Home / Yazılım Dünyası / Java Örnekleri

Java Örnekleri

Bu yazımda sizlere popüler programlama dillerinden birisi olan Java programlama dilinde yazılmış bazı örnekler paylaşacağım. Burada paylaştığım java örneklerinin birçoğunda anlaşılması kolay olması için yorum satırında açıklamalarda bulundum. Java örnekleri kodlarını direk olarak kopyala yapıştır yaparak bilgisayarınızda kendiniz de çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca bu yazımda ben Java örnekleri olarak paylaştım ancak siz buradaki soruları çalıştığınız programlama diline ait (Python, C#, C++ vb.) yöntemlerle de yazabilirsiniz. Ancak ister Java ister başka bir dilde yapmaya çalışın burada ki püf nokta, mutlaka soruyu okuduktan sonra kendiniz yapmaya çalışın. Uğraşın ve yapamazsanız burada ki yazılmış kodları inceleyin. Sözü fazla uzatmadan java örneklerine geçelim..

Java Örnek Soruları ve Çözümleri

Soru1: Kullanıcıdan alacağınız bir kenar uzunluğu ile karenin alanını ve çevresini hesaplayan ve ekrana bastıran java kodunu yazınız.
Ekstra: Ayrıca bu işlemlerin çok benzerini yaparak, kenar uzunluğunu kullanıcıdan isteyerek bir küpün yüzey alanını ve hacmini hesaplamayı da sizlere bırakıyorum.

Soru2: Bir dik üçgenin iki kısa kenar uzunluğunu kullanıcıdan isteyin ve bu kısa kenarları kullanarak dik üçgenin uzun kenarını bulan java kodunu yazınız.
Formül = uzun2 = kisakenar12 + kisakenar22 kullanınız.Soru3: Kullanıcıdan üç farklı değer girmesini isteyiniz ve bu üç farklı değeri 3 farklı değişkene atayınız. Daha sonra bu değişkenlerdeki değerleri birbirine atayarak (sayi1 değerini sayi2’e; sayi2 değerini sayi3’e; sayi3’ü de sayi1’in eski değerine atayarak) değişkenlerin yerlerini değiştiriniz. Daha sonra yerleri değiştirilmiş değerleri ekrana bastırınız.
Bu java örneğini yaparken en fazla 4 farklı değişken kullanınız.

Soru4: Kullanıcıdan x1,y1; x2,y2 koordinat noktalarını alarak iki nokta arasındaki eğimi bulan programı yazınız.
Eğim formülü = (y²-y¹)/(x²-x¹) kullanacaksınız.
Ekstra:
Ancak bu soruyu yaparken diğerlerinden farklı olarak eğim hesaplama işlemini bir metot içerisinde yaptırınız.

Soru5: Bu java örneğinde ise kullanıcının üç basamaklı bir sayı girmesini isteyiniz. Kullanıcının girdiği bu üç basamaklı sayıyı basamaklarına ayırarak her bir basamağını farklı bir satırda yazdırınız.


Eğer takıldığınız bir yer ya da aklınıza takılan bir soru olursa yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca Java dosya işlemleri yazısına da göz atmanızı tavsiye ederim.

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.