Home / Çay molası / Neden Q Klavye Hiç Düşündünüz mü?

Neden Q Klavye Hiç Düşündünüz mü?

Neden Q Klavye Hiç Düşündünüz mü
Neden Q Klavye Hiç Düşündünüz mü

Neden Q Klavye kullandığımızı hiç düşündünüz mü? Hani şu hepimizin evinde, telefonunda bulunan hatta benim şu anda bu yazıyı yazarken kullandığım klavye tipinden bahsediyorum.
Gelin birlikte neden Q klavye kullandığımızı öğrenelim. Geçmişte klavyenin atalarından olan daktilo tarzı mekanik yazı yazma cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlar ilk çıktıkları zamanlar Q klavye söz dizimine sahip değillerdi, İngilizce kullanılan bu daktilolalar artık kullanıcılar tarafından benimsenmiş ve kullanımı da hızlanmıştı.
Ancak hız dediğimiz kavram birçok alanda iyi gibi gorunse de aynı trafikte olduğu gibi bu daktilo kullanımı sırasında da iyi olmadı. İnsanlar bu cihazlarda çok hızlı yazı yazıyorlardı ve bu cihazlar kilitlenme noktasına geliyordu. Çünkü henüz o hızı kaldırabilecek işleme gücü veya tasarımı yoktu.

Bu abilerimiz ise bu hızlı yazma sorununa bir çözüm üretmek için Q klavye dediğimiz harf dizimine sahip klavye tasarımı yaptılar. Peki, bu klavye tasarımı Q tipi dediğimiz hale getirdiklerinde ne değişti?

Q klavyenin kazandırdığı ya da kaybettirdiği neydi?Q klavye tipi ne İngilizce kelime yapısına ne de başka bir dilin yapısına uymaktadır. Bunu kullandırtma sebepleri tamamen kullanıcıyı daha yavaş yazmaya zorlamak içindi. En sık kullanılan harfleri birbirinden en uzağa koyarak kullanıcılar yazı yazmak için daha fazla zaman harcayacak ancak bu sırada hızlı yazıldığında kilitlenen daktilo cihazları artık kilitlenmeyecekti. Başarılı da oldu ki bu sistem Q klavye kullanımı çok yaygınlaştı.
Yani Q klavye tasarımı ile insanlar hızlı yazı yazma imkanlarını kaybederken eski klavyelelerin daha stabil bir biçimde çalışması sağlandı.

Peki, eskiden böyle bir klavyelelerin kilitlenme sorunu vardı ve Q klavye kullanıyordu ancak donanım tarafından artık böyle bir derdimiz yok. Süper hızlı işlemciler ile bu tarz sorunlar ortadan kalktı ama neden hala Q klavye kullanıyoruz?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit; alışkanlık. Biz insanlar alıştığımız şeylerden daha yeni olana daha faydalı olsa bile geçmek işini pek beceremiyoruz ve alışkanlıklarımızı kolay terk edemiyoruz.

F klavye tipi bizim dilimiz olan Türkçeye en uygun olan klavyedir. Çünkü Türk dili hedef alınarak en çok kullanılan harflerin dizimi ve ayarlanması sağlanmış bir klavye harf dizim düzenine sahiptir.
Dünya genelinde yapılan ve her ülkeden katılımcılar ile gerçekleşen bu sekreter yarışmalarında Türk sekreterler klavye de doğru ve hızlı yazma konusunda kolay kolay 2.lik aşağısında derece almazlar. Bunun sebebi ise kullandığı dile uygun geliştirilen bir klavye ile yazı yazarken rakipleri hala farklı bir klavye ile devam etmektedir.

Yani aslında bizlerde kısa bir süre F klavyeye alışma süresini göze alabilirsek şu an kullandığımız ne Türkçe ne de başka bir dile uymayan Q klavye ile yazdığımızdan çok daha hızlı yazı yazabiliriz. Buda eski ve yanlış olan alışkanlıklarımızdan kurtulup kendimizi olması gereken şekilde tekrardan düzenleyebilmek ile mümkündür.

Bu ve bunun gibi olan yazılarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.