Home / Çay molası / iOS 12 İle Gelen Yenilikler ve Detaylı Bilgi

iOS 12 İle Gelen Yenilikler ve Detaylı Bilgi

Merakla beklenen iOS 12 güncellemesi sonunda kullanıcılara ulaşmaya başladı. Yavaş yavaş tüm cihazlarına dağıtıma başlayan Apple firması iOS 12 ile kullanıcılarına birçok yenilik sunmayı hedefliyor. Özellikle iOS 11 ile gelen büyük bir Apple kullanıcısı kitlesinin rahatsız olduğu durumları da düzelttiğini iddia ederek iOS 12 güncellemesini sundu.

Özellikle iOS 11 güncellemesini yapmış kullanıcıların İphone telefonlarında yaşadıkları yavaşlama problemleri ve İphone hızlı şarj bitmesi gibi sıkıntıların çözülmesini bekliyorlardı. Apple’ın yaptığı açıklamalar arasında en çok heyecanlandıran kısım ise artık uygulamaların 2 kat daha hızlı açılacağını iddialı bir şekilde vurgulaması oldu. Kısacası iOS 12 ile gelen tüm özellikler ve iOS 12 hakkındaki detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

iOS 12 İle Gelen Yenilikler

iOS-12 alacak cihazlar
iOS-12 alacak cihazlar

# Measure Özelliği ile Ölçü Alabileceksiniz

iOS 12 güncellemesi ile Measure özelliği ekleniyor. Bu özellik ile ortamda bulunan bir nesnenin santim santim ölçüsünü öğrenebileceksiniz. Arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile bu özelliği bünyesine katan Apple firması kullanıcılarının 3. parti uygulama kullanmadan bu özellikten faydalanmasını sağlıyor.

# Geliştirilmiş Portre Aydınlatması

Çift kameralı İphone telefonlarda portre özelliğini kullandığınızda bazı sevmediğiniz görüntüler oluşabiliyordu. Özellikle Portrait Lighting ile fotoğrafın kenarlarında ki bozulmaları görmüşsünüzdür. iOS 12 güncellemesi ile portre aydınlaılması güçlendirilmiş ve daha kaliteli bir görüntü elde etmeyi başarıyor.

Aynı zamanda RAW biçiminde olan fotoğrafları İphone veya İpad cihazınıza aktarma imkanına sahip olacaksınız.# Siri Yenilenerek Karşınıza Çıkıyor

Sanal asistanınız Siri uygulamasını sık kullanan birisiyseniz sizin işinize yarayacak bir özellik geliyor. Siri ile sık kullandığınız aramalar ya da bazı uygulama ve aramalar ile ilgili kısa yol eklemesi yapabilme imkanı sunuyor. Bu sayede daha pratik bir hale geliyor.

Aynı zaman da Siri’ye yeni dil destekleri de eklenerek orijinal sese en yakını vermeyi hedefliyor ancak belirtmem lazım ki Türkçe ile ilgili bir gelişme maalesef bulunmuyor.

# Bildirim Ekranında Değişiklik Var

Belki de kullanıcıların en çok dikkat ettiği şeylerden birisi de bildirimler ve bildirim ekranıdır. iOS 12 bildirim değişikliğinde ise güzel ilerlemeler kayıt edilmiş. Rahatsız etme özelliği geliştirilerek özellikle geceleri de ışıkları gözünüzü yormayacak şekilde ayarlaması ve ekranı tamamen loş hale getirmesi çok iyi düşünülmüş.

Bildirimleri gruplandırma Iphone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bir özellikti ve iOS 12 güncellemesi ile bildirimleri gruplandırma imkanı gelmiş oldu. Bu sayede bildirimleri gruplandırabilecek ve ekranda ne kadar bildirim almak istediğinizi belirleyebileceksiniz.

# Çağrılara Cevap Seçeneği Arttı

Artık sahip olduğunuz diğer Apple ürünü olan Homepod ve AppleWatch ile birlikte daha aktif kullanabileceksiniz. Yani telefonunuzu taşımadan da artık görüşmelerinizi yapabileceksiniz. Aynı zamanda Facetime özelliğinin de gelişmesi ile birlikte grup görüşmelerine katılabileceksiniz.

# Animoji ve Memoji Devri

iOS 12 ile birlikte animoji sayısında artışa gidiliyor. Birkaç farklı animoji ile 30 dakikaya varan eğlenceli bir etkinlik oluşturulabiliyor. Memoji ise göz kırpma, dil çıkartma gibi hareketlerinizi algılayarak sizlere özelleştirilmiş emoji sunmaya çalışıyor.

Dikkat Çeken iOS 12 Özellikleri– iOS 12 güncellemesi ile birlikte son 24 saat içinde ve son 10 günde ki telefon pil kullanımınızı çok daha detaylı görebileceksiniz.

– Android işletim sisteminde uzun süredir bulunan kodu otamatik doldurma işlemini iOS 12 ile birlikte gelen doğrulama kodlarını otomatik olarak doldurma şansı oluyor.

– Fotoğraflar arasında arama yaptığınız sırada “at arabası” gibi daha geniş kapsamlı aramalar yapabileceksiniz.

– Yeni bir QR Kod okuyucu sunan IOS 12 güncellemesi ile QR Kod ile güvenliğinizi telefonunuza kayıt edebilecek ve çok daha güvenli olabileceksiniz.

– Artık home butonu olmayan Apple cihazlar için ekran görüntüsü alma işlemini Ses açma kapama tuşu + power tuşu kombinasyonu ile yapabileceksiniz.

iOS 12 Ne Zaman Gelecek?

ios 12 güncellemesi
ios 12 güncellemesi

Apple Worldwide Developers Conference (WWDC) etkilinliği ile yeniliklerini ve iOS 12’nin tanıtımını yapan Apple firması bazı ülkelerde beta sürümlerini açtı. Ancak genel olarak herkesin iOS 12 indirmesi için yaklaşık olarak Eylül ayını beklemesi gerekecek. Yani Türkiye’de iOS 12 indirmek için Eylül ayındaki etkinlik sonrası tüm kullanıcıların erişimine sunulacak.

iOS 12 Güncellemesi Gelecek Cihazlar

iOS 12 güncellemesini alacak tüm Apple cihazlarını burada görebilirsiniz.

iPad Pro (10.5)
iPad Pro (2017)
iPad 2017
iPad 2018
iPad mini 2
iPad mini 3
iPad mini 4
iPod touch (6. jenerasyon)
iPhone 5s
iPhone 6
iPhone 6 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone X

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.