Home / SEO ve İncelikleri / MOBİL UYGULAMA OPTİMİZASYONU NEDİR?

MOBİL UYGULAMA OPTİMİZASYONU NEDİR?

MOBİL UYGULAMA OPTİMİZASYONU NEDİR?

Mobil uygulama gün geçtikçe daha önemli hale gelen ve uzun zamandır önemini koruyan bir kavramdır. Mobil uygulama optimizasyonu ise aynı arama motoru optimizasyonu gibi, mobil uygulamamızın daha etkin kılınmasını sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonunu yani Search Engine Optimization kelimesini nasıl SEO diye kısaltıyorsak Mobil uygulama optimizasyonumuzu da yani APP Store Optimization kavramını da ASO diye kısaltacağız.

Mobil Uygulama Nedir?

mobile uygulama
mobil uygulama

Mobil uygulama optimizasyonuna geçmeden önce mobil uygulamanın ne olduğuna bir bakalım. Mobil uygulama, bir oyun, bir bulmaca, faydalı bir işlevi olan bir program ya da hiçbiri olmayıp bir internet sitesinin uygulama versiyonu olabilir. Google tarafından destekli Google Play market ve Apple tarafından destekli Apple Store mağazalarında bu uygulamalar tüm akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hizmetine sunulur. Windows Phone Store’da var ancak gerek marketin yetersizliği ve gerekse de artık terkedilmiş olmasıyla buna pek değinmeyeceğim.

ASO ne işe yaramaktadır?

Uygulama Marketi Optimizasyonu yani ASO aslında benzeri olduğu SEO kadar karmaşık ve kompleks bir işlem değildir. SEO kadar karmaşık ve çok fazla geniş çapta bir algoritması bulunmadığı için ASO daha rahat yapılabilmektedir. ASO yani App Store Optimization kavramının asıl amacı uygulamanızı markette en iyi konuma getirmek ve kullanıcının uygulamanıza en kolay şekilde ulaşması için gerekli ayarları yapmak diyebiliriz.

ASO nasıl yapılır?

mobil uygulama optimizasyonu aso

mobil uygulama optimizasyonu

ASO ayarlarının yapılması için iki büyük market olan Google Play market ve Apple Store için ayrı ayrı anlatımlarını detaylı şekilde yapacağım bunun için takip etmeye devam ediniz. Ama genel olarak yüzeysel bir bakış atarsak ilk önce iyi bir uygulamanızın olması gerekmektedir.
Yani istediğiniz kadar iyi bir mobil uygulama optimizasyonu yapmış olun ama eğer ki uygulamanız belirli bir kalitede ve iyi bir uygulama değilse hiçbir işe yaramayacaktır. Bunun için ilk önce gerçekten kaliteli bir uygulamanız olmasına özen gösterin.

Mobil uygulama optimizasyonu yaparken anahtar kelime kısmı gerçekten oldukça önemlidir. Hatta ASO işleminin en önemli noktası anahtar kelimedir desem abartmış sayılmam. Sizler anahtar kelime seçiminizi yaparken fazla rekabetin olmadığı, daha az kullanılan yani niş olan anahtar kelimelere yönelmelisiniz. Bu size anahtar kelimenizde yükselme konusunda yardımcı olacaktır.

Ekran görüntüsü ise mobil uygulama optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesidir. Kullanıcılar mobil uygulamanızın açıklamasını çoğu zaman okumak dahi istemezler, onun için oyun içi görsellerinizi ve indirmeye yönelik teşvik edici görselleri mutlaka dikkatle seçmeli ve yerleştirmelisiniz.
Ayrıca geniş resim kullanımı yerine dikey resim kullanımı daha avantajlıdır. İlk bakışta kullanıcının ilgisini çekmeyen tek bir resim yerine diğer resim dikkatini çekecekse o resmi görmesi size avantaj sağlayacaktır.

Ücretli vs Ücretsiz Uygulama

ücretli uygulama
ücretsiz uygulama

Uygulamanızın ücretli ya da ücretsiz olması veya uygulama içerisinde satın alma olup olmaması marketlerdeki sıralamaya herhangi bir etki etmiyor. Bunun için sizler uygulamanızdaki anahtar kelime seçiminde ücretsiz gibi etiketleri kullanmanız gerekmemektedir. Zaten market sizi ücretsiz veya diğer türlü tanımlayacaktır. Aynı zamanda etiketi kullanırken iki kelimeyi birden kullanmanız gerekmez. Yani mesela Love letter, Letter write yerine love, letter, write etiketlerini yazmanız yeterli olacaktır.

 

 

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. uygulama geliştiricileri için çok faydalı bir yazı olmuş. ben de yakın bir zamanda bir uygulama yapmak istiyorum. ASO yapmak şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.