Home / İncelemelerim / ONEPLUS 5T Detaylı Kullanım İncelemesi

ONEPLUS 5T Detaylı Kullanım İncelemesi

ONEPLUS 5T Detaylı Kullanım İncelemesi
ONEPLUS 5T Detaylı Kullanım İncelemesi

Bir süredir inceleme paylaşımı yapamıyordum ve bu yazımda yeni aldığım OnePlus 5T akıllı telefonun incelemesini yapacağım. Son zamanlarda ülkemizde Xoami ve OnePlus gibi Çinli üreticiler oldukça yaygınlaşmaya başladı. Buda gayet güzel oluyor ki rekabet artıyor. Özellikle Samsung, LG, Sony, Apple gibi bir elin parmaklarını geçmeyen üreticilerin tekeline kalmak yerine gerçekten daha uygun fiyata daha yüksek performans sağlayan cihazların tüketici ile buluşmasına vesile oluyorlar.

Bende yaklaşık 3 sene önce aldığım Sony Z5 Compact telefonumdan bir cesaretle Çinli üretici OnePlus firmasının 5T telefonunu satın aldım. Sizlere bir süredir kullandığım OnePlus 5T modelinin iyi ve kötü yanlarını aktarmaya çalışacağım…

OnePlus 5T Tasarım İncelemesi

oneplus 5t ekran-tasarım
oneplus 5t ekran-tasarım

OnePlus 5T gerçekten hafif bir cihaz olarak tasarlanmış, özellikle daha da inceltilerek gayet güzel ve klas bir duruşu olduğunu söyleyebiliriz. Xoami ürünlerinde ki yana genişlik yerine uzun bir tasarıma sahip olması tek elle kullanılmasını çok daha pratik hale getiriyor. Parmak izinin OnePlus 5 cihazın da önde bulunduran firma 5T cihazında parmak izini arka tarafa ortaya yerleştirmiş ve gerçekten elle ulaşım imkanı oldukça kolay. Ayrıca OnePlus 5T parmak izi gerçekten çok hızlı ve çok iyi tepki vererek çalışıyor.

Çerçevesi oldukça incelmiş bu klas cihazda beğenmediğim bir yan ise kamera sensörlerinin kasaya sığmayarak biraz dışarı taşmış olmasıdır. Çok bir abartı görüntü olmasa da kasaya gömülü modeller benim daha çok hoşuma gidiyordu ancak buda çok rahatsız edici değil.

Sol üst tarafta ise aynı Iphone cihazlarında olduğu gibi kademeli sessize alma tuşu yer alması gerçekten çok şık bir detay olmuş ve kullanılması da gerçekten çok hoş. Kasa alüminyum malzemeden yapılmış ve gerçekten Premium bir cihaz hissiyatı veriyor.

OnePlus 5T Ekran İncelemesi

OnePlus 5T 6.01 inç bir AMOLED ekran ile bizleri karşılıyor. Bu ekranda renkler gerçekten muhteşem canlı ve güzel görünüyor. Aynı zamanda AMOLED ekranların bildiğiniz gibi şarj tüketimi konusunda da avantaj sağladığını unutmamız gerekiyor. OnePlus 5T ekranının çözünürlüğü ise Full HD desteklemektedir. Bazıları neden 2K, 4K değil? Diye sitem edebiliyor ancak Full HD ekran şu anda hem telefonun maliyetini arttırmamak hem şarj tüketimi hem de kullanılmadığı için kağıtta duran boşa bir şişirilmiş özellik olarak gördüğümden gereksiz diye düşünüyorum.

Belki 3 5 yıla 4K ekran teknolojisi daha da yaygınlaşırsa o zaman gerçekten gerekiyor diyebiliriz. Ancak Full HD ekran ile OnePlus 5T gerçekten çok kaliteli bir ekran performansı sağlıyor.OnePlus 5T Hız / Donanım İncelemesi

OnePlus 5T firmanın amiral gemisi modeli oluyor ve Snapdragon 835 işlemci ile birlikte geliyor bu işlemci de gerek mimarisi ile az şarj tüketmesi gerekse de neredeyse ısınmaması ile güzel bir performans veriyor.

OnePlus 5T iki farklı RAM modeli ile geliyor, bende bulunan cihaz 128 GB depolama ve 8 GB RAM bulunan model ancak bir de 64 GB depolama ve 6 GB RAM olan modeli de bulunmaktadır. Cihaza SD kart takamadığımız için depolama alanının yüksek olması gayet güzel duruyor ve 6 GB dahi oldukça yeterli bir RAM miktarı ki kullanımda iyi bir performans sağlıyor. GPU tarafında ise OnePlus 5T Adreno 540 grafik işlemci kullanıyor ve şu anda en üst düzey oyunlarda dahi muhteşem bir grafik performansı almanızı sağlıyor.

OnePlus 5T hız olarak gerçekten tepki süreleri, oyunlar arası geçiş, arka planda birçok şey açıkken dahi yeni bir uygulama başlatma vs. muhteşem hızlı diyebilirim. Gerçi bulundurduğu donanıma göre normal de denilebilir.

OnePlus 5T Kamera İncelemesi

Cihazın arka tarafında çift kamera bulunmaktadır. Bu kameralar 20 MP ve 16 MP sensörlere sahipler. Ancak iki kamera olmasına rağmen OIS dediğimiz otomatik görüntü sabitleyici bulunmuyor bunun yerine EIS isminde dijital görüntü sabitleyici bulunuyor. Açıkçası iki kamera varken neden hala EIS kullanılıyor anlamak zor ancak cihaz kamera donanımı açısından gerçekten güçlü geliyor ve yazılım güncellemesi ile de kamera kalitesi gerçekten arttırılıyor.

Özellikle arka planı bulanıklaştırma dediğimiz Bokeh gibi işlemleri OnePlus 5T oldukça güzel yapabilir. OnePlus 5T ön tarafta ise 16 MP bir kamera ile geliyor. Kamera açısı biraz dar gibi olsa da gerçekten çok güzel görüntü kalitesi olduğunu söyleyebilirim.

Şu anki OnePlus 5T kamera incelemesinde isterseniz profesyoneller gibi ayarlara muhteşem fotoğraflar çekebileceğinizi fark ettim ancak dediğim gibi EIS olması iş görüyorken OIS ile bunu zirveye taşıyabilirlerdi. O yüzden OIS olmaması bence bir eksikliktir kamerayı çok önemseyen arkadaşlar buna dikkat etmeliler. Ayrıca OnePlus 5T 4K ekran sunmuyor dedik ancak 4K video çekme özelliğini sizlere sunuyor.

OnePlus 5T Şarj Performansı İncelemesi

oneplus 5t şarj dash
oneplus 5t dash şarj

Geldik birçok kişi için en önemli olan noktaya, batarya performansına… OnePlus 5T 3300 mAh bir bataryaya sahip ve 6.0.1 inç ekrana sahip olduğunu biliyoruz. Bunun cihazın kullanımına etkisi bende beklenmedik bir mutluk yarattı çünkü ben büyük ekranda bu batarya ile bu kadar performans beklemiyordum.

Normal bir kullanım ile OnePlus 5T şarj performansı sizlere 1 günü çok rahat çıkartacaktır ancak yoğun kullanım ile 2 günü çıkartacağını söylemem yalan olur. Ama oyun oynamaz ve ağırlıklı olarak Wi-Fi bağlantısı sağlarsanız 2 günü görebilirsiniz.

OnePlus 5T Dash şarj dediğimiz bir hızlı şarj teknolojisine sahip aynı zamanda şarj girişi Type-C ve bu gerçekten hızlı şarj ediyor. 70 veya 75 dakika gibi bir sürede ben  %1 seviyesinden %100 seviyesine geldiğini gördüm. Bu gerçekten çok güzel şarjınız bitse bile yarım saatte gayet yeterli bir seviyede şarj edebilirsiniz.

OnePlus 5T ekran süresi olarak benim kişisel kullanımımda aldığım süre ortalama 6 saat 50 dakika ile 8 saat arasında değişti bu fark oyun oynama ve 4G ile internete bağlanmada değişti ancak dediğim gibi kısa sürede şarj olması da gayet güzel ve bu süre bu büyüklükte cihaz için çok güzel.


OnePlus 5T Ses Deneyimi İncelemesi

OnePlus 5T hoparlörünü alt kısmına konumlandırmış ve tek bir hoparlör bulunuyor ve bu hoparlör bana sorarsanız yeterli ses seviyesini sizlere sağlıyor ancak oyun oynarken eliniz ses çıkışına denk gelebiliyor.

OnePlus 5T kulaklık kısmında ise 3.5mm güçlü bir jack çıkışı ile geliyor. Kulaklık için çevirici kullanmayacak olmak ve gerçekten güçlü bir çıkış sağlayan bu çıkış ile güzel bir müzik keyfi yaşatabilir ancak OnePlus 5T kutusundan kulaklık çıkmadığını da belirtmem gerekiyor.

Eksi olarak sadece tek bir hoparlör olması en azından üst tarafa da konumlandırılmış bir hoparlör olsaydı daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.

OnePlus 5T Yüz Tanıma Özelliği

OnePlus 5T son cihazlarda gördüğümüz yüz tanıma dediğimiz teknolojiyi de sizlere sunuyor ve gerçekten bunu çok ama çok iyi yapıyor. Iphone X ve Samsung amirallerinde de deneyimlediğimden çok daha iyi bir yüz tanıma performansı sizi karşılıyor. Çoğu durumda kilit ekranını dahi göremediğinizi söylesem abartmış olmam sanırım.

OnePlus 5T İçin Bazı Püf Noktalar

OnePlus 5T sizlere internetsiz radyo keyfi yaşatmıyor. Bazı cihazlarda hala radyo özelliği aktif olsa da çoğu cihaz gibi OnePlus 5T’de radyo için internet ile çalışan uygulama kullanmanızı istiyor.

OnePlus 5T suya ve toza karşı sertifika bulundurmuyor ancak Youtube’da izlediğim birçok çılgın Youtuber suya sokma ve hala çalışma vs. gibi durumları gösteriyor ancak dürüst olmak gerekirse bu sertifikası bulunmayan bir cihazı bilerek suya sokmayı cüzdanım el vermiyor. Ama yağmurda kullandığımda bir problem olmadığını söyleyebilirim.

OnePlus 5T parmak izi sensörü arkada bulunuyor ve eğer isterseniz bu sensör ile bildirim çubuğunu yönetebiliyorsunuz.

Ekranda telefonunuz kapalı durumdayken “<” geri ya da “>” gibi işaretler çizerseniz dinlediğiniz müzik ileri geri parçalara geçme ya da elinizi aşağı sürerek durdurma, başlatma gibi işlemler yapabiliyorsunuz.

OnePlus 5T Sar değeri Türkiye standartlarına göre yüksek bir cihaz aslında vücut oranı diğer cihazlarla aynı olsa da baş oranı baya bir yüksek diyebiliriz. Buda uzun süre telefon konuşmasında baş ağrısı yapabilir deniliyor bu yüzden eğer uzun süre telefonla konuşacaksanız kulaklık kullanmanızı öneriyorlar ancak Avrupa standartlarına bakarsak alabileceği değerler normal karşılanıyor ama ben yine de bilgilendirmek istedim.

OnePlus 5T bazı güzel özellikleri ise oyun modu diye bir mod bulundurması ve bu modda bildirimlerin vs. sizleri rahatsız etmemesi ya da gece moduna alarak 3. Parti uygulamasına gerek kalmadan ekranı gece kullanımına uygun hale getirebiliyor olmanız gerçekten hoş oluyor.

OnePlus 5T çift hatta sahip bir telefon ve tabii ki isteyen kişiler iki hat kullanabiliyorlar ancak ben gerek duymadığım için tek hattını kullanıyorum.

Oneplus 5T almak isteyenler veya almayı düşünüp kafasında soru işareti olanlar varsa her türlü sorusunu ister yorumda isterseniz de bana sosyal medya veya mail ile ulaşarak sorabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi tüm içeriklerimden haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

5 Yorumlar

  1. emeğinize teşekkürler . herşey çok güzel ama telefonun sadece ses kalitesine takılmış durumdayım hoparlör ve kulaklık çıkışları arasında fark ne kadar , surround ses alma olanağı var mı.

  2. geç oldu belki ama yanıt için teşekkür ederim . iyi günler

  3. merhabalar , parmak izi okuyucusundan fotoğraf çekilebiliyor mu ?

    • sorum gelmedi sanırım . arkada bulunan parmak izi ile makine içlerinin resimlerini çekmek çok kolay oluyor 5t nin bu özelliği varmı acaba . yoksa sadece kilit açmak içinmi
      iyi günler dileğimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.