Home / Yazılım Dünyası / Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik kavramı günümüz dünyasında artık sık duymaya başladığımız bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Siber güvenlik kavramı tüm bilişim sistemlerini kapsayan geniş bir kavramdır. Siber güvenlik ile bilgi güvenliği kavramları çok karıştırılsa da siber güvenlik kavramı çok daha geniş kapsamlı bir kavramdır. Siber güvenliğin birçok çalışma alanı vardır. Siber güvenlik çalışma alanlarının başında yazılım güvenliği, web güvenliği, ağ güvenliği, donanım güvenliği vb. birçok farklı çalışma alanı bulunmaktadır.

siber ordu
siber saldırı

Siber güvenlik kavramıyla birlikte ortaya çıkan yeni kavramlardan biriside siber savaştır. Siber savaş dediğimiz kavram ise ülkelerin artık siber güvenlik alanına yönelmesi ve siber ordularını oluşturmasıyla güvenli hale getirmesidir. Siber savaş ile birlikte bir ülkenin ekonomisi yerle bir edilebilirken ya da bir anda tüm ülkenin elektriklerini kesebilme gibi birçok farklı zarar verici siber saldırı olabilir.

Şu anda ülkemizde diğer birçok ülke gibi siber güvenlik konusuna ağırlık vermeye başlayarak kendi siber ordusunu kurma yolunda ilerlemektedir.

Siber Güvenlikle İlgili Kavramlar

Hack Kavramı:

hack
hack kavramı

Siber güvenlik dedik ve çoğu kişinin aklına gelen ilk şey ise hack olmuştur. Hack kavramı aslında siber suçluların yaptıkları işlere verilen isimden daha fazlası olduğunu bilmelisiniz. Daha çok hack kavramını siber güvenlik konusunda ele alırsak hack, bir açıklığı bularak o açıklığı kendisine yarayacak şekilde kullanmaya verilen bir isimdir.

Hacker Kavramı:

hacker kavramı
hacker kavramıHack kavramından bahsettikten sonra hacker kavramını atlamak olmaz. Hacker genel olarak bilgisayar sistemlerine, ağ sistemlerine ya da diğer siber sistemlere izinsiz sızma işlemini gerçekleştirebilme yeteneği bulunan gizli kahramanlar olarak tanımlanmaktadır. Hacker kavramını bu tanım tam olmasa da kısmen karşılamaktadır. Ancak aslında daha genel bir tanım olarak göz önüne alırsak hacker, olaylara hacker mantığı ile yaklaşıp o mantık ile hareket eden kişilere denilir. Hackerlar arasında kıyaslama yapıldığında dil, din, ırk, mezhep veya yaş bir üstünlük kavramı değildir. Yani 10 yaşında ki bir çocuk da hacker olabilir aynı zamanda 40 yaşında ki bir bireyde hacker olabilir. Hackerları birbirinden üstün yapan tek şey sahip oldukları bilgi birikimidir.

Hacktivist Kavramı:

hacktivist nedir
hacktivist

Hacktivist kavramı biraz güncel ve türetilmiş bir kavramdır. Genel olarak bir soruna yönelik  (bu sorun; politik, ekonomik, kültürel vs. her şey olabilir) dikkat çekme girişimidir. Yaptıkları saldırılar ile bu tarz sorunları herkese göstermek ve daha fazla gündeme taşımak isterler.

Penetrasyon Testi:

penetrasyon-testi nedir
penetrasyon-testi

Penetrasyon testi aslında bir firmanın ya da bu tekil bir şahısta olabilir bir hükümet kanalı da olabilir. Bu tarz bir yapının kendi sisteminin güvenliğini test etme amacıyla yaptırdığı sızma testi olarak tanımlanabilir. Bu sızma testi işlemini gerçekleştiren kişiye de Pentester denilmektedir.

Script Kiddie:

script kiddie nedir
script kiddie

Script kiddie bana kalırsa internet ortamının en tehlikeli kişileridir. Bu kişiler biraz lamerlara benzemektedir ama lamer kavramına göre biraz daha fazla bilgisi olan kişilerdir. Script kiddie’ler bildikleri bilgileri kötüye kullanırlar, ancak bu kişiler bir hacker kadar bilgi sahibi değildir. Sistemlere ya da kişilere zarar vermeye çalışırlar.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

2 Yorumlar

  1. Siber güvenlik önemli ve dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

  2. bu hackerlık işleri giderek artmaya basladı. nolacak bole ya. sürekli saldırılar olmakta. yanlızca kitlesel değil. bireysel olarakta saldırılara maruz kalabiliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.