Home / Webmaster / PDF İçinde Link Verme İşlemi

PDF İçinde Link Verme İşlemi

PDF içinde link verme
PDF içinde link verme

PDF dosya formatı e-kitaplar da olmak üzere artık neredeyse internette ki birçok yazılı anlatım kaynağını oluşturuyor. Sizlerde PDF formatında bir dosya hazırlamak isterseniz Microsoft Word ile birlikte kolaylıkla hazırlayıp PDF formatında kayıt edebilirsiniz.

Birkaç sayfalık PDF dosyaları olabileceği gibi yüzlerce sayfa tutan PDF dosyaları da olabiliyor. Burada size PDF içinde link verme işlemi büyük bir kolaylık sağlıyor. Örneğin, bir dosya hazırladınız ve içindekiler kısmı yaptınız. Kişinin ihtiyacı olan sayfa orta bölümdeki bir bölüm ise tüm sayfaları tek tek geçmesine gerek kalmadan link vererek direk o sayfaya gitmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak PDF dosyasında link verme işlemi ise çok fazla bilinen bir olay değil. Aslında çok kolay ve ücretsiz PDF içinde link verme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. İsterseniz kendiniz bir PDF dosyası oluştururken PDF içinde link verme işlemini yapın isterseniz de internetten hazır indirdiğiniz bir PDF dosyasında link verme işlemi yapın ikisi de oldukça basit. Şimdi sizlere PDF içinde link verme işlemini basitçe anlatacağım…

PDF İçinde Link Verme İşlemi

Öncelikle Bir Microsoft Word ile metin belgesi hazırladığınızı düşünelim ve Word’un bir özelliğini kullanarak linkleme işlemini yapabiliriz.

Ekle kısmında çıkan Bağlantılar bölümünde ki Köprü özelliğine tıklamanız gerekmektedir.

pdf içi link verme
pdf içi link verme

Ancak bundan önce yine Bağlantılar bölümünde yer alan Yer İşareti kısmını kullanarak nereye link vermek istediğimizi belirten işaretleme işlemini yapmamız gerekmektedir.

Gitmesini istediğimiz bölümü seçiyoruz ve Yer İşareti kısmına tıklıyoruz.

Yer işareti kısmında bir takma isim vererek Ekle diyoruz. İsterseniz bu işlemi hemen alttaki seçenek olan konum ekleme yaparak direk sayfaya gitmesini de sağlayabilirsiniz.

Daha sonra basıldığında gidilmesi istediğiniz alanı seçiyorsunuz. Daha sonra Köprü özelliğine tıkladığınızda Bu Belgeye Yerleştir bölümünün altında eklediğiniz takma isimler görünüyor.
Hangi takma isimin bulunduğu konuma gitmesini istiyorsanız seçiyorsunuz ve PDF içinde link verme işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Tek yapmanız gereken dosyanızı PDF formatında kayıt etmektedir.

İnternette hazır halde bulduğunuz ve indirdiğiniz PDF dosyasını da Word ile açarak yine aynı link verme işlemini onda da gerçekleştirebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi tüm paylaşımlarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir yorum

  1. çok teşekkür ediyorum açıklayıcı ve net bir anlatım olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.