Home / Webmaster / Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü

Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü

Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü
Laptop Isınma Sorunu ve Çözümü

Laptop ısınma sorunu oldukça popüler olan dertlerimizden birisidir. Hemen hemen hangi laptop veya notebook olursa olsun illa ki bir süre sonra ısınma problemi yaşatmaya başlıyor. Laptop ısınma sorununun çözümüne veya en azından laptop ısısını düşürmeye dair biraz bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle laptop ısısının yükselmesindeki büyük nedenlerden birisi aynı masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi oda sıcaklığıdır. Yani yaz aylarında laptop ısısının yükselmesi gayet doğal bir şeydir. Çünkü hava değişimi yapılan hava dahi sıcak havadır. Biz gelelim yapabileceğimiz müdahalelere…

Laptop ısınmasına çözümler

laptop ısınma sorunu
laptop ısınma sorunu

Öncelikle laptop ısınmasına çözüm olarak bakacağımız ilk şey dizüstü bilgisayarımızın ne kadar süredir temizlenmediğidir. Çünkü manyetik alanlı çalışan bu tarz elektronik cihazlar çevresinde ki tozu adeta mıknatıs gibi çekmektedir ve bu durum bir süre sonra laptopun soğutucu fanlarının önünü kapatarak hava akışını engellemesine neden olmaktadır. Bu da haliyle laptopun aşırı ısınmasına yol açmaktadır. Bunun için laptop aldığınız zaman eğer siz açıp temizleme işlemi yapamıyorsanız dahi yılda bir defa laptop temizliği yaptırmanızı öneriyorum.
Bu sayede hem cihazınız daha uzun ömürlü olacak hem de tozdan dolayı hava akışı kesilmeyecek ve sıcaklığı dengede tutabilecektir.Gelelim laptop ısınmasına yapabileceğimiz ikinci çözüm aşamasına. Bu aşamada da cihazımızın altına mümkünse bir laptop soğutucu almanızı öneriyorum bu cihazınızın hangi durumda olursa olsun en azından 2 3 derecelik bir ısı düşüşüne yardımcı olacaktır. Eğer laptop soğutucu alamıyorsanız da en azından laptop kullanırken altına ince bir kitap koyunuz ve köşelerini kapatmamaya çalışınız. Bu şekilde hava kanallarını kapatmamış olacaksınız ve hava akışı daha düzenli olacağı için bir nebze de olsa laptop ısısı daha iyi olacaktır.

Laptop ısınmasına yazılımsal çözüm

Yukarıda kendimiz müdahale ederek bir nebze olsun laptop ısınmasına karşı önlem almaya çalıştık. Yukarıda dediklerimi yaptığınız halde bir ilerleme kaydedemediyseniz o zaman artık yazılımsal olarak müdahaleye başlamamız gerekecektir. Bunun için herhangi bir program dahi kullanmayacağız sadece bilgisayarımızın bize sunduğu birkaç özelliği kullanacağız.Bilgisayarınızın denetim masasını açarak oradan ise güç seçenekleri kısmına tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda güç tasarrufu bölümünü seçin ve kenarında yer alan plan ayarlarını değiştir kısmına tıklayınız. Ekran kapatma süresi ile ilgili birkaç ayar gelecektir onları kendi keyfinize göre ayarlayınız bize lazım olacak kısım onun altında yer alan gelişmiş güç planı ayarları kısmıdır.

Açılan kısımda ise İşlemci güç yönetimi kısmına tıklayınız. En düşük işlemci durumu büyük ihtimalle sizde 50 civarı bir düzeydedir o seviyeyi 5 veya 10 seviyesine indiriniz. Daha sonra ise sistem soğutma ilkesi çoğu laptopda pasif olarak gelmektedir. O ayarları da aktif durumuna getiriniz. En yüksek işlemci durumunu ise 10 15 seviyesine kadar indirin. Daha sonra bu ayarları uygula dedikten sonra tamam demeniz yeterlidir.
Bu yaptığınız işlemler ile laptopunuzun ısınma sorunu biraz olsa da düşecektir ve bu sayede fan deviriniz düşecek hem de laptop sesiniz biraz daha az olacaktır.

Telefonun Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü için Tıklayınız

Bu ve benzeri tüm makalelerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

14 Yorumlar

 1. benim laptop çok ısınıyor bir türlü çözemedim ama bu yazıdakileri uygulayacağım sorunu çözmek için

 2. Özellikle yaz aylarında laptoplar daha çok tozlanıyor bu yüzden belirlik aralıklarda içini temizlemek lazım gerçekten temiz hali ciddi perfonmans sunuyor ve sıcaklık normal düzeye düşüyor.

 3. Çok güzel bir makale olmuş emeği geçenlere teşekkürler.

 4. Laptop ısınma sorununu eski laptopumda çok yaşıyordum. Acer’da özellikle sık sık karşılaşabiliyorsunuz.

 5. Benim laptop da oyun oynarken ısınma sorunu çıkarıyor. Hatta zaman zaman kapanıyor. İşlemcisini değitrimek belki bir çözüm olabilir.

 6. Laptobum bubara cok isinmaya cok isinmaya basladi. Virusmu var anlayamadim. Bole giderse bir format atmam lazkm.

 7. Laptop Isınma Sorunu yaşayan biri olarak admin bu yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler

 8. ısınan laptopum icin bir fan aldım altına koymak adına. ancak oda cok bir fayda etmedi. eskisine göre daha iyi ancak tam oalrak soğumadı

 9. laptop ısınma sorununu çözemeyenler için de havalandırma fanı satılıyor bilgisayarcılarda. Çözüm üretilemeyen noktada son çözüm olarak.

 10. laptop ısınıyorsa bence atın gitsin. ısınınca donmalar baslıyor ve sizi deli ediyor. en iyisi daha kaliteli ve ısınmayan bir cihaza gecin

 11. Laptoplar, masaüstü bilgisayarlara nazaran daha çabuk kirleniyor içi ve diğerinde kolayca kasayı açıp temizlik yapılabiliyorken laptopda bu biraz daha uğraştırıyor. Bu yüzden de herkes uğraşmak istemiyor laptop ısınıyor.

 12. bu ara laptobumla basım dertte. çok çabuk ısınıyor ve ısınınca donuyor. format attırıcam acaba virus falan mı varda bole oluyor. daha once hic bole yapmazdı

 13. Benimde laptobum sürekli ısınıyor bir türlü çare bulamadım bir de burda yazanları deneyim..

 14. Hp marka laptoplar hala çok ısınıyor. Alırken iki kere düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.