Home / Çay molası / İş Başvurularında En Sık Yapılan Hatalar

İş Başvurularında En Sık Yapılan Hatalar

İş Başvurularında En Sık Yapılan Hatalar

Okuldan yeni mezun olmuş ya da okumadan kendini geliştirmiş hiç fark etmez. Bir işe girmek istediğinizde eğer torpiliniz yoksa ki bu yazıyı daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Çünkü muhteşem bir iş başvurusunda bulunarak rakip adaylardan kendinizi bir adım öne çıkartabilirsiniz.
İş başvurusu yaparken kendinizi gergin veya hiç olmadığınız şeyleri yaparken bulabilirsiniz. O anda belki de o işi alabilmek için saçmalayacak ve geri dönüşü olmayan bir izlenim bırakabilirsiniz.

işe başvurmak

Bu yüzden sizlere iş görüşmenizden önce bu yazıyı okuyarak bir tecrübe edinmeden tecrübe kazanmanızı tavsiye ediyorum. Birçok hatayı yapmamak için daha dikkatli olursanız mükemmele en yakın performansı çıkartabilirsiniz.

İşte En Sık Yapılan Hatalar:

İnsan kaynakları uzmanlarına göre iş arayan kişilerin kendilerine uygun olmayan bir işe başvurması bu alanda en sık rastlanılan hataların başında geliyor. Bu hatalar ise sizlerin işinize yarayacak ve bu noktalara dikkat edeceksiniz.

Yetersiz Özgeçmiş: Yaptığı stajı, üniversite kulübündeki görevlerini önemsiz gören ve bunları yazmayan kişiler büyük bir hata yapmaktadır. Oysa yeni mezun bir kişi için bunlar değerli bir deneyim olarak görünmektedir. Bunlar dahi geçmişinizde bulunmuyorsa bile sadece eğitim bilginizi yazıp vermeniz büyük bir hata olacaktır. Onun yanında başvurduğunuz iş ile ilgili isteğini ve becerilerini birkaç satırla anlatarak bir önyazı ile sunmalısınız.

Alakasız İlanlara Başvurmak: Bir iş başvurusunda bulunacakken en sık rastlanan hatalardan biriside budur. Kişi özgeçmiş bilgilerine aldırmadan iş ile alakası olmamasına rağmen “Ya tutarsa” mantığı ile başvurmaktadır. Bu oldukça yanlıştır öncelikle bir işe başvuracaksanız ilan kriterlerini kontrol edin ve ona göre bir özgeçmiş hazırlayın.

Yapılan Başvuruları Önemsememek: Firma tarafından görüşmeye davet edilmek için sizi aradıklarında “Size başvurduğumu hatırlamıyorum” ya da “Ben orada çalışmak istemiyorum” gibi cevaplar vermek, önemsememek.

Kendini İyi Tanımamak: Ne tür işlere yatkınlığınız olduğunu bilmemek ve neleri becerip neleri beceremeyeceğinizden haberinizin olmaması. Gerçekte ne yapmak istediğinin farkında olmamak.

özgüvenli işçi

Aşırı Özgüven: Kişide özgüven bulunması bir noktaya kadar güzel bir kriterdir. Özgüvenli kişiler özgüven kontrolü yapabilirlerse iyidir çünkü iş deneyimi bile olmadan ekip yönetmeyi isterseniz ya da bilginizin olmadığı her konuda konuşmaya çalışırsanız, bu yapacağınız en büyük hatalardan birisi olacaktır.

Haber Vermemek: Ne sebeple olursa olsun, verilen randevuya gitmeyeceğini firmaya bildirmemek. Firmalar artık böyle kişiler için kara liste tutuyor haberiniz olsun.

İsteksizlik: Birçok işe alımcının dile getirdiği konu. O şirketle veya o alanda çalışma konusunda isteksiz görünmektir.

Araştırmamak: Firmayı, o sektörü veya bulunduğu pozisyon hakkında yeteri kadar bilgi toplamadan görüşmeye gitmek. Örneğin ilanda ki kriterlerde şehir dışına seyahat bulunan bir iş olmasına rağmen ve sizin seyahat engelinizin olmasına rağmen o pozisyona başvurmanız.

Acelecilik: Y kuşağının eleştirilen bu yönü, iş başvurularında, çalışma şartlarını bir an önce (her şeyden önce ) öğrenmeyi istemek olarak kendini gösteriyor. Bunun devamı da “Ne zaman terfi ederim?”.

iş başvurusu hataları

İş Odaklı Olmayan Cevaplar:Bir şans verin”, “Acil işe ihtiyacım var”, “Evleneceğim” gibi profesyonel olmayan ifadeleri iş görüşmelerinde kullanmak.

Firma Yetkilisini Sosyal Medyada Takip: Son zamanlarda daha fazla ortaya çıkan bir konu, iş görüşmesi yapan işe alım uzmanın veya yöneticiyi, görüşmenin ardından sosyal medyada bulup takibe başlamak ve arkadaşlık isteği yollamak.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

3 Yorumlar

  1. Kesinlikle katılıyorum hocam bir kere özgüven olacak insan da katılıyorum size.

  2. Çok güzel bir makale olmuş ancak gıcık birine denk geldinmi ne yapsan boş

  3. Elinize sağlik. Her bir kelimesi altın değerinde. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.