Home / İncelemelerim / Pes 2019 Mobil incelemesi

Pes 2019 Mobil incelemesi

Bu paylaşımımda Pro Evolution Soccer 2019 diğer adıyla PES 2019 mobil incelemesini sizlerle paylaşacağım. Bende bir çok oyuncu gibi pes 2017 mobil oynamaya başlamıştım ardından çıkan pes 2018 moduna geçmiş özellikle Türk takımlarının da eklenmesi ile zevkle oynuyordum. Ancak geçen hafta telefonunda pes 2018 mobil olan kişiler için artık pes 2019 mobilin çıktığını ve pes 2019 mobil indirmek zorunda olduğumuzu söylediler.

Bir yandan büyük bir heyecan bir yandan da biraz kaygı ile pes 2019 mobili indirdim. Ancak serverların bakımda olduğu ve açılış saati yazıyordu. Normal karşıladım ve o saatte oyunu denemek için açtım ve bakım devam ediyor ve ileri bir saat söylenmişti. Bu yaklaşık olarak 1 hafta kadar sürdü.

Evet, Pes 2019 mobil serverları bakımını ileri tarihe erteleye erteleye 1 hafta uzattı. Neyse ki sonunda bakım bitti ve artık herkese oyunu oynama şansı verdiler. Bende Pes 2019 mobili açıp biraz kurcaladım ve yeni pes 2019 mobil oyununu denedim.

Pes 2019 Mobil incelemesi

Pes 2018 mobilden Pes 2019 Mobile geçerken bazı beklentilerim oluşmuştu. Bunlardan bazıları Türkçe spiker desteği, takım düzenlemesinde daha esnek olabilme, internet bağlantı problemi giderilmesi gibi..ancak bazı şeyler iyileşmemiş hatta daha kötü olmuştu.
Pes 2019 mobilde yeni gelmiş özelliklerden gözüme çarpan ve hoşuma giden kısımlardan bazıları artık Türkçe dil desteği gelmiş olmasıydı. Ancak Türkçe spiker ile karıştırılmaması gerekiyor sadece menüler için oluşturulmuş bir Türkçe dil desteği gelmiş. Yine de güzel bir adım olarak görebiliriz. Ancak mesela bir Ercan Taner seslendirmesi ile Türkçe spiker destekli Pes 2019 mobil oynamak çok başka olurdu diye düşünüyorum.

Görsellerde Değişim Fark Ediliyor!Görsel farklılıklar göze çarpıyor. Bunun en basit örneği program ara yüzü olmak üzere oyun içindeki skor göstergeleri dahi şekil ve renk değişikliğine gidilmiş. Daha yumuşak bir butonlama şekli ile daha hoş bir ana sayfa düzeni kurmak istemişler. Çok önemsemediğim ama gözüme kötü gelmeyen bir değişim olmuş.

Oyun görsellerine gelirsek pes 2019 mobil için Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılmış. Bu sayede daha gerçekçi grafikler ortaya konulmaya çalışılmış. Özellikle bazı futbolcuların yüzlerinde bu gayet başarılı olmuş ancak bazı durumlarda baya geri tepmiş.

Pes 2019 mobil incelememde dikkatimi çeken diğer bir husus ise futbolcuların şut tipleri ve kalecilerin hareketleri oldu. Kaleciler çok klas ve göze hoş gelen kurtarışlar yapmaya başlamışlar aynı zamanda futbolcular da şutlarını çekerken daha gerçekçi plase vuruşlar yapabiliyor. Mesela top kaleye gittiğinde de çok güzel ve gerçekçi bir şekilde ağlarda ilerleyip yavaşlayarak duruyor.
Ancak genel oynayış hızı olarak pes 2018 Mobile kıyasla daha ağır bir oyun olmuş. O hızlı atak oyunu sanki biraz ağırlaşmış bireyselliği vurgulamaya çalışmış gibi duruyor.

Çoğu telefonda pes 2019 mobil optimizasyon sorunu olduğunu söyleyen kullanıcılar bulunuyor. Ben henüz kasma ya da takılma gibi durumlarla karşılaşmadım ama pes 2018deki akıcılığı da bulamadım.

Pes 2019 mobilde oyun içi seslerde de bir tık ilerleme yaşanmış. Özellikle kendi sahanızda yaptığınız maçlarda kritik müdahalelerde alkış ya da aksiyon durumlarında top rakipteyken ve hakemin devam verdiği pozisyonlarda ıslıklama gibi durumlar gerçekten oyuna güzel bir hava katmış.

Oyun oynama sınırı kaldırılmış gibi duruyor. Normalde her maç yüzde 20 enerji eksiltiyor ve 100 enerjimiz ile 5 maç yapabiliyorduk. Bu enerjinin dolması yaklaşık 2 saat civarı sürüyordu. Enerji ortadan kalktığı için siz arka arkaya 5 maç ile sınırlı kalmıyorsunuz yani enerji dolmasını bekleme gibi bir derdiniz olmuyor. Daha seri bir şekilde canınız ne kadar isterse o kadar pes 2019 mobil oynayabiliyorsunuz.

Pes 2019 Mobilde futbolcu güçleri de değişmiş bazı altın top olan futbolcular siyah top kategorisine geçmiş. Bazı oyuncuların güçleri yükselmiş bazılarının düşmüş. Özellikle futbolcu gücü geliştirme oranları futbolcusuna göre değişse de 30 yerine 60a kadar otomatik yükseltmesi açık halde gelmiş. Yani Messi 90 değil de artık 95 98 gibi güçlere sahip olabiliyor.

Online maçlarda internet problemi hala devam ediyor. Büyük bir sıkıntı olan ve gerçekten online maçtan soğutan rakibin internetinin kötü olması ve farklı zaman sürelerinde oynamanız yani ping değerlerinin yüksek olması insanı çıldırtıyordu pes 2019 mobilde de hala online maç sıkıntısı devam ediyor.
Oyuncu kartları diye bir alan eklenmiş ve oyuncularımızı o kısımda hangi top vs gibi özelliklerle görebiliyoruz. Gerekli bir özellik miydi bence olmasa da olurdu. Pek kullanacağımız sanmıyorum ama belki hoşuna gidenler olabilir.

Ayrıca normal event modunda da şu anda eşleştirme yaparken internet bağlantı problemi diye bir hata verdiği oluyor. Ancak 3 4 defa tekrar dene butonuna basınca otomatik olarak bağlanıyor. Dediğim gibi bu tarz problemler şu anda belki de server kaynaklı olan bir problemdir. Hatta kendi düşüncem bu tarz problemlerin düzeltileceği yönündedir.

En can alıcı noktalardan birisi de pes 2019 mobil top açma olayıdır. Şu anda standart kutu açma ücreti 10bin GP yerine 25bin GP olarak güncellenmiş ancak bir defa da 3 tane top açıyor. Yani 30 bin GP yerine 25bin GP vererek tek sefer 3 top açıyorsunuz. Pes 2019 mobil top açma ile kafayı bozanları biraz üzecek bir durum gibi duruyor çünkü çıkan top haricinde rastgele 2 top daha sunuyor.


Pes 2019 Mobil Ekran Görüntüleri

 

pes 2019 mobil menüler
pes 2019 mobil menüler

pes 2019 mobil ekran görüntüsü
pes 2019 mobil ekran görüntüsü
pes 2019 mobil maç
pes 2019 mobil maç

Sürekli Güncel Olacak Bir Pes 2019 Mobil Deneyimi

Konami sürekli güncel bir pes 2019 mobil olacağını söylüyor. Oyuncular ve verileri gerçek gündem ile paralel gideceği ve buna göre düzenlemelerin daha sık geleceğini söylüyor. Aynı zamanda efsane oyuncuları ve Süper Lig gibi 12 farklı liginde lisansını alarak eklemesi futbol severlerin hoşuna gidecektir diye düşünüyorum. Gerçi hala pes 2019 mobilde Real Madrid gibi takımların lisansı yok ama diğer yandan ilerleme var gibi duruyor.

Pes 2019 mobil incelemesini toparlayacak olursak beklediğimi karşıladığını söyleyemem. Daha yüksek performanslı bir oyun beklerken biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ancak iyileştirilmiş görüntü kalitesi ve bazı pozitif yönleri ile hala oynanabilir bir mobil futbol oyunu olarak yerini koruyacaktır diye düşünüyorum. Belki optimizasyon sorunlarını da kısa süre içerisinde giderirlerse çok daha güzel olacaktır. Pes 2019 mobil daha fazla güncelleme alacağı için hala düzeltmeler ve geliştirmeler gelebilecektir.Pes 2019 Mobil indirmemiş ve oynamamış kişiler BURADAN indirip oynayabilirler.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.