Home / İncelemelerim / Papara Nedir ve Güvenilir midir?

Papara Nedir ve Güvenilir midir?

Papara

Bu yazımda sizlere Papara sistemini kullanarak deneyimlediğim tecrübeleri ve artı – eksileri yazacağım.
Öncelikle Papara’nın ne olduğundan ve Papara’nın ne işe yaradığından biraz bahsetmek istiyorum. Papara elektronik cüzdan olarak tanımlanabilir. Paypal’ın Türkiye’de yasaklanması ve hala daha bazı sıkıntıları aşamaması sebebiyle oluşan boşluğu yerli bir yapım ile doldurma çabası da diyebiliriz.

Ücretsiz Para Alım-Gönderim

Papara para

Papara’nın sanırım en güzel yanı 7/24 para alım ve gönderim işlemine imkan vermesidir diyebiliriz. Ruslar dahi birçok yabancı sitenin de ödeme kısmında Papara’ya yer vermesi de gayet güzel bir atılım olmuş.
Papara hesabınıza istediğiniz saat havale yaparak para yükleyebiliyorsunuz. Bunu da şu şekilde gerçekleştiriyorsunuz. Normalde mesai saatleri dışında Para gönderimi farklı bankalar arasında gerçekleşmez. Ancak Papara’nın her bankada hesabı ve parası bulunuyor. Siz bakiyenizi aynı bankada hesabı olan Paparaya atıyorsunuz ve Papara ise diğer kullanıcıya sahip olduğu diğer bankanın hesabına gönderimi yapıyor.

Yani para alım gönderimi yaparken mesai saatleri dışında ki zamanlarda iş saatinin girmesini beklemeden para transferi yapabiliyorsunuz. Buda özellikle acil para transferi işlemlerinde oldukça güzel bir avantaj sağlıyor. Ayrıca Papara hesabınıza para yüklemek ve banka hesabınıza para çekmek gerçekten çok basit.
Bende Papara’yı denemek ve kullanmak istedim aslında ilk çıktığı zamanlar bir Papara hesabı açıp bırakmıştım o zaman para gönderme veya para çekme işlemi yapmamıştım. Geçen gün para transferini sadece Papara üzerinden yapmak zorunda kaldığımdan mesai saatleri dışında bir akşam para yatırmak istedim.

Parayı banka hesabımdan aynı bankada ki Papara hesabına gönderdim ancak 2 saat olmasına rağmen para hesaba geçmemişti. Müşteri hizmetlerine bağlanmak çok zor görünüyordu ve birkaç destek maili attım dönüş olmadı ancak ertesi gün banka hesabıma paranın geri yattığını gördüm ve Papara müşteri hizmetleri arayarak durum hakkında bilgilendirme yaptı Papara hesabıma paranın geçmemesinin sebebini de bana anlattı.

Papara hesabınıza para yüklerken dikkat!
Papara hesabına banka hesabımdan transfer ederken açıklama kısmına Papara müşteri numaramı da yazmam gerekiyormuş. Yoksa o işlem geri iade ediliyormuş. Açıkçası anlayış gösterdim ancak böyle bir şey gerekiyorsa da bunu para yatırma bölümüne eklemelerini yani kullanıcıyı bilgilendirmeleri gerektiğini aktardım.
Bugün fark ettim ki artık Papara hesabınıza para yatırma işlemini yapmak istediğinizde Papara hesap numarasını havale/eft açıklama kısmına yazmanız gerektiği ibaresini eklemişler.

Bunu yaptıklarını gördükten sonra tekrar denemek istedim ve para miktarı farklı 5 6 adet gönderim ve para çekim işlemini denemek istedim. Sonuçta Papara hesabına gerçekten çok hızlı bir şekilde paramın aktarıldığını gördüm.
Para çekme işleminde ise yaklaşık 3 4 dakika içerisinde paramın banka hesabıma aktarıldığını gördüm. Ancak ikinci işlemimde bu süre 7 8 dakika gibi bir sürede oldu.

Bunun sebebi sanırım bu Para transferi işlemlerinin manuel olarak onaydan geçmesi ile ilgili bir işlem yapıyorlar. Buda haliyle anında onay gibi hızlı bir imkan sunmuyor. Umarım kısa sürede otomatik onaylama sistemine geçerek daha hızlı olabilirler. Onun dışında gerçekten kullanılabilir bir servis olarak dikkatimi çekti ve kullanmaya da devam edecek gibi duruyorum.


Papara Artıları ve Eksileri

Papara Artıları (+)
7/24 Para transferi imkanı
Ücretsiz para transferi imkanı
Hızla yaygınlaşması

Papara Eksileri (-)
Yetersiz müşteri temsilcisi
Manuel para transferi onaylama
Papara hesabını ve Papara sistemini sizlere kısaca anlatmak istedim. Bu ve bunun gibi tüm yazılarımdan haberdar olmak için bildirimleri aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. Deneyiminizi paylaşmanız çok iyi olmuş. Üstelik görülüyor ki önerilere açıklar, sizin önerinizi hemen hayata geçirmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.