Home / Yazılım Dünyası / Java Programlama Örnekleri

Java Programlama Örnekleri

Bildiğiniz gibi bir süredir Java programlama dili üzerine yoğunlaştım ve siz okurlarıma da kendini geliştirecek ve kendilerine fayda sağlayabileceği java programlama örnekleri sunmaya başladım. Eğer Java programlama diline yeni başlayan birisiyseniz ilk önce Basit Java Örnekleri yazıma bakabilir ve orada ki daha basit örnekleri çözebilirsiniz.

Bu Java programlama örnekleri paylaşımım da bir önceki kadar basit olmayan bir tık daha üst seviye programlama örnekleri paylaşmaya çalışacağım. Bu yazıda temel olarak kullanacağım kodlarda Java da döngüler kısmına çalışmanızı ve daha sonra benim Java programlama örnekleri yazımda ki çalışmaları yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer hiç döngü mantığını bilmiyorsanız C Programlama Döngü ve Döngü Örnekleri yazıma bakabilirsiniz. Döngü yapısı olarak aynı olduğundan orada ki paylaşımdan da rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Lafı da çok uzatmadan Java programlama örneklerine başlayalım ancak başlamadan birkaç ufak not düşmek istiyorum.

Döngü Tipi 1: for (i=0; i<10; i++) { Döngü içerisinde olması istenilen durumlar. }
Döngü Tipi 2: while (i<=20) { İstenilen içerik burada olacak }
Döngü Tipi 3: do { işlemler burada yer alır. } while (şart);

Java Programlama Örnekleri

ÖRNEK 1 # 1’den 100’e kadar olan sayıları ekrana basan programı yazınız.ÖRNEK 2 # Kullanıcının girdiği sayıdan itibaren başlayan ve 50’e kadar olan sayıları ekrana basan programı do while döngüsü ile yapınız.

ÖRNEK 3 # Kullanıcının sisteme girdiği 3 sayının hangisinin en büyük sayı olduğunu ekrana basan programı yazınız.

Not: Bu örnekte ki gibi sıralama basit işlemlerde yeterli olabilir ancak ileride özellikle diziler ve sıralama algoritmasını görürseniz çok daha fonksiyonel çözümlerin olduğunu fark edeceksiniz.
ÖRNEK 4 # Kullanıcının sisteme girdiği herhangi bir sayının faktoriyel değerini hesaplayıp ekrana basan programı yazınız.

ÖRNEK 5 #  5’e kadar olan rakamları tek tek ekrana basan programı switch case metodu kullanarak yazınız.

Switch(değer) { case 1: System.out.println(“çıktı”); break; }
Daha sonraki yazılarımda  da Java programlama örneklerine daha fazla soru ve çözümü ile devam edeceğim. Burada gösterdiğim her örneğin alternatif çözümleri olabileceğini unutmayın.

Bu ve bunun gibi yazılarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. ingilizce öğretmeniyim. Çocuklar için kelime öğrenme tarzı programlar yapmayı istiyorum. udemy den ders satın aldım onları izliyorum ama şevkim kırılmak üzere. 🙁 bende hazır uygulamalara kaydım. quizlet diye bir uyglama var. idare ediyor. aklımdaki oyun tipi mesela bir word sayfasında 100 kelime var. bu kelimeleri word dan aktarıp 100 soruyu multiple choice sorulara çevirmek gibi.

    sizin siteyi inceleyeceim. benim kendi site daha hazırlık aşamasında http://www.ibrahimbozatli.com. ama bu arada word pressi görünce siteyi tekrar yapmaya word press ile karar verdim. sizin eklentileri quiz eklentisini kuracağım iyignler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.