buluyor. Yani ürünlerinizi keşfet ekranına çıkartmak için yüksek beğeni veya görüntülemeye ihtiyacınız oluyor.

Ancak burada da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İnstagram’da ürün satışınızı arttırmak istiyorsanız buna da dikkat etmelisiniz.

# Profiliniz Açık Olmalıdır

Profilinizi kapalı bir konumda tutmak size gizem katabilir ancak hiçbir kullanıcı merak ettiği şeyi görmek için sizin onu onaylamanızı beklemek istemez. Bunu bir dükkan olarak düşünün kullanıcı kapıda sizin kapıyı açmanızı mı beklemek ister yoksa kapınız açıktır girip ürünü görmek mi ister gibi düşünebilirsiniz. Bu yüzden İnstagram profilinizin gizli olmamasını öneririm.


# Takipçi ve Beğeni Oranları

Doğal takipçi veya doğal beğeni almanız çok uzun zamanlar gerektirebilir. Bu sırada İnstagram ürün satışı için beğeni satın almaları ya da takipçi hizmeti satın almaları doğal karşılanabilir. Ancak burada da orana dikkat etmelisiniz. Diyelim ki 10.000 İnstagram takipçisi satın aldınız ancak beğenileriniz hala 10 20 adet ise burada bir terslik olduğu ortaya çıkar. Ya da diyelim 2 bin beğeni hizmeti satın aldınız ama takipçi sayınız sadece 500 kişi yine burada bir terslik ortaya çıkar.

Eğer İnstagram ürün satışı için takipçi satın almak ya beğeni satın almak istiyorsanız bu işi iyi bilen birisinden yardım almanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu takipçi, beğeni, görüntüleme satışı adı altında bir sürü dolandırıcı bulunmaktadır. Bunlara paranızı kaptırmamak için biraz dikkat etmenizi tavsiye ederim. Eğer isterseniz size bu konuda seve seve yardımcı da olabilirim.

# DM ve Yorumlara Cevap Verin

Kullanıcılar paylaştığınız fotoğraf veya videolara yorumlar yapabilir yorum ekranında sorular sorabilirler, burada onlara samimi ve gerçekten ilgili bir şekilde cevaplar vererek, hem etkileşiminizi arttırarak keşfete çıkma oranınızı yükseltirsiniz hem de kullanıcıları önemli hissettirirsiniz. Bu yüzden gerek DM olsun gerekse yorumlara mutlaka seviyeli bir şekilde yanıt vermeyi unutmamalısınız.

# Çekilişler Düzenleyin

İnstagram’da ürün satışını arttırmak için en önemli ipuçlarından birisi de hiç şüphesiz çekilişlerdir. Bunun için ara sıra hediye vermeniz sizin için çok büyük fayda sağlayabilir. Kullanıcıların arkadaşlarını etiketlemesini de isteyerek hem etkileşimi arttırabilir bu sayede yine ürününüzü keşfet alanını çıkartır hem de daha fazla kullanıcıya erişebilir hale gelirsiniz. Aynı zamanda sponsorlu reklamlar da çıkabilirsiniz ancak bu adıma ciddi bir İnstagram ürün satış profilinizi oluşturduktan sonra geçmenizi tavsiye ederim ki verdiğiniz reklam parası boşa gitmesin.

Bu ve bunun gibi tüm paylaşımlarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.