Home / SEO ve İncelikleri / Sitenin Link Yapısı Nasıl Olmalıdır

Sitenin Link Yapısı Nasıl Olmalıdır

Sitenin Link Yapısı Nasıl Olmalıdır

Birçok kişinin ki özellikle de bu tarz işlere yeni kalkışan kişilerin sık yaptıkları hatalardan birisi de yanlış link yapısı kullanmalarıdır. Aslında SEO ve link yapısı oldukça önemli bir bağlantıya sahiptir. Çünkü bu link yapısını kullandıktan sonra siteniz indeks almaya başlayacak ve artık geri dönülemez noktalara doğru gideceksiniz. Onun için ilk baştan sitenizin link yapısını düzgün yapmanızda fayda vardır.

Link Yapısı Nedir?
Özellikle bir WordPress siteniz varsa sanırım standart olarak link yapısı tarih olacak şekilde geliyor ve bunu daha sonra düzeltmemiz gerekiyor. Şimdi link yapısı bir sitenin içeriğinin en sade ve doğru içeriğe sunacak biçimde olması gerekir.

Doğru link yapısı: https://www.eneskamis.com/sitenin-link-yapisi-nasil-olmalidir

Yanlış link yapısı: https://www.eneskamis.com/08/08/2017/sitenin-link-yapisi-nasil-olmalidir

Yanlış link yapısı: https://www.eneskamis.com/08-08-2017-sitenin-link-yapisi-nasil-olmalidir

Yanlış link yapısı: https://www.eneskamis.com/2017-08-08

Sanırım nasıl olması gerektiği hakkında en iyi anlatım şekli örnekle olacaktı ve o şekilde göstermek istedim. İlk gösterdiğim örnekteki gibi site adınızdan sonra direk olarak o içeriğin isminin olması en sağlıklısı olacaktır. Diğer türlü içeriklerde tarih ve daha sonra içerik adı veya sadece içerik tarihi gibi bir şey olmaması gerekiyor.

SEO ve link yapısının en uygun şekli bu olacaktır. Bunun sebebi ise sizin içeriğiniz ile aynı uzantıyı içeren linke sahip olmanızdır. Bir kişi sitenizin sonuna makale başlığını yazıp o makaleye dahi ulaşabilir fakat bu diğer türlü bir link yapısına sahipse hata verecektir.Ayrıca sitenizde paylaştığınız içeriğin ilk sırada çıkmasını istediğiniz için o ismi içeren en saf linke sahip olmanız gerekir ki Google aramalarda bunu sizin adınıza bir avantaj olarak kullansın ve eşleşen içerik olarak kullanıcının karşısına sunsun.

WordPress Site Link Yapısını Düzenleme

WordPress sitenizin ilk kurulduğunda bu adımı atlarsanız yüksek ihtimalle SEO uyumsuz bir link yapısına sahip olacaksınız.

Bunun için normal admin girişini sağladıktan sonra sol tarafta bulunan Ayarlar kısmına tıklayıp orada çıkan Genel ayarların alt kısmında yer alan Kalıcı bağlantılar kısmını seçmeniz gerekmektedir.

wordpress ayarlar
wordpress ayarlar
site wp link
site wp link

Burada ise kalıcı bağlantılar kısmında size birçok alternatif link oluşturma seçeneği sunacaktır ancak sizler burada yazı ismini seçeceksiniz ve bu sayede sitenizde paylaştığınız bir içerik siteadi.com/yazi-adi şeklinde oluşacaktır.

site link
site link

Daha sonra bu işlemi kayıt etmeniz yeterli olacaktır. Aşağıda da resimlerle anlatmaya çalıştım zaten basit bir işlemdir ancak sorun yaşayan olursa yine de yardımcı olabilirim.


Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

10 Yorumlar

 1. Kalıcı bağlantının WordPress’te kolayca değiştirilmesi büyük artı ve kolaylık. Keşke blogger’da da böyle bir şey olsa.

 2. Sizin sitenizin link yapısına baktım aynı bu şekilde olmalı yani sizin sitedeki gibi ve örnek de göstermiş olduğunuz gibi.

 3. bloggerde bölye bişey varmı

 4. Link yapisinda harf bulundurmamaya gayret sarf diyorum. Al inone seoda bu yonde bir secenek vardi yanlis hatirlamiyorsaam. Basligi seciyorum link olarak. Direk baslik link oluyor

 5. Site de link yapısı çok önemlidir hem bizler için hemde arama motorları için iyi bir seo ile sitenin link yapısıyla üst sıralara çıkarsınız.

 6. Blogger alt yapısına ait sitelerde bu şekilde olmuyor düzenleme yapabiliyorsun ama tarih falan kalkmıyor.

  • Öncelikle Blogger‘da oturum açın.
   Blogunuzun kontrol paneline giriş yapın.
   Yeni yayın butonuna tıklayarak yeni bir içerik oluşturmaya başlayın.
   Yayın başlığı alanına arzu ettiğiniz başlığı girin ve Kaydet butonuna tıklayın.
   Yan menüdeki “Kalıcı bağlantı“ya tıklayın ve “Özel Kalıcı Bağlantı” kutucuğunu işaretleyin.
   Açılan kutucuğun içerisinde eksik bir harf var ise düzeltin. Başlığınız uzun olduğu için diğer bir kısmı yok ise; küçük harf, rakam ve tire (-) kullanarak kalıcı bağlantı ayarlarınızı tamamlayın.
   Kalıcı bağlantı ayarlarınızı bitirdikten sonra kontrol edin ve Tamamlandı butonuna tıklayın. Ardından ise son olarak Yayınla butonuna tıklayarak içeriğinizi aktif edin.
   Not: Yayımlanmış olan bir yazının direkt olarak kalıcı bağlantısını değiştiremezsiniz. Bu yüzden yayımlanmış olan bir yazıyı düzenlerken, öncelikle “Taslağa döndür” butonuna tıklayın ve ardından kalıcı bağlantı ayarını yapmaya başlayın.

 7. URL çok önemli bir nokta aslında, Seo için anlaşılabilir ve kısa bir link yapısı büyük bir artı puan.

 8. Sitenin Link Yapısı çok önemli bir husus google nin algılaması açısından ve seo açısından

 9. sitemin link yapısını bu yazıyı dikkate alarak tekrar düzenledim gerçekten faydalı olacağını umuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.