Home / Webmaster / Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi

Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi

Spam Yorumlardan Faydalanma Yöntemi

Spam yorumlar internet sitesi olan kişilerin korkulu rüyası haline geliyor. Spam yorumları engellemek için birçok yöntem deniyor ve adeta spam yorumlara savaş açıyoruz. Peki, spam yorumlardan faydalanabilirsiniz desem? Evet, yanlış duymadınız spam yorumlar işimize yaracak diyorum.

Bir önceki makalemde özellikle kişisel bloglar için yorumun ne kadar önemli olduğunu ve yorumla backlink kazanmanın mümkün olduğunu söylemiştim. Eğer okumadıysanız Yorumla Backlink Kazanma yazıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Yorumlar site için önemli ve bir o kadarda faydalı olabiliyor. Özellikle de anahtar kelimeye odaklı veya makale içeriğinizle ilgili kaliteli yorumlar sitenizin daha fazla index almasında önemli rol oynuyor.

Arama Motorları Yorumları Sever

arama motoru
arama motoru

İçeriklerinizin kalitesinin anlaşılmasının bir diğer yolu da içeriklerinize yazılan yorumlardan anlaşılmaktadır. Arama motorları da sitenizi indexlerken ne kadar yorum aldığınızı ve aldığınız yorumların hangi kelimeleri içerdiğini de önemsemektedir. Düşünün bir rakibiniz ile benzer bir içerik girdiniz ikinizde aynı anda index aldınız ve zamanla üst sıralara çıkmanız ya da düşmeniz değişecektir. Bunlarda etkili olan bir etmen de yorumlardır. Bir site yorumlara ne kadar önem verirse o kadar hızlı yükselecektir.

O Zaman Kendim Bir sürü Yorum Yazarım?

yorum yaz
yorum yaz

Özellikle biz Türkler ve Türk site sahipleri bir an önce popüler olmak ve arama motorlarını kandırmak konusunda birçok yanlış yola sapıyoruz. Bunlardan bir tanesi de sitenize sürekli kendiniz yorum yazmanız. Birkaç adet farklı zamanlarda yapılmış yorumun zararı olacaktır demiyorum ancak sürekli aynı IP ile girilen yorumların da pek faydalı olacağını düşünmüyorum. Bu yüzden eğer kendi sitenize yorum yapacaksanız birkaç adet yapın ve aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

Spam Yorumları Faydalı Kullanmak

spam yorum
spam yorum

Sitemize zaman zaman gerek botlar tarafından spam yorumlar gelmektedir. Bazen ise bireysel kullanıcılar sırf sitelerine hit çekmek için spam yorum atmaktadırlar. Spam yorumları silmek ya da Spam yorumları engellemek yerine onları faydalı şekilde değerlendirebiliriz.

Şöyle düşünün bir kişi spam şekilde yorum atsa bile farklı bir ip adresinden sitenize yorum gelmiş oluyor. Sizde o yorumu kendi içeriğinize yönelik değiştirerek ve anahtar kelimelerinizi kullanarak onaylayabilirsiniz.
Gelen spam yorumlardan mail adresini değiştirip, internet sitesini sildikten sonra istediğiniz özgün yorumu yazıp yayınlayın. Ancak Spam yorumların sayısını da burada çok önemli görüyorum. Özellikle bazı botlar tek sefer 10 20 adet spam yorum işlemi gerçekleştiriyor ve sizin de bunların hepsini normal yoruma çevirmenizi tavsiye etmiyorum. Birkaç adet spam yorumu engellemek yerine faydalı yoruma çevirdiğinizde hem yorum boşa gitmeyecek hem de index sonuçlarında daha iyi değerler alacağınızı düşünüyorum.
Not: Bu mantığı tamamen kendim deneme yanılma yolu ile düşünerek geliştirdim herhangi bir kesin işe yarar sözü veremiyorum ancak denemenizi tavsiye ediyorum. Zarar görmeyeceğinize göre en fazla birkaç faydalı yorumunuz olmuş olur.

Yazar Enes Kamış

Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim, "Okula gitmekle mühendis olunmaz." düşüncesini savunuyorum ve her geçen gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bilgilerimi ve paylaşmaya değer gördüğüm şeyleri de sizlerle paylaşmaktan zevk duyuyorum.

İlginizi Çekebilir!

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olur?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olur?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olur? Her yerde SEO’nun önemini ve SEO uyumlu makale yazımının gerekliliğini …

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar? (Sade Anlatım)

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar? (Sade Anlatım)

SEO Nedir? SEO Ne İşe Yarar?  İnternet sitesi olan veya teknolojik gelişmeleri takip edenler son …

5 Yorumlar

  1. Backlink ve spam yorumlar konusunda haklısın kardeşim… site sahiplerinin en çok sıkıntı çektiği olaylardan biri… farklı bi bakış açısı…

  2. bu spam yorumların ip adresleri mevcut. mevcut ip adresleri google tarafından spam olarak algılanmışsa zararı olmaz mı siteye üstadım ?

    • şimdi şöyle düşünelim spam olarak algıladıysa yorumu spam olarak görsün ancak tüm spamları önceden bilemeyeceğine göre bir zararı olacağını sanmıyorum. Sonuçta her şey bir zaman sonra spama düşebilir bunu bilemeyiz diye düşünüyorum.

  3. Ben spam duydummu kaçarım 🙂 ilginç bir yazı olmuş ancak ben yine Cesaret edemem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.