Home / Webmaster / KOD YAZMAYI BİLMEDEN MOBİL UYGULAMA YAPIN

KOD YAZMAYI BİLMEDEN MOBİL UYGULAMA YAPIN

 

yazılım
yazılım

Günümüzde akıllı telefonların çok yaygın bir şekilde kullanılması sonucu yeni bir sektör doğmuştur. Mobil uygulama sektörü olarak adlandırılan bu sektör için tutunması zor, biraz şansa da bağlı ama aynı zamanda çok gelir getirebilen bir sektör diyebiliriz. Sektör bu kadar büyük olunca yazılım geliştirici firmaların veya kişilerin sayısı da çok oluyor tabi. Mobil uygulamalar, kullanıcılar için istenildiği yerde istendiği gibi kullanılabilir olması bakımından çok büyük önem taşıyor. Kullanıcılar için satın alırken fiyatı uygun, hatta ucuz olan bu uygulamaları dünya genelinde o kadar çok kişi satın alıyor ki şirketler için çok büyük bir gelir kaynağı oluyor. Üç lira, beş lira, on lira fiyatı olan bir uygulamayı kullanmak istiyorsak düşünmeden alırız direk. Bu anormal bir durum değil tabi ki, dünya genelinde birçok insan bunu yapıyor ve o uygulamalar çok fazla indirilme sayısına sahip olunca geliştiricilerine (developer) çok büyük kazanç sağlıyorlar. Öncelikle beklenen soruyla başlayalım, yazılım geliştirmeye nasıl başlanır?
Eğer ki çok profesyonel bir mobil uygulama yapma düşünceniz varsa maalesef ki mobil uygulama yazmak için gerekli olan yazılım dillerinden birisini bilmeniz gerekmektedir. Bu programlama dillerinden birisi C programlama dilidir. C dili ile programlama yapabileceğiniz birçok şey var, yani tek işlevi mobil uygulama yapmak değil ama C dili ile mobil uygulama yapabilmek mümkün. C dili ile üretilmiş birçok mobil uygulama mevcuttur.  Bir başka kod bilgisi gerektiren programlama dili ise C++ programlama dilidir. C++ dili, nesneye yönelik programlama dili olduğu için ideal bir dil. C++ düşük seviye programlama dillerinden bence en ideal olanıdır. C++ öğrenebileceğiniz internet üzerinde birçok kaynak var. Ama profesyonel yardım almadan öğrenmek çok kolay değil. Ve maalesef ki yazılım konularında uzman kişiler, çok meşgul oldukları için bu tarz eğitimler vermeye vakit bulamıyorlar. C++ konusunda öğretmen bulabileceğiniz benim tavsiye edebileceğim, Preply eğitim platformu var. Şuan C++ eğitmeni pek fazla yok. Umarım daha fazla öğretmen sisteme kayıt olur ve yazılım konusunda uzmanlaşmak isteyen arkadaşlara yardımcı olurlar.

Bu arada aklınızda bulunsun https://preply.com/tr adresinden başka yazılım konularında da eğitmen arayabilir ve eğitmen olabilirsiniz.

yazılımcı
yazılımcı

Bir başka kod bilgisi gerektiren programlama dili ise Java dilidir. Eskiden Samsung marka bir cep telefonunuz varsa Java size tanıdık gelebilir, hatırlarsanız eski Samsung telefonların açılışı esnasında ekranda Java logosu çıkardı. Java, benim mobil uygulama yapımında kullandığım bir yazılım dilidir ve nesne tabanlı bir yazılım dilidir. Şimdiye kadar saydığım bu yazılım dilleri ile android mobil uygulaması yaratmanız mümkün. Peki, ayrı bir işletim sistemi (iOS) olan Apple markasının ürünleri Iphone ve Ipad için nasıl uygulama geliştirebilirsiniz? Bu konuda size önerebileceğim yazılım dili Objective-C dilidir. Bu dilde nesne tabanlı yazılım dilidir. Eğer ki profesyonel bir uygulama yapmak istiyorsanız ihtiyacınıza göre bu yazılım dillerinden birini öğrenmenizi önerebilirim. Peki, kod yazmayı bilmeden mobil uygulama yapmak mümkün mü? Evet, tamamen mümkün. Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Mit’nin app inventor 2 adlı internet sitesi (ai2.appinventor.mit.edu/) ile kod yazmayı bilmeden kod yazmanız mümkün fakat maalesef Android işletim sistemi için apk formatında uygulama yapabiliyorsunuz. Proje oluşturmanızı 2 ayrı kısım olarak ele alabiliriz. Birincisi, (designer) tasarım ekranı. Programın arayüzünü oluşturacak her şeyi ekranın sol kısmındaki “Palette” adındaki pencereden temin edebiliyorsunuz.

Buton, resim, yazı, medya aygıtları, çizim ve animasyon eklentilerini, haritaları, sensörleri (saat, barkod okuyucu, ivmeölçer, yakın alan gibi birçok eklenti mevcuttur), sosyal iletişim bölümü eklentileri (telefon numarası, twitter adresi gibi eklentiler), depolama eklentileri gibi birçok eklenti mevcuttur. Orta kısımdaki “viewer” kısmı ise telefon ekranının önizlemesidir, eklediğiniz şeylerin telefon ekranında nasıl ve nerede duracağını ayarlamanızda rol oynar. Viewer kısmının yanında ise “Components” (bileşenler) kısmı vardır. Eğer ki uygulamanızın birkaç ekrandan oluşmasını istiyorsanız yukarıdaki bardan “add screen” butonuna basıp yeni ekranın adını yazıp yeni ekran ekleyebilirsiniz. Bu kısımda, add screen komutuyla eklediğiniz sayfalar arasında geçiş yaparsınız. En sağda ise “Properties” (özellikler) penceresini görebilirsiniz. Buradan uygulamanızın arka plan rengini, arka plan resmini, kapanan ekran animasyonunu, açılan ekran animasyonunu, boyutunu, temasını, başlığını ve birçok özelliğini daha ayarlayabilirsiniz ayrıca uygulamanızın telefonda görülecek icon’unu buraya yüklemelisiniz.  Tasarım ekranını bu şekilde anlattık, şimdi ise bu eklediğimiz eklentileri kodlar ile birbirine bağlamak ve hepsinin işlevini tanımlamak var. İkinci ekranımız ise (blocks) yani kod yazma ekranı. Burada kodlar puzzle gibi parçalar halindedir ve bu parçaları birleştirerek kodu ortaya çıkarıyorsunuz. Yanlış parçaları birleştirirseniz uyarı veriyor. Bu puzzle işini daha iyi anlamanız için şöyle bir örnek verebilirim: Eğer kapat tuşuna basarsan ekran kapanır. Bunun kodlaması şu şekilde olur.

Eğer (if koşul ifadesi), kapat tuşuna basmak (eylemi), ekranın kapanması. Sitenin bize sunduğu hizmet çok ayrıntılı. Zaten mobil bir uygulama geliştirmekte çok ayrıntılı ve detaylı bir iş. Bu yüzden siteye girin ve deneyerek öğrenin tavsiyesinde bulunabilirim. Denedikçe daha iyi projeler yapacaksınızdır. Projeniz bittikten sonra ise ekranın üstündeki barda bulunan “Built” sekmesine tıklayarak açılan listede App(save.apk to my computer) seçeneğine tıklayarak projenizin apk dosyasını bilgisayarınıza indirin. İsterseniz android telefon için bir harici hafıza kartına atın appk dosyasını ve harici hafıza kartını telefonunuza takıp uygulamayı telefonunuza yükleyin. Böylece uygulamayı telefonunuzda açarak uygulamanızın eksiklerini görebilirsiniz.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri

C++ Nesne Tabanlı Programlama Örnekleri C++ örnekleri için birçok örnek C++ kodu sizlerle paylaştım ancak …

C++ Örnek Çalışmalar

C++ Örnek Çalışmalar

C++ Örnek Çalışmalar C++ dilini kullanarak bazı örnek programlar sizlerle paylaşmıştım. Şimdi de daha farklı …

Bir yorum

  1. Sürükle bırak yöntemiyle bu işleri yapabilmemiz lazım aslında.. Bunun için daha ne kadar bekleriz acaba 🙂 bu arada blogunu çok beğendim. Artık takipteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.