Home / Yazılım Dünyası / Java Dosya İşlemleri (Dosya oluşturma – Yazma – Okuma)

Java Dosya İşlemleri (Dosya oluşturma – Yazma – Okuma)

Her programlama dilinde olduğu gibi Java programlama dilinde de dosya işlemleri kullanılmaktadır. Genellikle büyük girdilerin yazılması veya büyük çıktıların okunması işlemleri için standart çıktı yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden dosyalama işlemleri ile programda hesapladığımız şeyleri ya da oluşan girdi ve çıktıları bir metin belgesine kayıt edebilir ya da bir metin belgesinde ki veriler üzerinden okuma yaparak işlem sağlayabiliriz.
Java dosya işlemleri bu konuda oldukça avantajlı bir yapıya sahip. özellikle java.io.* kütüphanesini kullanarak işlemlerimizi çok kolay bir biçimde gerçekleştirebiliyoruz. Ben de sizlere bu paylaşımda Java dosya işlemleri ile ilgili sizlere basit birkaç bilgi paylaşacağım. Bu paylaşımda Java dosya işlemlerinden dosya oluşturma, dosyaya yazma, dosyada ki veriyi okuma gibi işlemlerin nasıl olduğunu görebileceksiniz.

Java Dosya Oluşturma ve Dosyaya Yazma

Java’da ki dosya oluşturma kısmını sizlere yazma ve okuma kısmı içerisinde paylaşacağım. O yüzden ayrı bir başlık altına alma gereği duymadım. Burada hem Java dosya oluşturma hem de oluşturduğumuz java dosyasına yazmayı göreceğiz.

Dosyanızın oluşacağı klasörü ya da masaüstü adresini belirtirken genelde bilgisayardan kopyaladığınız konum: C://Users// şeklinde olmaktadır. Ancak bunu programa tanıtırken  C:\\Users\\  (ters) ya da C:/Users/ şeklinde kullandığımıza dikkat etmelisiniz.
Java Dosya Okuma İşlemi

Bu kısımda ise zaten belirli bir .txt uzantılı içerisinde verilerin olduğu bir dosyaya sahibiz ve biz burada dosyayı oluşturmuyoruz. Zaten daha önceden oluşturduğumuz bir dosyanın içerisinde ki verileri ekrana yazdırmayı sağlıyoruz. Yani bu adımda java dosya görüntüleme işlemini yapıyor olacağız.

Burada sadece bu şekilde değil aynı zamanda buffer gibi kütüphane özelliklerini de kullanarak ya da try catch işlemleri ile de dosya okuma ve yazma işlemi yapmak mümkündür. Ancak en yalın ve mantığın anlaşılması açısından sade olmasına özen gösterdim.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.