Home / Webmaster / Ping Düşürme Yöntemi

Ping Düşürme Yöntemi

Ping Düşürme Yöntemi
Ping Düşürme Yöntemi

Ping kelimesinin açıklaması sizin ile sunucu arasında veri transferinin süresi olarak görülebilir. Yani bu oyunda da olabilir aynı zamanda bir işlem sırasında da olabilir. Ancak bizleri en çok vurduğu nokta online oyunlardır. Online oyunlarda ping düşürme yöntemi gerçekten büyük bir önem taşıyor.

Özellikle Counter Strike Global Offensive veya LOL gibi online oyunlarda her milisaniyenin büyük önem taşıdığı ve sizin her hamlenizin oyundaki pozisyonunuzu değiştirebileceği durumlarda ping değerlerinizin yüksek olması sizleri çıldırtabilecek duruma dahi gelebilir.

Ping değerinizin yüksek olmasının sebepleri aslında oldukça fazladır. Yani bir oyuna girdiğiniz ve ping değeriniz çok yüksek ise ping düşürme yöntemini uygulamanız sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır. Pingin yüksek olma nedenlerin başında ise aldığınız internet hattınız santrale olan uzaklığı ve aynı ağ üzerine özellikle de wi-fi bağlantısı ile bağlanılıyorsa hat değerlerini paylaşmak oluşturuyor.

Sizlere hiçbir program kullanmadan basit bir işlem ile ping düşürme yöntemini göstereceğin ve bu ping düşürme yöntemi ile gerçekten ping değerleriniz gözle görülür seviyede olumlu etkilenecektir.

Wi-Fi Bağlantısına Dikkat Edin

wifi ping

Ping düşürme yöntemine gelmeden önce pingi yükselten birkaç unsura değinmek istiyorum. Bunların başında Wi-Fi bağlantısı geliyor. Özellikle kullandığınız ağa cep telefonu ile bağlantı yüksek ise sizlerin de o hat üzerinde ister Wi-Fi olsun isterse de kablolu bağlantı olsun yine de ping değerlerinizi etkileyecektir. Bunun için oyun sırasında ya da önemli bir anda ağ üzerine bağlantıyı keserek ping değerinizi yükseltecek etkenlerden birisinin önüne geçebilirsiniz.Aynı zamanda arka planda yapılan bazı işlemlerde ping değerlerinizi yükseltebilir. Ping düşürme yöntemi gibi görülmese de buda soruna müdahale konusunda etkilidir. Arka planda gereksiz yere çalışan online bağlantılı her program siz fark etmeseniz de sunucuya dosya gönderip alma işlemi yapıyor ve bu sayede bant değerinizi bölüyor olabilir. Bu yüzden gereksiz arka plan uygulamalarınızı kapatarak ping düşürme konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz.

Ping Düşürme Yöntemi

İşte asıl can alıcı noktaya gelelim artık… Ping düşürme yöntemi dediğimiz bu yöntem için hiçbir 3. Parti programı kullanmayacağız. Bu basit ping düşürme yöntemini uygulamak için bilgisayarınızda “Windows Başlat tuşu + R tuşu” kombinasyonuna basınız ve bu sayede “Çalıştır” ekranını açmış olacaksınız.

Daha sonra ise karşınıza gelen çalıştır ekranına “cmd” yazarak tamam demeniz gerekmektedir. Bunu yaptığınıza karşınıza siyah bir ekran olan DOS ekranı gelecek ve birkaç bilgisayar bilgisi yazılı halde açık olarak çıkacaktır.

cmd ping düşürme

Karşınıza gelen bu DOS ekranında ise “ipconfig” kelimesini yazın ve enter tuşuna basınız. Bu sizin bilgisayarınızın bağlantı sağladığı ehternet ve Wi-Fi bağlantılarının bilgilerini vs. sizlere gösterecektir. Karşınıza gelen o ekranda eğer bilgisayarınız kablolu bağlantı yapıyorsa Ehternet Adapter veya Wifi bağlantısı yapıyorsa da Wi-Fi Adapter gibi bir başlıklar altında bilgiler görünür. Orada ilgili kısımın altında Default Gateway seçeneğinin karşısında genellikle “192.168.2.1” gibisinden rakamlardan oluşan bir ip adresi bulunur.Karşınıza çıkan bu ip adresini bir yere not alın. Daha sonra en altta yazı imlecinin olduğu yere “ping –t 192.168.2.1” yazınız ve enter tuşuna basınız. Burada eksi tuşu veya tire tuşuna basarak o işareti yapabilirsiniz ancak ping yazdıktan sonra boşluk ve tire sonra t harfi ve yine boşluk ip adresi şeklinde yapacaksınız.

Karşınıza sürekli işlemlerin yapıldığı bir ekran çıkacaktır. O ekranı kapatmayın alt tarafta dursun size bir zararı olmayacak aksine ping değerlerinizi düşürmeye yarayacaktır. Bu ping düşürme yöntemi kesinlikle işe yarıyor, birçok bilgisayarda ve sistemde denedim çalıştı. Eğer aklınıza takılan veya daha iyisini olduğunu düşündüğünüz yöntemler varsa lütfen yorumlarda benimle ve diğer okurlarla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Tüm içeriklerimden haberdar olmak için bildirimleri aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

23 Yorumlar

 1. En son paylaştığınız yöntemi deneyeceğim umarım bende faydasını görürüm. Counter Strike Go oyuncusuyum ping gerçekten çok önemli bu tür oyunlarda.

 2. PİNG düşürmek oldukça önemlidir, her detayın anlatıldığı güzel bir makale olmuş

 3. Bağlantı nedeniyle ping değerlerinin dyükseldiği bir gerçek. Dikkat etmek lazım.

 4. Sorun yaşamamak için önerdiğiniz ping düşürme yöntemini kullanmakta fayda var. Herhangi bir program yüklemeden yapılıyor olması gayet güzel.

 5. LOL’de ping hep yüksek! Kabloyla bağlanıyorum yine aynı 🙁 Dediklerinizi deneyeceğim, teşekkürler.

 6. Verdiğiniz ping düşürme yöntemleri için teşekkürler. League of legends oynarken deneyeceğim.

 7. Benim bağlantım nedeniyle problemim var bu konuda. Sanırım iyileştirmem gerekiyor.

 8. Kar de ben bunu zula’da denedim niye olmuyor ?

 9. Bu işlem devam ederken zulaya girmeye çalışıyorum ama giremiyorum normalmi ?

 10. Bide bu işlem uzunmu sürüyor yarim saat bir saat bekledim ama hala bitmedi buda normal sanırım
  Şimdiden teşşekkür ederim

 11. KotA DOLU İŞLEM İŞE YARARMI 300-400 PiNG varr

 12. cmd de şu hata çıkıyo ping isteği -t anabilgisayarını bulamadı. adı denetleyip yeniden deneyin. lütfen yardım edin!

 13. Normale çevirmek için ne yapıyoruz

 14. İnternet Faturasını Fazla Mı Yapar ???

 15. Merhaba yöntemi yapmadan önce ping 26 dı. Yöntemi yaptım ping 23 oldu. Sonra cmd ekranını kapattım ping 19 oldu.

 16. teşekkür ederim çok işe yaradı.

 17. o cmd ekranındaki -t izlemek anlamında değil mi? pingleri izle takip anlamında diyebiliyorum nasıl düşürüyorki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.