Home / İncelemelerim / NOKİA 8 KULLANICI İNCELEMESİ

NOKİA 8 KULLANICI İNCELEMESİ

Nokia, Windows Phone ile piyasada tutunamamış ve tekrar Android ile döneceğini söylemişti. Öyle de yaptı ve Nokia Android modellerini bir süredir piyasaya sürmeye başladı. Ben Nokia 8 cihazını kullandım ve şu anda kullanan birisi olarak görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Nokia 8 Tasarımı

Tasarım olarak cihaz gerçekten elde tutması kolay ve ne çok kaba ne de çok ince bir tasarıma sahip. Gayet hoş güzel bir dizaynı var. Ses açma kapama ve güç tuşu da diğerlerinden farklı olarak sağ tarafta bulunuyor. Telefonun tasarım kısmı çok eleştirilecek bir konu bırakmıyor. Parmak izi okuyucusunu ön tarafta altta konumlandırmış.
Nokia 8 parmak izi okuyucusu gayet stabil çalışıyor ve sizi üzmeyecektir. Ancak home kısmı tuş değil sadece bir parmak izi okuyucu olarak kullanılıyor.

Telefonda bildirim ledi bulunmuyor. Bana göre bu çok büyük bir eksiklik yani sürekli telefonunuzu açık bırakamazsınız ve bildirim ledi olması benim için çok pratik oluyordu. Nokia 8 Alwasy on display ile bildirimleri ekranda göstermeyi planlamış ancak burada da Whatsapp, instagram gibi 3. Parti uygulamaları göstermiyor. Bu konuda çok şikayet var umarım bir güncelleme ile buna çözüm getirilir.

Nokia 8 Ekran Kalitesi

nokia 8 yorumları
nokia 8 yorumları

Burada sizleri teknik detaylarla boğmayacağım. Onun yerine görüşlerimi sunacağım. Nokia 8 tam 2K ekran ile geliyor. Gerçekten renkleri çok güzel gösteren kaliteli bir ekrana sahip diyebilirim. Hatta ekran 2K olmasın isterdim ben. Full HD ekran hala daha yeterli, ileride belki 2K ekran daha yaygın olacaktır. Ama ekranı ve parlaklığı gayet yeterli ve kaliteli. 2K kalitesini bu telefonda gerçekten hissediyorsunuz.

Nokia 8 ekranı güneş altında da rahatlıkla görebileceğiniz bir parlaklık oranı ile geldiği için yaz aylarında ya da direk ışık altına maruz kaldığınız durumlarda bile rahat bir kullanım sağlamanıza imkan tanıyor diyebiliriz.

Nokia 8 İşlemci Performansı

Nokia 8 şu anda Snapdragon 835 ile geliyor. Gerçekten Snapdragon 835 hem şarj hem de performans noktasında bildiğiniz gibi en güçlü işlemcilerden birisi olarak duruyor. Hala daha 845’li cihazların ülkemizde olmaması da büyük bir avantaj olarak duruyor. Cihaz saf android ile de desteklendiği için akıcılık konusunda tabiri caiz ise yağ gibi akıyor. Hiçbir takılma veya hata vermiyor. PUBG en yüksek seviyede hiç kasmadan oynatabiliyor.
Hatta diğer telefonların takıldığı birçok oyunca daha iyi bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Günlük işlerinizi tamamen karşılayacak cihaz, oyun isteyenleri içinde büyük bir destek sunuyor diyebiliriz.


Nokia 8 Kamera Performansı

Nokia 8 kamerası hem arka kamerada hem de ön kamerada bokeh efekti dediğimiz porte modunda çekime olanak sağlıyor. Gündüz ve güzel ışıklı mekanlarda gerçekten çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İyi ışık ortamında çok kaliteli bir kamerası bulunuyor. Ancak düşük ışık için çok yüksek beklentiye girmenizi tavsiye etmiyorum.
Özellikle Nokia 8 kendi kamerası oldukça zor bir ara yüze sahip bu yüzden GCAM kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hem çekim kalitesinde ki gözle görülen artış hem de kullanım kolaylığı daha iyi bir deneyim sunuyor.

Nokia 8 Batarya Performansı

Nokia 8 batarya konusunda aslında bakarsanız güzel bir telefon. Ortalama 5 buçuk ila 7 saat arasında ekran süresi alabiliyorsunuz. Bu da sizlere 1 günü çıkartma konusunda yeterli geliyor. Ancak ekran 2K olduğu için daha üst bir batarya performansını beklemek yanlış olurdu. Bu telefona OP 5T’de ki gibi Full HD ekran olsaydı 8 saat ekran süresini göreceğini düşünüyordum. Ancak dediğim gibi bu hali ile de günü çıkartacak bir telefon. Hızlı şarj özelliği bulunsa da şarj süresi ortalama 1 saat 50dk civarı oluyor. Bana pek de hızlı gibi gelmedi ama çok da can sıkıcı bir durumda değil. Özellikle 0 – 50 arası şarjın daha hızlı olduğunu söylemek mümkün.
Şarj konusunda keşke ekran 2K olmasaydı diyoruz ama bu hali bile gayet yeterli diyebiliriz.
Nokia 8 face unlock özelliğini alacağını söylüyor. Eğer alır ve stabil çalışırsa çok iyi olacaktır. Çünkü OP 5T’de hızlı bir face unlock’a alışmıştım ve gerçekten özletiyor. Güncelleme desteği alması ve Türkiye’de garanti kapsamında olması da cihazın artıları arasında ve dolar kurunu da göz önüne alırsak Mi6 ve OP 5T sürekli yükselen bir değere sahip, o yüzden bu cihaz belirli para bandında kesinlikle tercih edilebilir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. güvenlik kamerası

    çok güzel bence güzel bi teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.