Home / Çay molası / Poloniex Üye Olma ve Kullanımı

Poloniex Üye Olma ve Kullanımı

Bitcoin ve özellikle de altcoin ile birlikte birçok kripto para borsası da ortaya çıktı. 2014 yılında ABD merkezli kripto para borsalarından birisi de Poloniex sitesidir. Bu yazımda sizlere Poloniex üye olma ve Poloniex kullanımı ile nasıl altcoin al sat yapılır kısaca değinmeye çalışacağım.

Ben Poloniex sitesini yaklaşık 1 buçuk yıldır aktif olarak kullanıyorum ve bir problem yaşamadığım aynı zamanda memnun kaldığım için bu yazımda sizlere altcoin borsalarından Poloniex sitesini tanıtacağım. Daha sonra diğer büyük kripto para borsalarına da değinebilirim.

Poloniex Üye Olma

poloniex kayıt
poloniex kayıt

Poloniex sitesini açtığınızda ortada Create Your Account butonuna tıklayarak üye olma sayfasına gidiniz. Karşınıza gelen bu kısımda bilgilerinizi doldurarak kayıt olunuz. Daha sonra ise mail adresinize gelen onay linkine tıklayarak mail adresinizi onaylamanız gerekmektedir. Bu işlemi de yaptıktan sonra hala daha onaylı Poloniex hesabına sahip olmazsınız. UNVERiFiED yazılı yani onaysız bir hesabınız oluşmuş olacaktır.

poloniex üye ol
poloniex üye ol

Gördüğünüz gibi henüz hesabınızı bu şekildeyken 0 Dolar yani hiçbir işlem yapamaz halde kullanamaz ve bir işe yaramaz. O yüzden hesabınızı Onaylı Poloniex hesabı haline getirmek için aşağıda ki gibi bir form sayfası ile karşılaşacaksınız oraya bilgilerinizi girerek tekrar işleme devam ediniz.
Daha sonra karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Start ID Verification butonuna yani Kimlik doğrulamasını Başlat yazısına tıklayınız. Sizlere üç farklı şekilde kimlik doğrulama imkanı sunacaktır. Bunlardan ilki pasaportunuzun fotoğrafını göndermeniz, ikincisi ülke vatandaşlık yani kimlik kartı fotoğrafınızı göndermeniz ve üçüncüsü ise ehliyet kartı fotoğrafını gönderebilirsiniz.

poloniex kimlik gönderme
poloniex kimlik gönderme

Bu işlemi yaptıktan sonra yoğunluğa bağlı olarak 1 saat ile 3 4 gün arasında hesap onayınız gerçekleşecektir. Ancak şu sıralar büyük bazı altcoin borsasının yeni üye alımına kapatması nedeni ile onay işlemi biraz yavaşlamış durumdadır.

Neden Kimlik Fotoğrafımı İstiyorlar?

Artık neredeyse her büyüyen altcoin borsası kimlik onaysız alım satım işlemine izin vermez hale geldi. Bunun sebebini ise şu şekilde açıklıyorlar; Bitcoin veya altcoin gibi şeylerin alım satımı ile kara para aklama ve bunun gibi illegal işlere kalkışacak kişileri gerektiği zamanlarda resmi kurumlara belge halinde sunarak bir nevi dolandırıcılık gibi hilekarlığın önüne geçmeyi amaçladıklarını savunuyorlar.

Her ne kadar bir internet sitesine kimlik fotoğrafınızı atmak istemeseniz de maalesef artık neredeyse tüm borsalar bunu zorunlu hale getirdi ve başka türlü üyelik kabul etmiyorlar.Poloniex Borsası Kullanımı

Poloniex hesabımıza nasıl para aktaracağız ve alt coin alım satımı yapacağız o kısma bir göz atalım. Bu ekranda Balances > Deposits and Withdrawals kısmına tıklayarak sahip olduğumuz BTC veya altcoinleri görebilir veya çekim ve yükleme adreslerimizi görebiliriz.

poloniex al sat
poloniex al sat

Karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Eğer hesabınızda coin veya BTC varsa görebilir veya bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Diyelim ki bir coin çeşitini satın aldınız ve yükleme yapmak istiyorsunuz o zaman o coinin karşısında yer alan Deposits kısmına tıklıyorsunuz ve size bir adres veriyor.
Bu adresi size coini atacak kişiye ya da başka bir borsadan çekim işlemi yaptığınız yapacağız yere yazacağınız adresi öğrenebilirsiniz ve Poloniex hesabınıza bu şekilde bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

polo al sat

Aynı şekilde diyelim ki bir kişiye veya başka bir borsaya o coini çekmek veya atmak istiyorsunuz o zaman ise o coinin karşısında ki Withdraw kısmına tıklayınız. Size burada bir adres girmeniz için gerekli alan bir de Amount diye kaç coin atmanızı istediğinizi soran bir bölüm gelecektir. O bölümde ise çekmek istediğiniz coin adresini oraya girip ve kaç adet çekmek istediğinizi de yazarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya kadar Poloniex’e bakiye yükleme veya Poloniex’den de bakiye çekme işlemlerini de öğrendik artık borsamızı nasıl kullanacağımıza gelebiliriz.

İlk olarak bakacağımız ekran Exchange yani alım satım yaptığımız ekran olacaktır. Bu ekranda seçtiğimiz alt coinin BTC veya ETH ya da USDT gibi birimler karşılığında ki değerleri görebiliriz. Örneğin şu anda ekranda Ripple altcoinin bilgileri bulunmaktadır.
Grafikte ise sizin belirlediğiniz aralıklarla hangi miktarlarda alım satım yapıldığını görebilirsiniz. Kırmızı mumlar grafikte kayıp yani satış, yeşil mumlar ise yükselişi temsil etmektedir. Seçeceğiniz coinin grafiğini okumak ileri de özellikle çok fazla işinize yarayacaktır.

Aynı zamanda hemen üst tarafta Last Price kısmında sizlere o coinin en son güncel fiyatını ve 24 saat içerisinde ki en yüksek fiyatını ve 24 saatlik artış azalış miktarını vermektedir.

Sağ yan tarafta bulunan bölümde ise daha sayısal bir analiz ve toplu görüş imkanı sunmaktadır. Bütün coinleri tek ekranda görmenizi ve fiyatlarını aynı zamanda volüme değerlerini ve 24 saatlik artış ve azalışlarını görebilirsiniz. O coinin üzerine tıkladığınızda da o coine ait grafik ve alım satım ekranı gelecektir.

Coin Alım Satım ve Stop Limit Kullanımı

Bir coine tıkladınız ve o coini satın almak ya da onunla ilgili işlem yapmak istediğiniz de grafik ekranının hemen altında aşağıda ki ekran bulunduğunu göreceksiniz.

coin al sat
coin al sat

Bu ekranda BUY kısmında almak istediğiniz coini alabilir ve sağda ki SELL kısmında da elinizde bulunan o coinin satışını yapabilirsiniz.

Önemli noktalardan birisi olan Stop-Limit kısmının kullanımına gelelim. Stop limit kullanımı özellikle de borsada çok fazla takip imkanı bulamayan kişiler için çok faydalıdır. Zararınızı minimum seviye de tutmanızda büyük bir yardımcı vazifesi görmektedir. Poloniex sitesinin de bu yönden güzel bir avantaj sunduğunu görebiliriz.

Poloniex stop limit kullanımı ise şu anlama gelmektedir;
Örneğin satış yani SELL işlemi için diyelim ki bir coin aldınız ve 5.000 satoshi fiyatı vardı siz bunu stop kısmına 10.000 satoshiden başlayarak bir limit koyarak o limite kadar ne kadar satmak istediğinizi de belirtirseniz bilgisayar başında takip etmeseniz de bu sizlere otomatik olarak alım satım imkanı verecek ve kar olasılığınızı yüksek zararı da minimuma çekecektir.

Başka değinmek istediğim noktalardan bir tanesinde diyelim ki bir coini aldınız ama o coini kaç paraya aldığınızı kar mı edeceksiniz zarar mı unuttunuz yine aynı sayfadayken aşağıya doğru indiğinizde My trades kısmından alım satım ve fiyatlarınızı görüp takip edebilme şansınız bulunmaktadır.

Bu ve bunun gibi paylaşımlarımdan haberdar olmak için bildirimi aktif etmeniz yeterlidir.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

4 Yorumlar

  1. Merhaba ben poloniex kullanıyorDum sonra bir güncelleme geldi barkod ile hesabi güvenli hale getirme için. Sonra o barkod kaybolunca hesaba esirimim engellendi ve doğrulama kodu istediler kimlik fotoğrafı ve kendi fotoğrafım elimde de kağıt ile tarih ve poloniex yazmamı istediler yaptm gönderdim okunmuyor diye döndüler yeniden gönderdim hala bekleyende gözüküyor bunun için ne yapmam gerekiyor 3 4 aydır hesabıma giremiyorum

  2. poloniex te 2 agustos 2018 de ric coin ve xvc coin hesapları kapatılmış.

    30 gün içerisinde dahil olucaksınız coinlerinizi cekebileceksiniz diye yazıyo. bu hesaplardaki coinlerimi nasıl cekebilirim. bilgisi olan varsa yazabilri mi

    • Poloniex ekibi son derece ilgilidir. Sıkıntı yaşadığınız zaman onlara destek bildirimi açmanızı tavsiye ederim. Ancak anladığım kadarıyla Riccoin ve XVC coin poloniex borsasında yer almayacaktır. Bu sebeple poloniex sizi mağdur etmemek adına 1 ay süre verip başka bir borsaya coinlerinizi transfer etmenizi istiyor olabilir. İlgili coinleri destekleyen başka bir borsada hesap açın ve aynı coin transferi yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.