Home / Yazılım Dünyası / Programsız Dosya Şifreleme

Programsız Dosya Şifreleme

Programsız Dosya Şifreleme

Herkesin bilgisayarda gizlemek istediği veya diğer kişilerin hemen elinin altında olmasını istemediği dosyaları, resimleri vs. vardır. Bu tarz içeriklerimizi programsız dosya şifreleme yöntemi ile kolayca yapabiliriz. Bu yöntem ile bilgisayarımızda olan ve gerçekten herkesin görmesini istemediğimiz şeyleri bu yöntem ile şifreleyebilirsiniz ayrıca bahsettiğim gibi bu tarz bir şifreleme için hiçbir program gerekmemektedir.

Adım adım dosya şifreleme işlemi:

Dosya Şifreleme Kodu:

1 # İlk önce yeni bir metin belgesi oluşturun.



2 # Daha sonra ise kod kısmında paylaştığım kodu kopyalayın ve metin belgesine yapıştırın.

3 # Kodların içerisinde bulunan Buraya Şifre Yazılacak kısmını silip o bölüme şifrenizi yazınız.

4 # Şifrenizi yazdıktan sonra dosyayı farklı kaydet demelisiniz ve dosya ismine istediğiniz ismi verebilirsiniz ardından “.bat” uzantısını ekleyip kayıt etmelisiniz.
Örneğin: sifre.bat

5 # Masaüstünde yeni bir komut dosyayı oluştu ve şimdi bu oluşan dosyaya çift tıklayıp çalıştırın.

6 # Masaüstünde KİLİTLİ isminde bir dosya oluştuğunu göreceksiniz ve bu dosyanın içerisine saklamak istediğiniz her şeyi atmalısınız ve arkasından KİLİTLİ dosyasını geri çıkarttığınız komut dosyasının içerisine atmalısınız.


dosya şifreleme
dosya şifreleme

7 # Komut dosyasının içerisine KİLİTLİ dosyasını attığınızda sizden şifrelemek isteyip istemediğinizi soracaktır ve burada şifrelemesi için Evet yani “e”, hayır için ise “h” tuşuna basmalısınz.

8 # “e” tuşuna bastığınızda dosyalarınız masaüstünden kaybolacaktır ve artık o dosyalara ulaşmak için sifre ismini verdiğiniz komut dosyasını tekrar çalıştıracak ve şifrenizi girdiğinizde ekrana dosyalarınız gelecektir.

Şifrenizi unutursanız yapacaklarınız:

şifremi unuttum
şifremi unuttum

Bu tarz bir cmd sistemi ile dosya şifreleme işlemi yapmış olabilir ve daha sonra bu şifreyi hatırlayamayabilirsiniz ya da karşınıza bu tarz bir şifreleme ile saklanmış bir dosya çıkabilir açmak için sifre ismini verdiğiniz komut dosyasına sağ tıklayıp düzenle demelisiniz.

Karşınıza tekrar metin belgesi ve içerisinde şifre kısmına yazılan şifre görünür şekilde açılacaktır. Bu bölümden ister şifrenizi hatırlayabilir isterseniz de şifrenizi değiştirebilirsiniz.



Not: Bu programsız dosya şifreleme sistemi gördüğünüz üzere bilen kişiler tarafından kolaylıkla açılabilir bir sistemdir ancak inanın bana çoğu kişi bu tarz komut sistemlerini bilmez ki özellikle kardeşinizden veya ailenizden gizlemek istediğiniz şeyler için yeterli olacaktır.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

7 Yorumlar

  1. ilave bir programa ihtiyaç kalmadan şifreleme yapabilme işi çok güzel olmuş. çünkü programlara güven olmuyor hiç.

  2. Programsız Dosya Şifreleme meğerki ne kadar kolaymış pek,i bu işlem güvenilir oluyor mu

  3. Programla bu isi yapmak kolay ancak programi indirince bir suru izin isriyor. Yok fotograflarima ulasmak istiyor yok rehberime. Ne isiniz var sizin benim fotograflarimla rehberimle.

  4. gerizekalıyım ben

    eyw saolasın

  5. ben bu işlemleri yaptım fakat şifreyi girip dosyama baktığımda dosyamın içi boş gözüküyor dosyalarımı nasıl bulabilirm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.