Home / Webmaster / İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

İnternet sitesinden nasıl para kazanıldığı konusu birçok kişinin aklını kurcalamaya devam ediyor. Az çok herkesin reklam geliri modelinden haberi oldu, peki başka ne şekilde sitenizden para kazanabilirsiniz? İlk olarak internet sitesinden para kazanmak için iyi bir siteye sahip olmanız gerekmektedir. Bunun iyi olmasını belirleyen faktörlerden bazıları da sitenize gelen kullanıcı sayısı, o kullanıcıların sitenizde kalma süreleri ve sitenizin kullanıcıya aradığını sunma hizmetini yerine getirmesidir. Bu işlerle hiç uğraşmayan birisi dahi olsanız, bu insanlar herhalde buradan iyi para kazanıyordur yoksa niye uğraşsınlar diye düşünüyorsunuzdur ve haklısınız da. Bu yazımda sizlere internet sitesinden nasıl para kazanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım ki bunu detaylara inerek yapacağım.

İnternet sitesinden para kazanmak hemen hemen her sitenin yapabileceği bir şeydir. Siteden kazanç sağlamak sadece biraz bilgi ve tecrübe istemektedir. Uzun soluklu çok çaba harcayarak oluşturduğunuz sitelerden para kazanacağınız gibi ücretsiz sitelerden de para kazanabilirsiniz. Bir siteden para kazanmak için birçok gelir modeli vardır.

Siteden Para Kazanma Modelleri:

1 # Adsense veya Benzeri Reklamlar

google adsense
google adsense

Google Adsense firmasını mutlaka duymuşsunuzdur, duymadıysanız bile illaki internette gezinirken denk geldiğiniz sitelerde Adsense reklamlarına rastlamışsınızdır. Mesela benim sitemde de Google Adsense reklamları yer almaktadır. İlla ki Adsense reklam firması değil buna benzer birçok reklam firması bulunmaktadır. Google Adsense veya benzeri reklam firmalarını kullanarak sitenizi yayıncı olarak ekleyebilir ve sitenizden reklam geliri elde edebilirsiniz. Burada Google Adsense ilk önceliğiniz olmasını tavsiye ederim çünkü her ne kadar diğer firmalarda cazip gelse de reklam ücreti olarak en iyi ödemeyi Google Adsense yapıyor diyebilirim. Diyelim Google Adsense veya benzeri bir firmadan reklam aldınız nasıl para kazanacaksınız?

# Gösterim Başına Ücret: Genellikle her firma sizlere sitenizde reklamlarını gösterdiğiniz için bir ücret öder. Bu genellikle 1000 gösterim başına bir ücret ile nitelendirilir.
# Tıklama Başına Ücret: Bu özellikle daha yüksek kazanç isteyenler tarafından sağlanan bir modeldir ki burada tıklama başı ücret binlerce gösterimden daha fazla para kazandırır.
# Üyelik Başına Ücret: Bazı reklam verenler kullanıcının reklama tıklamasını yeterli bulmaz, oradan para kazanmanız için tıklanılan reklama gidilerek üye olunmasını istemektedir. Kullanıcı üye olduktan sonra size para kazandırır. Bunu genellikle Adsense harici reklam firmaları çok uygulamaktadır.

2 # Banner Reklamlar

banner reklam
banner reklam
Sitenizden kazanç sağlamanın bir diğer yolu da herhangi bir reklam firması ile çalışmadan sitenizde diğer firmaların, sitelerin ya da ürünlerin reklamlarının bannerlarını yayınlamaktır. Burada yayınlayacağınız banner boyutu ve banner konumuna göre aynı zamanda sitenizin hit durumuna göre bir ücret belirleyebilir ve firmalar ya da sitelerle iletişime geçebilirsiniz. Ödemelerinizi genellikle peşin ve aylık olarak alırsınız ve banner reklam olarak sitenize birçok farklı firma veya ürünün reklamını alarak sitenizden kazanç sağlayabilirsiniz.

3 # Tanıtım Yazısı Paylaşmak

tanıtım yazısı
tanıtım yazısı

Tanıtım adı üzerinde bir siteyi, ürünü, firmayı ya da hizmeti diğer insanlara anlatmaktır. Sizin artık hitap ettiğiniz bir kesim bulunuyor ve internet ortamında iyi bir konuma geldiyseniz dediğim gibi ürün, site, hizmet ya da firmaların tanıtım yazılarını sitenizde paylaşabilir ve bu her paylaşımdan bir ücret alabilirsiniz. Bu sayede sitenizde tanıtım yazısı paylaşarak sitenizden para kazanabilirsiniz.

4 # Backlink Çıkışları Sağlamak

backlink satışı
backlink satışı

İnternet siteniz iyi bir konuma geldiğinde gerek sıralama olarak gerekse de hit bakımından kaliteli bir site olduğunda diğer siteler sizin sitenizden kendi sitelerine backlink çıkışı vermek isteyeceklerdir. Bu arada sitenizi nasıl kaliteli hale getireceğiniz ile ilgili Bir site nasıl başarılı olur? Yazıma göz atabilirsiniz. Backlink almak isteyen kişilere bir makaleden backlink verme işlemi yapabileceğiniz gibi daha değerli olan footer link çıkışı sağlayabilirsiniz.
Yani bir sitenin istediği kelimeyi size söyleyerek sitenizin en altında o kelimeye yönlendirme vermeniz de bir nevi reklam sayılabilir. Çünkü bunun karşılığında bir ücret alacak ve sitenizden gelir elde edeceksiniz.

5 # Satış Ortaklığı Yapabilirsiniz

satış ortaklıgı
satış ortaklıgı

Bu tarz bir reklam modelinde görüntülemeye ya da tıklanmaya ücret almazsınız. Satış ortaklığı yapmak istediğiniz firma genellikle sitenizin kategorisi ile alakalıdır ki size gelen kullanıcıların ilgisini çekme ihtimali yüksek olsun. Bu kullanıcılar siteniz üzerinden o ürünü satın aldıklarında size bir komisyon ödenmektedir.
Mesela arabalar ile ilgili bir siteniz bulunmaktadır. Araba temizliği için paket satan bir firma ile satış ortaklığı yapmışsınızdır. Sizin adınızla veya size verilen link ile alınan her ürün için size anlaşmanıza göre bir ücret ödenir ki buda sitenizden gelir elde etmenizi sağlar.Not: Backlink almak isteyeni, banner reklam vermek isteyeni, tanıtım yazısını yayınlatmak isteyeni nereden bulacağım gibi sorular aklınıza geliyorsa, wmaraci.com, r10.net vb. forum sitelerinden ulaşabilirsiniz.

6 # Ücretli Üyelik Hizmeti Sunmak

ücretli üyelik
ücretli üyelik

Sitenizden gelir elde etmek için illaki bir reklam modeline ihtiyacınız olmayabilir. Mesela bir eğitim siteniz bulunabilir ve bu eğitim sitenizi kullanıcılar ücretsiz kullanabildikleri gibi bazı eğitimlere ulaşabilmeleri için ücretli üyelik kısmı sunabilirsiniz. Bu sayede kullanıcılar diğer eğitimlere ulaşabilmek için size para ödemek zorunda kalır ve sizde sitenizden gelir elde etmiş olursunuz. Ancak unutmamalısınız ki bunu yapabilmek için gerçekten kaliteli bir hizmet sunmanız gerekmektedir.

7 # Link Kısaltma Servisleri

link kısaltma servisleri
link kısaltma servisleri

Daha önce hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama link kısaltma hizmeti veren ve bu kısaltmayı yönlendirirken de 5 10 saniyelik reklam koyan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalara üyelik oluşturabilir ve özellikle de indirme sitesi ya da bir yere yönlendirme sitesiyseniz, kısalttığınız linkler üzerinden kullanıcılar her tıkladığında para kazanmış olursunuz. Buda sizlere siteniz üzerinden kazanç sağlamaktadır.


8 # Ürün veya Hizmet Satışı Yapabilirsiniz

ürün satışı
ürün satışı

Siteniz eğer ilgi duyduğunuz veya yapabildiğiniz bir hizmet üzerine dayalıysa bu site üzerinden bir nevi kendi reklamınızı da yapabilirsiniz. Bu sayede normalde kendinizi tanıtamayacağınız birçok kişiye birden ulaşarak yaptıklarınızı ve yapabileceklerinizi gösterebilir ve hizmet veya ürün satışı yaparak sitenizden para kazanabilirsiniz.

Benzer makalelerime göz atabilir ve gelecek makalelerimden ilk haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

9 Yorumlar

  1. Ahmet Bilal ÇELİK

    Vallahi kaç tane site açtım, kapattım. Şu adsenseden bir türlü güzel bir para kazanamadım.

  2. İnternet Sitesinden Nasıl Para Kazanılır meşhur soru ama adam akıllı kazanan yok maalesef 🙂

  3. internet işinde eskiden çok para varmıs.200li yılların basında bir web sitem olucaktıki simdi görün siz nasıl para kazanılıyormus 😀

  4. internet sitesinden para kazanan arkadaslarım var. ancak nasıl kazandıklarını bilemiyorum. sanıyorum bu ise epey kafa yormak gerekiyor

  5. Web sitenizle sabırla ilgilenip belirli bir hit yakaladıktan sonra para kazanmak artık kolay oluyor :).Ama adsense bende bir türlü alamadım

  6. Bazilari internetten para kazanmanin kolay oldugunu sanmakta. Hatta sohbet ortaminda herkes para kazanmaya haxir netten. Gelinde bi baslayin gorelkm😀

  7. İnternet sitesinden para kazanmak için en iyi yol e-ticaret ile uğraşmak. En kolay ve güvenli şekilde para kazanmanın yolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.