Home / Yazılım Dünyası / Kendinizi Geliştirebileceğiniz Algoritma Soruları

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Algoritma Soruları

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Algoritma Soruları
Kendinizi Geliştirebileceğiniz Algoritma Soruları

Problem çözmek olaylar karşısındaki bakış açımızı geliştirdiği gibi hem daha hızlı çözüme ulaşma hem de farklı çözümleri de algılama yeteneğimizi arttırmaktadır. Sadece programlama ya da yazılım ile uğraşan kişilerin değil matematik ve bulmaca gibi alanlara ilgi duyan kişilerinde ilgilenebileceği ve beynimizi daha aktif kullanabileceğimiz algoritma soruları paylaşacağım.

Her programcı kod yazabilir ancak her kod yazan iyi bir problem çözücü değildir. Problem çözme yeteneğinizi yani aynı zamanda programcı olma yeteneğinizi de geliştirebileceğiniz en güzel alan algoritmadır.

Algoritma soruları çözerek karşılaşacağınız sorunları ya da istenen şeyin bilgisayara anlatılması için bunun matematiksel bir yöntem ile formül haline getirerek bilgisayarın anlayacağı şekilde bir mantık çerçevesine oturtmamız gerekmektedir.

Bunu en iyi yapabilme şekli ise elbette bol bol pratik yaparak farklı ve bizi zorlayacak sorular üzerinde düşünmek ve uğraşmaktır. Kendinizi geliştirebileceğiniz algoritma sorularını tamamen çözemeyebilirsiniz ya da doğru mantığı kuramayabilirsiniz ancak bu sürede sarf ettiğiniz çaba ile birçok farklı bilgiyi de edineceksiniz.

Kendinizi Geliştirebileceğiniz Algoritma SorularıSoru 1:

10 sayısına kadar olan 3 ve 5’in katı olan sayıları toplarsak:
3+5+6+9 = 23 sonucuna ulaşırız.

Sizde bu tarz bir yöntemi 10 değil 1000’e kadar olan sayıların arasındaki 3 ve 5’in katı olanları bularak toplayan çözümü ve programı yazınız.

Soru 2:

Fibonacci serisi dediğimiz serinin mantığı her sayı kendinden önceki iki sayının toplamından oluşmaktadır. Yani 1’den başlayarak ilk 10 Fibonacci terimine bakacak olursak;

1 – 2 – 3 – 5 – 8 – 13 – 21 – 34 – 55 – 89…

Sizlerde 10.000’e kadar giden Fibonacci serisindeki tüm çift sayıların toplamını veren çözümü veya programı yazınız.

Soru 3:

Bir sayının kendisini oluşturan her rakamın toplamını bulmak istiyoruz.

Örneğin; 13258 sayısını oluşturan rakamlar = 1 + 3 + 2 + 5 + 8 = 19 olmaktadır.  Sizlerde girilecek herhangi bir sayının rakamları toplamını bulan programı yazınız.
Soru 4:  

İstenilen sıradaki asal sayıyı bulmak.

Örneğin; ilk 5 asal sayı: 2 – 3 – 5 – 7 – 11’dir. Yani sizden 5. Asal sayıyı bulmanız istenirse 11 cevabını vermeniz gerekmektedir.

Sizlerde 10.001. sırada ki asal sayıyı veren çözümü veya programı yapınız.

Soru 5:

Belirli sayının altındaki asal sayıların toplamını bulmak.

Örneğin; 10’un altında olan asal sayıların toplamı: 2 + 3 + 5 + 7 = 17 sonucunu vermektedir. Sizlerde 2 milyonun altındaki tüm asal sayıların toplamını veren çözümü veya programı yazınız.

Daha sonra benzer örnek algoritma soruları paylaşmaya devam edeceğim. Bu ve bunun gibi paylaşımlarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.